ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.07.08р. | Справа № 38/179-08 |
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча", м.Маріуполь Донецької області
до Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг Дніпропетровської області
про визнання права власності на нежитлову будівлю
Суддя Бишевська Н. А.
Представники:
Від позивача: Коробенко О.Ю., дов. в справі
Від відповідача: Задорожна О.В., дов. № 7/26-3017 від 26.12.2007 року
СУТЬ СПОРУ :
Позивач звернувся з позовом до відповідача та просить суд визнати за Відкритим акціонерним товариством «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» право власності на нежитлову будівлю топочної для автономного опалення літ.К-1 розміром 10,0 х 5,63 м, загальною площею 56,3 м.кв., що розташована за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Іллічівська, 114к на території автоколони кар'єру «Північний»на земельній ділянці загальною площею 29774,0 м.кв.
Позовні вимоги позивача обґрунтовані наступним:
- земельна ділянка надана ВАТ «ММК ім.Ілліча»під уже збудоване нерухоме майно - договір оренди земельної ділянки від для розміщення автоколони від 07.04.2006р. на підставі Рішення міської ради від 23.11.2005р. №3793;
- заперечення з боку власника земельної ділянки відсутні, згода власника земельної ділянки на будівництво будівлі оформлена відповідним Рішенням Виконкому Криворізької міської ради №359 від 08.06.2005р. «Про надання дозволу на реконструкцію адміністративного корпусу для розташування службових приміщень адміністративного призначення з добудовою та будівництвом 2-х топочних для опалення по віу.Демиденка, 6»;
- відповідність самочинно збудованого нерухомого майна будівельним нормам і правилам підтверджується технічним висновком від 01.02.2008р. №21, виконаний СПД Куча Н.К.
Відповідач-1 у відзиві на позов проти уточнених позивачем позовних вимог заперечує, посилаючись на те що, право власності на самочинно збудований нерухомий об'єкт може бути визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови:
• надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване
нерухоме майно,
• відсутності заперечень з боку власника земельної ділянки,
• відповідності самочинно збудованого нерухомого майна будівельним нормам і
правилам.
Окрім того, відповідач звертає увагу суду на ст. 331 Цивільного кодексу України, вказуючи на положення стосовно того, що якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації
Для встановлення відповідності державним нормам і правилам вже збудованого об'єкта, відповідно до п. 18.4.2. "Правил забудови в м. Кривому Розі" ", які є обов'язковими для виконання громадянами при здійсненні ними містобудівної діяльності, необхідно надати технічний висновок щодо експлуатаційної придатності будівлі або споруди та стану будівельних конструкцій, виконаний спеціалізованою проектною організацією, яка має ліцензію на обстеження та проектування.
Так, відповідач зазначає на відсутність ліцензії належного органу.
Більш того, вказує що відповідно до п. 2.2. договору оренди від 14 липня 2005 р. передача Підприємства в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
Суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне науково-виробниче підприємство «Укрмеханобр»(надалі за текстом ДНВП «Укрмеханобр») керуючись Рішенням Криворізької міської ради №359 від 08.06.2005р. побудувало нежитлову будівлю топочної для автономного опалення літ.К-1 розміром 10,0 х 5,63м, загальною площею 56,3 кв.м, що розташована за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Деміденка.6 на території автоколони кар'єру «Північний»на земельній ділянці загальною площею 29774,0 м.кв. (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 21.12.2004р. №627).
Рішенням Виконкому Криворізької міської ради №359 від 08.06.2005р. надано дозвіл на реконструкцію адміністративного корпусу для розташування службових приміщень адміністративного призначення з добудовою та будівництвом 2-х топочних для опалення по вул. Демиденка, 6. На виконання Рішення Криворізьким технічним університетом розроблений робочий проект реконструкції промислових приміщень під топочні та адміністративний корпус ДНВП «Укрмеханобр»№25-494-04.АС від 2005р. та одержано висновок експертизи з питань охорони праці про відповідність вищезазначеної проектної документації вимогам нормативних актів від Державного підприємства «Криворізький експертно-технічного центр Держнаглядохоронпраці України»від 24.12.05р. №12.2-01-05-1140.05.
Згідно Договору оренди № 240/5338 від 14.07.2005р. Відкрите акціонерне товариство «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча»(далі за текстом ВАТ «ММК ім.Ілліча», Позивач) прийняв у строкове платне користування цілісний майновий комплекс ДНВП «Укрмеханобр»відповідно до ст.ст.14, 15 Закону України «Про оренду Державного та комунального майна». За цим Договором ВАТ «ММК ім. Ілліча»виступив правонаступником всіх майнових і немайнових прав та обов'язків реорганізованого ДНВП «Укрмеханобр». Відповідно до Наказу Міністерства промислової політики Украіни від 02.08.2005р. №278 ДНВП «Укрмеханобр»припинив свою діяльність у відповідності до вимог чинного законодавства України. У зв'язку з передачею ВАТ «ММК ім.Ілліча»в оренду цілісного майнового комплексу ДНВП «Укрмеханобр», з метою забезпечення безперебійної та ефективної роботи підприємства, було створено на базі орендованого майна структурний підрозділ - Гірничо-збагачувальний комплекс «Укрмеханобр»ВАТ «ММК ім.Ілліча»(надалі за текстом СП ГЗК «Укрмеханобр»ВАТ «ММК ім.Ілліча», Позивач), Наказ ВАТ «ММК ім Ілліча»від 18.07.2005р. №290.
Право власності на земельну ділянку загальною площею 29774,0 м.кв., на якій побудовано дві топочні для автономного опалення на вул. Деміденка, 6 на території автоколони кар'єру «Північний», після реорганізації ДНВП «Укрмеханобр»в СП ГЗК «Укрмеханобр»ВАТ «ММК ім.Ілліча»підтверджується Договором оренди земельної ділянки для розміщення автоколони від 07.04.2006р. на підставі Рішення міської ради від 23.11.2005р. №3793. Цільове призначення даної земельної ділянки - несільськогосподарське використання.
Розпорядженням від 03.10.2006р. №170-р Саксаганської районної у місті ради призначено технічну комісію з прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об'єкту газопостачання з газовим обладнанням для опалення споруд на вул. Демиденко, 6а.
Згідно повідомлення КП «Криворізького бюро технічної інвентаризації»від 03.10.2006р. №1525 про уточнення присвоєння поштової адреси будівлі двох топочних літ. «К-1»Рішенням Виконкому Саксаганської районної ради від 17.01.2007р. вищезазначеним будівлям було присвоєно поштову адресу вул. Іллічівська 114 «К».
28.10.2006р. складено Акт технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта газопостачання та газоспоживання в існуючих будівлях та спорудах, що затверджений Рішенням Виконкому Саксаганської районної ради від 29.11.2006р. №633/2.
Факт відповідності державним нормам і правилам збудованого об'єкта підтверджується: технічним висновком від 01.02.2008р. №21 щодо експлуатаційної придатності будівлі та стану будівельних конструкцій топочної «К1»виконанні СПД Куча Н.К., що має ліцензію на обстеження та проектування та свідоцтво будівельно-технічного експерта від 29.10.2005р. №87.
За результатами проведення обстеження будівлі, згідно технічного висновку складеного СПД Куча Н.К., - виконані будівельні роботи відповідають вимогам будівельних норм та правил, небезпеки для експлуатації новозбудоване приміщення не має та може експлуатуватись за призначенням.
Суд задовольняє позовні вимоги з огляду на наступне.
Оскільки норми Цивільного кодексу України не позбавляють права Позивача на звернення до суду за захистом своїх інтересів у відповідності до п.2 ст.15 Цивільного кодексу України, а п.п.1 п.2. ст. 16 цього кодексу надає право на захист інтересів шляхом визнання права власності.
Оскільки Позивачем не отримано дозвіл на виконання будівельних робіт, то здійснена реконструкція є самочинним будівництвом.
Відповідно до вимог діючого законодавства України, самочинно збудований об'єкт нерухомого майна повинен відповідати будівельним нормам і правилам.
Згідно п.2.ст.331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Відповідно до ст.376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. Тобто земельна ділянка надана Позивачу у встановленому порядку та використовується ним відповідно до цільового призначення.
П.З ст. 376 Цивільного кодексу України, регламентує порядок визнання права власності на майно, що виникло внаслідок самочинного будівництва. А саме, способом звернення до суду про визнання право власності на самочинно збудоване нерухоме майно, яке може бути визнане за рішенням суду за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. Договір оренди земельної ділянки для розміщення автоколони від 07.04.2006р., на якій розташоване самочинно збудоване нерухоме майно, стверджує факт відведення земельної ділянки у користування Позивача під вже збудовану споруду. Крім того п.5 ст. 376 Цивільного кодексу України, також передбачає, що на вимогу користувача земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, за рішенням суду за особою, яка самочинно збудувала майно на цій земельній ділянці, якщо це не порушує права інших осіб. Права інших осіб не порушені, оскільки заперечення з боку власника земельної ділянки відсутні та згода власника земельної ділянки на будівництво будівлі стверджується відповідним Рішенням Виконкому Криворізької міської ради №359 від 08.06.2005р.
П.п. 18.4.8. «Правил забудови в м.Кривому Розі»передбачає, що рішення міської ради про надання земельної ділянки в оренду, надає право забудовнику звернутись до суду, з питання визнання за ним права власності на нерухоме майно, як самочинно збудоване. Після отримання ВАТ «ММК ім.Ілліча»права власності на спірне майно, позивач в порядку, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004р. №1243, отримає Акт введення об'єкта в експлуатацію.
При вирішенні питання про визнання права власності необхідно керуватись п.18.5. «Правил забудови в м.Кривому Розі», затверджених рішенням Криворізької міської ради від 28.09.2005 №3545 щодо врегулювання питань, пов'язаних із самочинним будівництвом. А саме п.п. 18.5.3. передбачає, що питання визнання права власності на завершені будівництвом об'єкти, що знаходяться на земельних ділянках, які належать забудовнику на праві власності чи користування, вирішуються в судовому порядку.
При вирішенні питання про визнання права власності також необхідно керуватись п.18.5. «Правил забудови в м.Кривому Розі», затверджених рішенням Криворізької міської ради від 28.09.2005 №3545 щодо врегулювання питань, пов'язаних із самочинним будівництвом. А саме п.п. 18.5.3. передбачає, що питання визнання права власності на завершені будівництвом об'єкти, що знаходяться на земельних ділянках, які належать забудовнику на праві власності чи користування, вирішуються в судовому порядку. Враховуючи те, що ВАТ «ММК ім. Ілліча»має право користування земельною ділянкою під нерухоме майно, яке самочинно збудоване, вищезазначене питання вирішується в судовому порядку.
Отже згідно чинного законодавства України встановлено, що визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно відноситься до компетенції суду, і для цього не потрібно надавати докази щодо порушення цивільних прав або їх не визнання міською радою. До повноважень міської ради, як власника земельної ділянки, належить право заперечувати проти визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно (п.4 ст. 376 Цивільного кодексу України).
Власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом діяльності, зокрема, передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам. Всім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Держава безпосередньо не втручається в господарську діяльність суб'єктів права власності (ст.4 Закону України «Про власність»).Об’єктами права власності акціонерного товариства є майно, придбане за рахунок продажу акцій, одержане в результаті його господарської діяльності, а також інше майно, набуте на підставах, не заборонених законом (ст.25 Закону).
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про власність», Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом, арбітражним судом або третейським судом; володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, арбітражним судом, третейським судом. (ст. 49 Закону).
Порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні визначає «Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно», яке спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності. Рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації прав приймає реєстратор прав власності на нерухоме майно (далі - реєстратор), що є працівником БТІ, який безпосередньо здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно. Відмова в реєстрації прав власності на нерухоме майно може бути оскаржена відповідно до чинного законодавства (п.1.13). З моменту реєстрації заяви в Реєстрі заяв та запитів розпочинається розгляд реєстратором заяви та доданих до неї документів. Реєстратор: установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав; перевіряє угоди, які відповідно до чинного законодавства України не були нотаріально посвідчені; приймає рішення про реєстрацію прав власності чи про відмову в реєстрації прав власності; видає витяги з Реєстру прав або відмовляє у наданні таких витягів. У своїх діях реєстратор керується виключно чинним законодавством України (ст.3.1) У реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо (поміж іншим) подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства (ст.3.3) При реєстрації прав власності на нерухоме майно, які виникли відповідно до договорів про відчуження частки (або частки від частки) нерухомого майна, що не посвідчені в нотаріальному порядку, подається документ, що встановлює право власності на майно, частка якого відчужується, і на якому реєстратором робиться напис про розмір частки, яку відчужено (ст.3.10) .Згідно з «Переліком правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна», такими документами є (поміж іншим) договори відчуження нерухомого майна, які не підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню ;рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна та про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.
Стосовно виникнення права власності на нерухоме майно. При визначенні моменту виникнення права власності необхідно керуватись ст.331 Цивільного кодексу України, що передбачає виникнення права власності на нерухоме новостворене майно з моменту завершення будівництва (створення майна). Постановою Кабінету міністрів України від 22 вересня 2004р. № 1243 визначено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів нерухомого майна, який полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування. Нормами Цивільного кодексу України не передбачено, що право власності на нерухоме майно виникає з моменту його прийняття в експлуатацію. Окрім того, Позовна заява містить вимоги про визнання права власності на самочинно збудовану споруду, а не вимоги щодо введення її до експлуатації.
Щодо компетенції особи, якою виконано технічний висновок від 01.02.2008р. №21 (СПД Куча Н.К.) щодо експлуатаційної придатності будівлі та стану будівельних конструкцій толочної «К1», суд приймає до уваги надані позивачем в матеріали справи копії Кваліфікаційного сертифікату від 22 травня 1999р. №1328, Свідоцтва про державну реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів від 28 вересня 2005р. №3984 та Свідоцтво будівельно-технічного експерта від 29.10.2005р. №87. Враховуючи ці документи вбачається, що технічний висновок щодо експлуатаційної придатності будівлі та стану будівельних конструкцій виконаний спеціалізованою проектною організацією, яка має ліцензію на обстеження та проектування.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає за необхідне визнати право власності за позивачем на спірне майно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Відкритим акціонерним товариством «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» (М.Маріуполь, вул.Левченка, 1, ЄДРПОУ 00191129) право власності на нежитлову будівлю топочної для автономного опалення літ.К-1 розміром 10,0 х 5,63 м, загальною площею 56,3 м.кв., що розташована за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Іллічівська, 114к на території автоколони кар'єру «Північний»на земельній ділянці загальною площею 29774,0 м.кв.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.А. Бишевська
Рішення складено та підписано в повному обсязі 22.07.08р.
- Номер:
- Опис: стягнення 503247грн.75 коп.
- Тип справи: Видача дублікату наказу (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 38/179-08
- Суд: Господарський суд Харківської області
- Суддя: Бишевська Н.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.08.2015
- Дата етапу: 10.09.2015