Справа № 2305/1398/12
провадження 2/2305/509/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
05.11.2012 р. Звенигородський районний суд Черкаської області
в складі: головуючої судді Кащук А.М.
при секретарі Матвієнко А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Звенигородка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Звенигородської міської ради, Черкаської області, третя особа інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області про визнання права власності в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
позивачка просить визнати за нею належність майна, а саме житловий будинок з відповідними надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, Черкаської області та присадибна ділянка біля будинку розміром 600 м2, на майно померлої ОСОБА_3 Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року являється її матір'ю, яка постійно проживала в м. Звенигородка, Черкаської області. Спадкове майно складається з житлового будинку з відповідними надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 Черкаської області та присадибна ділянка біля будинку розміром 600 м2. Цей будинок побудувала мати позивачки ОСОБА_3, але будь які правовстановлюючі документи які б підтвердили право власності матері позивачки на цей будинок відсутні. В зв'язку з цим позивачка не може отримати спадщину.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі. Свої позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.
Представник відповідача Звенигородської міської Ради, Звенигородського району, Черкаської області в судове засідання не з"явився, подав до суду заяву в якій просить розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги визнав повністю та не заперечує проти їх задоволення.
Представник третьої особи інспекції ДАБК у Черкаській області в судове засідання не з'явився, проте надіслав заперечення в якому не визнав позов та просить в задоволенні позову відмовити, в зв'язку з тим, що рішення виконавчого комітету Звенигородської міської ради народних депутатів від 16.09.1981 року № 10 «Про відведення під індивідуальне будівництво земельної ділянки»гр. ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 Черкаської області є неналежним документом, що підтверджує права позивачки на земельну ділянку, так як відповідно до п.1 ст. 126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених законодавством України. Право користування земельною ділянкою підтверджується актом на постійне користування земельною ділянкою, договором оренди (суборенди).
Суд вважає, що справу можна розглянути у відсутності сторін за наявними у справі доказами.
Судом встановлено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 р. ОСОБА_3 ( а.с.5) відкрилася спадщина на її майно, яке складається з житлового будинку з відповідними надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 Черкаської області та присадибна ділянка біля будинку розміром 600 м2.
Позивачка ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1- а.с.20) є спадкоємцем 1 черги, що підтверджується свідоцтвом про народження.
Будівництво будинку з надвірними спорудами було здійснено у 1981 році на земельній ділянці, виділеній рішенням виконавчого комітету Звенигородської міської ради народних депутатів від 16.09.1981 року № 10 для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Відповідно до довідки Звенигородської держнотконтори від 16.08.2012 року № 1114/01-16 вбачається, що після смерті гр. ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року та постійно проживала в м. Звенигородка, Черкаської області до нотаріальної контори вчасно звернулася з заявою про прийняття спадщини позивачка ОСОБА_1( а.с.4) і була відкрита спадкова справа, проте їй було відмовлено в оформленні спадщини в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів ( а.с.17), а також згідно довідки № 1268/01-16 від 12.09.2012 року вбачається, що на користь позивачки з відмовою від спадщини звернувся ОСОБА_4.
16.09.1981 року Рішенням № 10 виконавчим комітетом Звенигородської міської Ради, Черкаської області ( а.с.15) ОСОБА_3 було відведено земельну ділянку розміром 0.06 га під індивідуальне будівництво, на якій пізніше ОСОБА_3 звела будинок з надвірними спорудам, згідно до дозволу № 39 на право виконання будівельних робіт та плану забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 ( а.с.16).
Згідно висновку відділу містобудування та архітектури від 09.08.2012 року № 40/88 садиба розташована в зоні існуючої малоповерхової садибної забудови, в західній частині міста. Розміщення садиби в плані міста не перечить рішенням його генплану забудови. Забудова садиби проведена не самочинно. Дозвільні документи на забудову садиби (будівельний паспорт на земельну ділянку) видані в 1981 році на ім'я ОСОБА_3 -покійної матері заявниці. Земельна ділянка площею 0.06 га надана під індивідуальне будівництво рішенням Звенигородського міськвиконкому від 16.09.1981 року, не приватизована. Житловий будинок та інші споруди експлуатуються за призначенням з 1981 року, мають задовільний технічний стан (а.с.6-7).
З довідки Держкомзему у Звенигородському районі вбачається, що в книзі реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку фізичних осіб розділ І по АДРЕСА_1 станом на 16.07.2012 року дані на ОСОБА_3 про наявність державного акта відсутні (а.с.18).
Згідно довідки № 1231 від 10.08.2012 року головного лікаря Звенигородської санітарно-епідеміологічної станції при проведенні санітарно-гігієнічного обстеження помешкання по АДРЕСА_1, Черкаської області не зареєстровано порушень державних санітарних норм (а.с 8).
Згідно довідки Звенигородського відділу державної інспекції техногенної безпеки № 645 від 15.08.2012 р. розташування житлового будинку по АДРЕСА_1, Черкаської області не відповідає вимогам будівельних норм, згідно додатку п. 3.1 ДБН 360-92**(а.с.9), проте, як вбачається з висновку відділу містобудування та архітектури від 09.08.2012 року № 40/88 на час забудови садиби протипожежні відстані між будівлями, в межах однієї пари садиб, не нормувались(пункт 5.24 «Будівельні норми і правила»11-60-75*.
Частиною 1 статті 376 ЦК України передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
На час будівництва садиби, документів, які зазначені в Цивільному кодексі України 2004 року ( державних актів наземлю) , не вимагалось. Доказів, істотного порушення будівельних норм не наведено.
Відповідно до змін до наказу Мінрегіонбуду України від 24.06.2011 р. № 91 «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних(садибних)житлових будинків, садових, дачних,будинків,господарських(присадибних) будівельі споруд, прибудов до них, громадських будинків I та Iiкатегорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж», які набрали чинності 25.07.2012 р., закінчені будівництвом до 05.08.1992 року індивідуальні(садибні)житлові будинки, садові, дачні будинки,господарські(присадибні) будівельі споруди, прибудови до них не підлягають прийняттю в експлуатацію, а їх відповідністьвимогам законодавства, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухомк майно підтверджує технічний паспорт, складений за результатами останньої технічної інвентаризації.
Відповідно до ст. 321, 328 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, проаналізувавши всі обставини справи в сукупності, враховуючи позицію відповідача, який не заперечував проти задоволення позову, суд вважає можливим, законним та справедливим визнати за позивачкою право власності на будинок з відповідними надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 Черкаської області в порядку спадкування.
На підставі ст.ст. 316-319,321,328,376,1258 ЦК та керуючись ст.ст. 10,11,60, 61,174,208, 209,212-215,218 ЦПК України , суд -
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 до Звенигородської міської ради, Черкаської області, третя особа інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області про визнання права власності в порядку спадкування - задоволити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності в порядку спадкування за законом на спадщину, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 р. її матері ОСОБА_3, а саме: на житловий будинок з відповідними надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 Черкаської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення по справі може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Звенигородський районний суд.
Апеляційна скарга може бути подана протягом 10 діб з часу отримання копії рішення.
Суддя