А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д О Д Е С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
4 жовтня 2012 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого - Вадовської Л.М.,
суддів - Ващенко Л.Г.,
Фадєєнко А.Ф.,
при секретарі - Стадніченку А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Одеської міської ради про відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Київського районного суду м. Одеси від 23 березня 2012 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач ОСОБА_2, звернувшись 17 березня 2011 року до суду з позовом вказав, що є власником автомобіля марки "Toyota corolla spaci", реєстраційний номер НОМЕР_1. 12 лютого 2011 року о 16.20 годині під час руху в м. Одесі по вул. Миколаївська дорога на автомобіль впало придорожнє дерево. Позивач після уточнення позовних вимог просив стягнути з Одеської міської ради на відшкодування матеріальних збитків від пошкодження транспортного засобу 33 309,37 грн., моральної шкоди 20 000,00 грн., судові витрати (а.с.4-7, 218-222).
Відповідач Одеська міська рада позов не визнав (а.с.44-46).
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 23 березня 2012 року позов задоволено частково, стягнуто з Одеської міської ради на користь ОСОБА_2 матеріальні збитки в розмірі 33 309,37 грн., моральну шкоду в розмірі 2 000,00 грн., судові витрати в загальній сумі 6 953,17 грн. (а.с.237-239).
В апеляційній скарзі Одеська міська рада просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Неправильність рішення суду апелянт мотивував порушенням норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, заслухавши пояснення, дослідивши докази, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції вважав встановленим, що належний позивачу транспортний засіб пошкоджено в результаті падіння дерева, матеріальні збитки від такого пошкодження становлять 33 309,37 грн., моральна шкода - 2 000,00 грн.
Справа № 22 ц - 1590 - 6004 - 2012 Категорія 34
Головуючий у першій інстанції Васильків О.В.
Доповідач Вадовська Л.М.
2.
Посилаючись на норми матеріального права, що регулюють відшкодування майнової та моральної шкоди в недоговірних зобов'язаннях, суд стягнув збитки та шкоду з Одеської міської ради. Відповідальність ради суд мотивував бездіяльністю, що виразилась в не передбаченні в бюджеті міста коштів на інвентаризацію зелених насаджень.
Висновки суду щодо покладення відповідальності за збитки та шкоду на Одеську міську раду не відповідають обставинам справи, що згідно п.п.3,4 ч.1 ст.309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду, ухвалення нового рішення про відмову в позові до Одеської міської ради як неналежного відповідача.
Колегія суддів вважає встановленим такі факти та відповідні ним правовідносини.
Встановлено, що згідно довідки відділу ДАІ м. Одеси № 7/13-1694 від 21 лютого 2011 року автомобіль "Toyota corolla", реєстраційний номер НОМЕР_1 отримав механічні пошкодження в результаті падіння 12 лютого 2011 року о 16.20 годині придорожнього дерева на вул. Миколаївська дорога в районі будівлі № 245 (а.с.11-15, 82-85).
Відповідно до висновку № 1731 від 28 лютого 2011 року автотоварознавчого дослідження по факту дорожньо-транспортної пригоди, проведеного співробітником Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз, матеріальні збитки, заподіяні володільцю автомобіля "Toyota corolla spacio", реєстраційний номер НОМЕР_1, визначені рівними 32 442,40 грн.(а.с.21-32).
Таким чином, мають місце правовідносини по відшкодуванню шкоди, врегульовані главою 82 ЦК України.
Відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 6 вересня 2005 року № 2807-У органами управління у сфері благоустрою населених пунктів є, зокрема, органи місцевого самоврядування, які в силу повноважень визначають на конкурсних засадах підприємства, установи, організації (балансоутримувачів) відповідальних за утримання об'єктів благоустрою (ст.5, п.4 ч.1 ст.10). Закон передбачає право органів місцевого самоврядування на утворення підприємства для утримання об'єктів благоустрою комунальної власності та зазначає, що у разі відсутності таких підприємств органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів (ст.15). Закон відносить зелені насадження уздовж вулиць і доріг до елементів благоустрою (п.2 ч.1 ст.21).
Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, визначено терміни, згідно яких балансоутримувач - це спеціально вповноважені на конкурсних засадах державними чи місцевими органами влади підприємства, організації, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень на підпорядкованих територіях зеленого господарства (п.2.1 розділу 2), вуличні насадження - це озеленена територія вздовж вулиць міст і населених пунктів (п.2.1 розділу 2), зелені насадження спеціального призначення - це насадження транспортних магістралей і вулиць (п.2.1 розділу 2). Правилами передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування визначають на конкурсних засадах із числа спеціалізованих підприємств, організації балансоутримувачів об'єктів благоустрою зеленого господарства державної та комунальної власності; балансоутримувач забезпечує належне утримання та своєчасний ремонт об'єкта благоустрою; відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності є балансоутримувачі цих об'єктів (п.п. 5.1, 5.2, 5.5 розділу 5).
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (п.п.7 п. "а" ст.30), Законом України "Про благоустрій населених пунктів"
3.
від 6 вересня 2005 року № 2807-У (п.5 ч.2 ст.10) визначено, що до відання виконавчих органів міських рад належить організація благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм тощо.
Правилами благоустрою території міста Одеси, затвердженими рішенням Одеської міської ради від 22 січня 2008 року № 2153-У, відповідальність за збереження зелених насаджень, догляд за ними, видалення сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками зелених насаджень, знищення бур'янів на вулицях перед будівлями до проїзної частини, всередині квартальних насаджень та насаджень районів міста покладено на балансоутримувачів, власників, користувачів жилих, громадських, промислових будівель та споруд, а також на балансоутримувачів, власників, користувачів будівель підприємств побуту, торгівлі, закладів освіти, охорони здоров'я, розташованих на території житлової забудови (п.6.2.16).
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14 лютого 2008 року № 102 "Про утримання зелених насаджень у місті Одесі" вирішено, що комунальне підприємство "Міськзелентрест" здійснює утримання міських зелених насаджень загального користування (додаток № 1), парків -пам'яток садово-паркового мистецтва та дерев-ботанічних пам'яток природи (додаток 2) та спеціального призначення (п.2 рішення). В додатку 1 до рішення від 14 лютого 2008 року № 102 визначено перелік об'єктів загального користування, що знаходяться на обслуговуванні в КП "Міськзелентрест", зазначеним переліком по Суворовському району міста Одеси визначено об'єкт - "зелена зона вздовж Миколаївської дороги", що знаходиться за адресою вул. Миколаївська дорога м. Одеси (а.с.59-62).
Згідно Статуту комунального підприємства "Міськзелентрест", затвердженого в новій редакції рішенням Одеської міської ради від 7 липня 2009 року № 4450-У, підприємство є юридичною особою, що здійснює свою діяльність на принципах комерційного розрахунку та власного комерційного ризику. Засновник підприємства, як то Одеська міська рада, не несе відповідальності за зобов'язаннями підприємства. Основним предметом діяльності підприємства є забезпечення зовнішнього благоустрою та збереження зелених насаджень місць загального користування, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва та дерев-ботанічних пам'яток природи. На утримання об'єктів зеленої зони, власником яких є територіальна громада, підприємство отримує кошти з бюджету міста згідно з рішенням засновника або уповноваженого ним органу. Підприємство несе відповідальність за збереження та належне утримання зелених насаджень, переданих йому на баланс засновником на праві господарського відання (а.с.109-117).
Таким чином, з метою організації озеленення, охорони зелених насаджень у м. Одесі, відповідно до положень п.п.7 п. "а" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України Виконавчий комітет Одеської міської ради в межах повноважень своїм рішенням від 14 лютого 2008 року № 102 визначив балансоутримувача об'єктів благоустрою, зобов'язавши КП "Міськзелентрест" здійснювати утримання зелених насаджень спеціального призначення, до яких відносяться дерева, що ростуть в місті вздовж вулиці Миколаївська дорога.
Одеська міська рада як орган місцевого самоврядування має законодавчо визначені організаційно-контролюючі функції у сфері благоустрою території населеного пункту. Недостатнє фінансування з бюджету міста об'єктів зеленої зони не є підставою для покладення відповідальності у спірних правовідносинах на орган місцевого самоврядування, оскільки таку відповідальність несуть визначені цим органом балансоутримувачі.
4.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 грудня 2001 року № 226 затверджено Інструкцію з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України та визначено мету здійснення інвентаризації об'єктів зеленого господарства, яка, зокрема, полягає в одержанні достовірних даних щодо кількісних і якісних характеристик зелених насаджень на території населеного пункту, посилення відповідальності за збереження зелених насаджень балансоутримувачів тощо.
Отже, із аналізу обумовлених інвентаризацією цілей та завдань слідує, що проведення інвентаризації чи не проведення такої з тих чи інших причин не впливає на виконання КП "Міськзелентрест" обов'язків, визначених пунктом 2 рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14 лютого 2008 року № 102 щодо здійснення утримання об'єктів загального користування, які згідно з додатком 1 до рішення є такими, що знаходяться на його обслуговуванні. Правильність обліку основних засобів в КП "Міськзелентрест" підлягає перевірці компетентними та то органами, невідповідність даних обліку фактичним обставинам справи не є підставою для покладення на Одеську міську раду відповідальності за шкоду, заподіяну пошкодженням транспортного засобу падінням дерева зеленої зони вулиці Миколаївська дорога, що рішенням виконавчого органу місцевого самоврядування віднесено до об'єктів, що знаходяться на обслуговуванні в КП "Міськзелентрест".
Згідно пункту 5.5 розділу 5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України місцеві органи самоврядування є відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на безхазяйних територіях чи пустирях. Зелена зона уздовж вулиці Миколаївська дорога не є безхазяйною територією чи пустирем. Зелена зона уздовж вулиці Миколаївська дорога є об'єктом благоустрою комунальної власності, відтак, відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на цьому об'єкті благоустрою несе балансоутримувач об'єкту.
З огляду на викладене, Одеська міська рада не є належним відповідачем по відшкодуванню майнової та моральної шкоди в недоговірних зобов'язаннях на підставі статей 1166, 1167 ЦК України відповідно. Пред'явлення вимог до неналежного відповідача є підставою для скасування рішення суду та ухвалення нового рішення про відмову в позові до такого відповідача.
Керуючись ст.303, п.2 ч.1 ст.307, п.п.3,4 ч.1 ст.309, ст.313, ч.2 ст.314, ст.ст.316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу Одеської міської ради задовольнити.
Рішення Київського районного суду м. Одеси від 23 березня 2012 року - скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Одеської міської ради про відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
Рішення може бути оскаржено до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий Л.М.Вадовська
Судді Л.Г.Ващенко
А.Ф.Фадєєнко