Судове рішення #26147949

Справа №2-679/10 Головуючий у суді у 1 інстанції - Ольховик А.І.

Номер провадження 22-а/1890/16688/12 Суддя-доповідач - Рибалка

Категорія - 98

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


17 серпня 2012 року м.Суми


Колегія суддів з розгляду справ адміністративного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:


головуючого-судді - Рибалки В. Г.,

суддів - Ведмедь Н. І., Собина О. І.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Апеляційного суду Сумської області апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Кролевецькому районі

на рішення Кролевецького районного суду Сумської області від 23 червня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі про визнання дій протиправними та зобов»язання нарахування та проведення дій щодо перерахунку пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування «, -

встановила:

21 травня 2010 року ОСОБА_2 звернулась з вказаним позовом і свої вимоги мотивувала тим, що вона є працюючим пенсіонером. В квітні 2010 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Відповідач здійснив перерахунок її пенсії. При здійсненні такого перерахунку відповідачем в порушення вимог ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « проведено обчислення пенсії із застосуванням показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік у сумі 1197 грн.91 коп., замість такого показника за 2009 рік у сумі 1650 грн.43 коп.

Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 23 червня 2010 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 в повному обсязі. Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області щодо проведення з 01 квітня 2010 року перерахунку призначеної позивачці пенсії без дотримання вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та застосуванні при проведенні перерахунку показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачені страхові внески за 2007 рік.

Зобов»язано управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області провести з 01 квітня 2010 року перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_2 з дотриманням вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески , за 2009 рік, тобто 1650 грн.43 коп. та провести виплату донарахованої пенсії. Стягнуто з відповідача на користь позивачки судові витрати по справі.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та відмовити в задоволенні позову.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржуване рішення вищезгаданим вимогам закону не відповідає, а тому підлягає скасуванню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка є пенсіонером за віком і знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області . Після призначення позивачу в 2008 році пенсії за віком вона продовжує працювати і перерахунок пенсії у 2010 році проводився їй із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197 грн.91 коп.

При задоволенні позовних вимог позивачки суд виходив з того, що згідно з п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції станом на 22.05.2008 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції станом на 22.05.2008 року для обчислення пенсії береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. В порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач не провів перерахунок пенсії позивачу виходячи з розміру заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а тому, на думку суду першої інстанції, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Проте з висновком суду першої інстанції погодитись не можна, так як суд дійшов його неповно з'ясувавши обставини, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. А тому рішення суду першої інстанції на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка є пенсіонером за віком і знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області з 2008 року . Після призначення позивачці пенсії за віком вона продовжувала працювати і перерахунок пенсії у 2010 році проводився їй із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197грн.91 коп.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону. Зазначені норми впродовж 2006-2008 року зазнавали змін.

Так, частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. У редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).

Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.

Підпунктом "б" підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-V "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 та частину четверту статті 42 Закону № 1058-IV було викладено в новій редакції . Таким чином, з 1 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту "б" підпункту 9, підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV у редакції Закону від 9 липня 2003 року.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, при розгляді даної справи застосуванню підлягає Закон № 1058-IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Враховуючи наведене, колегія суддів прийшла до висновку про необхідність скасування рішення суду першої на підставі п. п. 1, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України та ухвалення нового рішення по відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 205, 207 КАС України, Законом України „Про внесення змін до розділу XII „Прикінцеві положення" Закону України „Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатам", колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області задовільнити.

Рішення Кролевецького районного суду Сумської області від 23 червня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області про визнання протиправним перерахунку пенсії скасувати та в задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і з цього часу протягом двадцяти днів може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.




Головуючий -


Судді -


З оригіналом згідно: суддя В.Г. Рибалка



  • Номер: 6/521/443/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-679/10
  • Суд: Малиновський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Рибалка В.Г.
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.08.2017
  • Дата етапу: 05.12.2017
  • Номер: 4-с/404/15/18
  • Опис:
  • Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
  • Номер справи: 2-679/10
  • Суд: Кіровський районний суд м. Кіровограда
  • Суддя: Рибалка В.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.09.2017
  • Дата етапу: 02.02.2018
  • Номер: 6/404/292/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-679/10
  • Суд: Кіровський районний суд м. Кіровограда
  • Суддя: Рибалка В.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.09.2018
  • Дата етапу: 18.10.2018
  • Номер: 6/404/42/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-679/10
  • Суд: Кіровський районний суд м. Кіровограда
  • Суддя: Рибалка В.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.02.2021
  • Дата етапу: 16.02.2021
  • Номер:
  • Опис: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-679/10
  • Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Рибалка В.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2010
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер:
  • Опис: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-679/10
  • Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Рибалка В.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2010
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер:
  • Опис: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-679/10
  • Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Рибалка В.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2010
  • Дата етапу: 08.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація