Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" липня 2012 р. Справа231/1650/12
Ямпільський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Гаврилюк Т.В.
за участю секретаря судового засідання Шарко Л.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ямпіль Вінницької обл..
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту прийняття спадщини, про визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся із позовом до ОСОБА_2О про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, у порядку спадкування за законом. Вказав, що 14 вересня 1986 року у селі Довжок Ямпільського району Вінницької області помер його батько ОСОБА_3. В свідоцтві про смерть серії ІІ-АМ № 387146, яке видано 15 вересня 1986 року Довжоцькою сільською радою Ямпільського району Вінницької області прізвище, ім’я та по-батькові його покійного батька записано російською мовою: «Ильинский Александр Кирилович». Після смерті батька відкрилась спадщина, а саме: майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства «Передовик» реорганізованого в СТОВ «Передовик» села Довжок Ямпільського району Вінницької області, частка покійного батька визначена у розмірі 2520 гривень. Вказав, що спадщину яка відкрилась після смерті батька фактично прийняв, про що свідчить той факт, що правовстановлюючі документи знаходяться у нього, свої права на спадщину своєчасно реалізувати не мав можливості тому, що майновий сертифікат на ім’я батька виписаний тільки в листопаді 2005 року. Позивач просить суд встановити факт прийняття ним спадщини, яка відкрилась після смерті його батька ОСОБА_3, який помер 14 вересня 1986 року у селі Довжок Ямпільського району Вінницької області та визнати за ним право власності на майновий пай ОСОБА_3 у розмірі 2520 грн., у порядку спадкування за законом.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, надав суду письмову заяву від 18 червня 2012 року з клопотанням справу розглянути у його відсутність у зв’язку з неможливістю з’явитись до суду, просить позов задовольнити, проти позову не заперечує.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідно до них правовідносини.
Із досліджених письмових доказів, що є у справі судом встановлено, що ОСОБА_3 помер 14 вересня 1986 року у селі Довжок Ямпільського району Вінницької області, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії ІІ-АМ №387146, видане 15 вересня 1986 року. Із свідоцтва про народження серії ІV–УР №1059898 виданого 12 грудня 1962 року встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_4. Із свідоцтва про права на спадщину за заповітом серії ВСМ № 627315 виданого 30 вересня 2005 року встановлено, що спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_4 є її син ОСОБА_1 Із свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серія ВІ ХХVІІ №019745 виданого 10 листопада 2005 року Довжоцькою сільською радою Ямпільського району Вінницької області встановлено, що ОСОБА_3 має право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства КСП «Передовик» реорганізованого в СТОВ «Передовик» села Довжок Ямпільського району Вінницької області, частка ОСОБА_3 визначена у розмірі 2520 гривень. Із заяви ОСОБА_2 до Ямпільської державної нотаріальної контори встановлено, що він не претендує на спадкове майно, яке залишилось після смерті батька ОСОБА_3, який помер 14 вересня 1986 року в селі Довжок Ямпільського району Вінницької області. Із повідомлення завідуючої Ямпільською державною нотаріальною конторою вих..№603/01-16 від 21 червня 2012 року встановлено, що заяви про прийняття чи на відмову від спадщини після померлого 14 вересня 1986 року ОСОБА_3 до Ямпільської державної нотаріальної контори не подавалися, спадкової справи не заведено.
Відповідно до ст.55 Конституції України, ст.15 ЦК України позивач має право на захист судом невизнаних прав щодо спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3
Відповідно до ст.124 ч.2 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
Дослідивши докази, що є у справі та беручи до уваги доводи позивача, суд вважає встановленим, що дійсно ОСОБА_1 прийняв спадщину, що відкрилася протягом шести місяців після смерті його батька ОСОБА_3, який помер 14 вересня 1986 року.
Оцінюючи усі докази, що є у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову і має підстави для задоволення вимог, оскільки встановлення факту прийняття спадщини має для позивача юридичне значення, а саме – необхідність оформлення належним чином своїх спадкових прав після смерті батька.
Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР (ред..1963 року), що діяв на момент відкриття спадщини ОСОБА_1, є спадкоємцем першої черги спадкоємців за законом і має право на успадкування майна свого померлого батька ОСОБА_3
Відповідно до ст.549 ЦК УРСР (ред..1963 року), що діяв на момент відкриття спадщини ОСОБА_1, вважається спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті батька, оскільки як слідує із досліджених письмових доказів, вступив у користування та розпорядження спадком майном і не заявив про свою відмову від спадщини протягом строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька.
Враховуючи ту обставину, що ніхто із спадкоємців померлого не претендує на спадщину після його смерті, позивач не має можливості у позасудовому порядку реалізувати свої права на спадщину після смерті батька та у зв’язку із тим, що правовстановлюючий документ на спадкове майно, на яке мав право спадкодавець, видане значно пізніше після його смерті, а тому суд вважає доведеними обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог.
Виходячи із викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і має підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Спірні правовідносини врегульовані ст.ст. 529, 549 ЦК УРСР (ред..1963 року).
Керуючись ст.10, 11, 60, 61, 212, 213, 214, 215 ЦПК України і на підставі ст.ст.529, 549 ЦК УРСР (ред..1963 року), ст.256 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини, яка відкрилась після смерті його батька ОСОБА_3, який помер 14 вересня 1986 року в селі Довжок Ямпільського району Вінницької області.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на майновий пай у розмірі 2520 гривень у пайовому фонді КСП «Передовик» реорганізованого в СТОВ «Передовик» села Довжок Ямпільського району Вінницької області згідно із Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВІ XXVII №019745 виданим 10 листопада 2005 року Довжоцькою сільською радою Ямпільського району Вінницької області на ім’я ОСОБА_3, у порядку спадкування за законом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Ямпільський районний суд Вінницької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий Т.В. Гаврилюк