Судове рішення #26082994

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ


УХВАЛА

"09" листопада 2012 р. Справа № 5015/4971/11



Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:


головуючого:Першикова Є.В.,

суддів:Ходаківської І.П.,

Яценко О.В.,

розглянувши

касаційну скаргу фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 (далі - Підприємець)

на постанову Львівського апеляційного господарського суду

від26.04.12

у справі№ 5015/4971/11

господарського судуЛьвівської області

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Долісвіт",

товариства з обмеженою відповідальністю "Сорт-Е"

доПідприємця

провизнання недійсним договору та застосування двосторонньої реституції,



ВСТАНОВИЛА:


Особливості процедури розгляду господарських справ Вищим господарським судом України у касаційному порядку передбачені розділом ХІІ1 Господарського процесуального кодексу України.

Отже, відповідна скарга може бути розглянута в касаційному порядку за умови дотримання вимог, викладених у розділі ХІІ1 Господарського процесуального кодексу України.

Підприємець звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою б/н від 09.10.12 на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду у даній справі. При цьому, Підприємець просить відновити пропущений ним строк для подання касаційної скарги у відповідному клопотанні, в якому викладені обставини повернення попередньо поданих касаційних скарг.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою від 18.06.12 Вищого господарського суду України касаційну скаргу Підприємця на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду повернуто без розгляду на підставі п. 6 ч. 1 ст. 1113 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з відсутністю обґрунтування суті порушення чи неправильного застосування судом норм матеріального чи процесуального права.

Матеріали справи свідчать, що в подальшому Підприємець вдруге звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду, однак ухвалою від 28.08.12 Вищого господарського суду України таку касаційну скаргу повернуто без розгляду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 1113 Господарського процесуального кодексу України з посиланням на те, що можливість вчасного подання належним чином оформленої касаційної скарги на постанову суду апеляційної інстанції по справі залежала виключно від волевиявлення самого скаржника, тобто мала суб'єктивний характер, у зв'язку з чим суд касаційної інстанції дійшов до висновку про відсутність підстав для подання касаційної скарги та задоволення клопотання Підприємця про відновлення пропущеного процесуального строку.

Підприємець втретє звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду.

Колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу на те, що відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони мають право оскаржувати судові рішення господарського суду в установленому цим Кодексом порядку, а також користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. При цьому, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.

Стаття 53 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що господарський суд за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк.

З правового контексту наведеної норми вбачається, що законодавець не передбачив обов'язок суду автоматично відновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, оскільки в кожному випадку суд має чітко визначити з якої саме поважної причини такий строк було порушено скаржником, та чи підлягає відновленню.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що як свідчить правовий аналіз норм чинного законодавства, суд може відновити пропущений процесуальний строк лише у виняткових випадках, тобто причини відновлення таких строків повинні бути не просто поважними, але й мати такий характер, не враховувати який вважалось би несправедливим та таким, що суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Для поновлення процесуального строку суд має встановити наявність відповідних обставин, задля чого заявник має довести суду їх наявність та непереборність, у зв'язку з тим, що фактично норма про можливість поновлення процесуальних строків є, по суті, пільгою, що може використовуватись як виняток із загального правила, оскільки в іншому випадку нівелюється значення чіткого окреслення законодавцем кожного з процесуальних строків.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що в даному випадку причиною пропуску скаржником строку, встановленого для подання касаційної скарги, було недотримання заявником визначених процесуальним законом вимог.

Оскільки можливість правильного та вчасного подання касаційної скарги на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду залежала виключно від волевиявлення самого скаржника, тобто мала суб'єктивний характер, колегія суддів не вбачає у даному випадку підстав для відновлення пропущеного скаржником процесуального строку.

Разом з тим, як свідчить правовий аналіз матеріалів справи, касаційна скарга Підприємця на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду вже поверталась без розгляду ухвалою Вищого господарського суду України від 28.08.12 на підставі п. 5 ст. 1113 Господарського процесуального кодексу України з огляду на відхилення клопотання про відновлення строку для касаційного оскарження зазначеної постанови.

Проте ч. 3 ст. 1113 Господарського процесуального кодексу України не передбачає можливості повторного звернення з касаційною скаргою після її повернення на підставі п. 5 ст. 1113 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з постановою від 24.10.11 Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ1 Господарського процесуального кодексу України" в разі повторної подачі касаційної скарги після повернення первісної касаційної скарги на підставі пункту 5 частини першої статті 1113 ГПК України, якщо клопотання про відновлення строку подання касаційної скарги було відхилено, відповідні обставини виключають перегляд судових рішень у касаційному порядку. В таких випадках Вищий господарський суд України відмовляє у прийнятті касаційної скарги і виносить з цього приводу відповідну ухвалу з посиланням на статті 107, 11113 ГПК.

Отже, оскільки Підприємець звернувся з касаційною скаргою б/н від 09.10.12 після повернення попередньо поданої касаційної скарги на підставі п. 5 ч. 1 ст. 1113 Господарського процесуального кодексу України (з огляду на відхилення клопотання про відновлення строку для подання касаційної скарги), то відповідні обставини виключають перегляд оскарженого судового рішення у касаційному порядку, а тому у прийнятті відповідної касаційної скарги Підприємця слід відмовити.

Колегія суддів також зазначає, що як вбачається з матеріалів касаційної скарги, Підприємець звернувся з клопотанням відстрочити сплату судового збору до призначення справи до розгляду у зв'язку з незадовільним майновим станом. Проте враховуючи вищевикладене, а також відсутність будь-яких доказів на підтвердження викладених у клопотанні обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає за можливе задовольнити клопотання Підприємця про відстрочення сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 107, 11113 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України



у х в а л и л а :


Відмовити фізичній особі -підприємцю ОСОБА_4 в задоволенні клопотання про відновлення пропущеного строку для подання касаційної скарги б/н від 09.10.12 на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду у справі № 5015/4971/11 господарського суду Львівської області.

Відмовити у прийнятті до розгляду касаційної скарги фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 б/н від 09.10.12 на постанову від 26.04.12 Львівського апеляційного господарського суду у справі № 5015/4971/11 господарського суду Львівської області, яку разом з доданими до неї документами повернути заявникові без розгляду.




Головуючий Є.Першиков

судді: І.Ходаківська

О.Яценко





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація