Судове рішення #260533
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ   СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ   ОБЛАСТІ

88000. м.Ужгород , вул. О.Довженка. 7                                                                                            тел./факс: (0312) 61-53-83

Справа 22-634/ас                                            Головуючий у першій інстанції - Заборовський B.C.

Доповідач - Куштан Б.П.

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

16 жовтня 2006 р. колегія суддів палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області в складі:

головуючого - Куштана Б.П., суддів: Фазикош Г.В. та Павліченка С.В., при секретарі Талпа СМ., за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгороді адміністративну справу за апеляційною скаргою Закарпатського обласного військового комісаріату на постанову Мукачівського міськрайонного суду від 26 червня 2006 р. за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії, -

встановила:

ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду 06.06.06 р.

На обґрунтування зазначав, що з грудня 1997 р. року звільнений з військової служби та отримує військову пенсію. При цьому вважає, що з травня 2000 р. вона має бути перерахована з урахуванням:

·   щомісячної 100% надбавки, встановленої Указом Президента України від 23.02.2002 р. №173/2002;

·   щомісячної 90% надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України, встановленої Указом Президента України від 05.05.2003 р. №389/2003;

·   премії в розмірі 33.3%, передбаченої п. З постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.00 р. № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців» та розділом 34 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України, затвердженого наказом МО України від 05.03.01 р. № 75.

Листом від 16.09.05 р. Закарпатський обласний військовий комісаріат (надалі - ЗОВК) відмовився перерахувати пенсію.

Просив визнати вказані дії незаконними та зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію з урахуванням цих надбавок і премії за весь час по день розгляду справи в суді.

Постановою суду від 26.06.06 р. позов задоволено. Визнано дії ЗОВК незаконними, а за позивачем - право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення. Зобов'язано відповідача перерахувати ОСОБА_1 раніш призначену пенсію з урахуванням 100% надбавки - з 01.01.03 p., 90% надбавки - з 01.05.03 p., 33.3% грошового забезпечення -31.01.00 р., та виплатити перераховану суму.

У апеляційній скарзі ЗОВК просить скасувати постанову та прийняти нову про відмову в позові. Посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права.

Письмових заперечень на апеляційну скаргу позивач не подав. У судовому засіданні не визнав скарги.

 

Суд першої інстанції встановив, що позивач .є військовим пенсіонером з грудня 1997 р. Після призначення пенсії збільшився розмір грошового забезпечення за рахунок 100% надбавки за вислугу років, щомісячної 90% надбавки за безперервну військову службу у Збройних Силах України та премії в розмірі 33,3%. За вимогами ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.92 р. пенсії військовослужбовців перераховуються з підвищенням грошового забезпечення, тобто позивач має право на перерахунок раніш призначеної йому пенсії за вислугу років з урахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок) та премії.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова - скасуванню з прийняттям нової, з таких мотивів.

Згідно з вимогами ст.43 ч.З Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» пенсії особам, які мають право на неї за цим законом, обчислюються з урахуванням відповідного окладу за посадою, спеціального звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за вчене звання й вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Сам Закон не встановлює будь-яких обмежень щодо розміру пенсії, а відносить це питання на вирішення Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, окладу за військові звання, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісячно. При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед звільненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.

З наведених обставин убачається, що місячна надбавка, запроваджена Указами Президента України N 173 від 23 лютого 2002 року «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» та N 389 від 5 травня 2003 року «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління Державної охорони України за безперервну службу», відноситься до додаткових видів грошового забезпечення й приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували її під час проходження служби та звільнені після її запровадження.

Позивачу на час його звільнення зі служби вказані надбавки не виплачувались, а тому дія зазначених Указів на нього не поширюється.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 щомісячна премія в розмірі 33,3 % не включена до складу грошового забезпечення, з якого має обчислюватися пенсія. Премія також не входить до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 року N 452 «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців».

Відповідно до постанови N 4 Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року «Про окремі питання застосування судами законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло з 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», який набув чинності з 1 січня 2005 року, не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто з 1 січня 2005 року, задоволенню не підлягають.

Отже, суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Згідно зі ст. 202 КАС України вказана обставина є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового.

Керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. (з наступними змінами та доповненнями), Постановою KM України від 17.07.92 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (з наступними змінами та доповненнями), Указами Президента України від 23.02.02 р. № 173 та від 05.05.03 р. № 389, статтями 11, 71, 86, 161, 198 п.З, 202 п.4, 205 ч.2, 207, 254 ч.5 КАС України, -

постановила:

1.  Апеляційну скаргу Закарпатського обласного військового комісаріату задовольнити.

2.                Постанову Мукачівського міськрайонного суду від 26 червня 2006 р. скасувати.

3.                Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

4.                Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

5.  Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація