Справа № 22ц/1290/2441/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2012 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області у складі :
головуючого: Гаврилюка В.К.
суддів: Коротенка Є.В., Ступної Я.Ю.
при секретарі : Константіновій Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2
на рішення Ленінського районного суду м. Луганська від 05 січня 2012 року
за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання дитини на час навчання , -
ВСТАНОВИЛА :
У вересні 2011 року позивач звернулася із зазначеним позовом до суду, посилаючись на те, що з 07.12.1991 року по 24.04.2000 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем. Від шлюбу є син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає з позивачкою та перебуває на її утриманні. На теперішній час син є студентом четвертого курсу денного відділення коледжу Східноукраїнського національного університету імені В.Даля. Посилаючись на вимоги Сімейного Кодексу України просила суд стягнути з відповідача на свою користь аліменти на утримання сина у розмірі ј частини заробітку з дня подачі позову до закінчення навчання, до 30 червня 2012 року.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги задоволені, стягнуто з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти на утримання сина ОСОБА_4 на час навчання щомісячно у розмірі 1\4 частини заробітку, починаючи з 08 вересня 2011 року, але не більш як до досягнення ОСОБА_4 двадцяти трьох років, а також стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави 51 (п'ятдесят одну) гривню судового збору та 120 (сто двадцять) гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. Рішення допущено до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
В апеляційній скарзі апелянт просить скасувати рішення суду, як незаконне та необґрунтоване, постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права, зазначає, що судом неповно встановлені обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи.
Вислухавши доповідь судді, розглянувши справу у межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів вважає апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України законним і обґрунтованим є рішення, коли суд виконав всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом на основі повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених такими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
На підставі ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції
Згідно ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд же, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, лише створює необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи. При дослідженні і оцінці доказів, встановленні обставин справи і ухваленні рішення суд незалежний від висновків органів влади, експертиз або окремих осіб. Згідно зі ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Крім того, згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на основу своїх вимог або заперечень.
Як встановлено судом сторони мають сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Батьком дитини є відповідач ОСОБА_1, матір'ю - позивачка ОСОБА_3 (а.с. 9). ОСОБА_4 на час розгляду справи судом є студентом четвертого курсу денного відділення коледжу Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (а.с. 10).
Відповідно ст. 199 СК України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Згідно вимог ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.
При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Ухвалюючи рішення суд дійшов правильного висновку, що розмір заявлених позивачкою до стягування аліментів з відповідача підлягає задоволенню і відповідач має можливість надавати таку допомогу.
Однак, ухвалюючи рішення суд, всупереч вимогам ст. 11 ЦПК України, якою встановлено, що суд розглядає справи в межах заявлених вимог, вийшов за їх межі та стягнув аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_4 до досягнення останнім двадцяти трьох років, хоча в позові було заявлене клопотання про стягнення аліментів до 30 червня 2012 року, крім того на а.с. 10 є довідка навчального закладу про те, що навчання проводиться тільки до червня 2012 року.
Зважаючи на вищевикладене, ураховуючи, що суд правильно встановив обставини справи і характер правовідносин сторін, але не правильно застосував норми процесуального права, тому відповідно до ст. 309 ЦПК України вказані обставини є підставами для зміни рішення суду.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Ленінського районного суду м. Луганська від 05 січня 2012 року змінити, у абзаці другому резолютивної частини рішення після слів «з 08 вересня 2011 року» зазначити «до 30 червня 2012 року», решту другого абзацу резолютивної частини рішення виключити.
В інший частині рішення суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає чинності негайно та може бути оскаржене протягом двадцяти днів у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий :
Судді :