Апеляційний суд Запорізької області
Судова палата з цивільних справ
Україна, 69000, м.Запоріжжя, пр.Леніна,162
Суддя 1-ї інстанції Федченеко І.М.Суддя доповідач Бондар М.С.
26 вересня 2006 року Справа № 22-5469
УХВАЛА
Іменем України
Коллегія судової палаті з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючий - суддя: Савченко О.В., судді: Бондар М.С, Кримська О.М.
секретар - Черевата О.В.
прн участі: прокурора- адвоката- ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за апеляційною скаргою Державного казначейства України на рішення Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 05.07.2006 року по справі за позовом ОСОБА_2 про стягнення матеріальної та моральної шкоди, заподіяної незаконними діями органів дізнання, прокуратури і суду, -
встановила
У грудні 2005 року ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної незаконними заподіяної незаконними діями органів дізнання, прокуратури і суду. В позові зазначила, що прокуратурою Жовтневого району м.Запоріжжя у березні 2004 року вона була притягнута до кримінальної відповідальності і за вироком Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 05.04.2005 року засуджена до позбавлення волі з усунення від посади ІНФОРМАЦІЯ_1. Постановою апеляційного суду від 17.08.2005 року зазначений вирок був скасований, а кримінальна справа закрити із-за відсутності в її діях складу злочину. Посилаючись на це просила компенсувати матеріальну шкоду у розмірі 11359 грн. 81 коп. та моральні збитки в сумі 10 000 грн..
Рішенням Жовтневого районного суду М.Запоріжжя 05.07.2006 року позовні вимоги задоволені.
У скарзі відповідач просив скасувати рішення суду першої інстанції і відмовити в позові, оскільки на його думку суд невірно визначив обставини справи.
Заслухавши пояснення сторін, колегія суддів судової палаті з цивільних справ апеляційного суду дійшла до висновку, що скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.308 ЦПК суд апеляційної інстанції відхиляє скаргу, якщо встановлює, що суд першої інстанції постановив рішення з додержанням вимог матеріального и процесуального права.
Наявні в матеріалах справи вирок суду та ухвала суду апеляційної інстанції говорять про те, що вирок суду у кримінальній справі за обвинуваченням позивача був скасований, а справа закрита.
В ст.1 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду" зазначено, що підлягає відшкодуванню шкода, завдана громадянинові внаслідок незаконного засудження, незаконного притягнення як обвинуваченого до кримінальної відповідальності чи незаконного відсторонення від роботи.
За правилами ст.2 Закону названа шкода відшкодовується в порядку і за'- правилами зазначеного Закону.
Так статтею 11 Закону перендбачено, що у разі постановления виправдувального вироку, закриття кримінальної справи за відсутністю події злочину, відсутністю у діянні складу злочину або недоведеністю участігромадянина у вчиненні злочину, а також у разі закриття справи про-адміністративне правопорушення орган дізнання, слідчий, прокурор або суд зобов'язані роз'яснити громадянинові порядок поновлення його порушених прав і відшкодування іншої шкоди, а також на його прохання в місячний термін письмово повідомити про своє рішення трудовий колектив або громадські організації за місцем проживання.
Згідно з статтею 12 цього ж Закону розмір відшкодовуваної шкоди, зазначеної в пунктах 1, 3, 4 статті 3 цього Закону, залежно від того, який орган провадив слідчі дії чи розглядав справу, в місячний термін з дня звернення громадянина визначають відповідні органи дізнання, досудового слідства, прокуратури і суд, про що виносять постанову (ухвалу). Якщо справу закрито судом при розгляді її в апеляційному або касаційному порядку, зазначені дії провадить суд, що розглядав справу у першій інстанції.
Такі ж самі вимоги до розгляду вищевказаних заяв викладені і в "Положенні про застосування Закону України "Про відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства і суду".
Оскільки діючим законодавством передбачено відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів діями органів дізнання, попереднього слідства і суду, то рішення суду першої інстанції є законним і не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.307,308,312,313,315,317 ЦПК України, судова колегія, -
ухвалила :
Апеляційну скаргу Державного казначейства України відхилити
Рішення Жовтневого районного суду М.Запоріжжя по цій справі від 05.07.2006 року по цій справі залишити без змін.
Ухвала судової колегії може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання сили ухвали апеляційного суду.