Судове рішення #25981826

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


30 жовтня 2012 року м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

Головуючого: Девляшевського В.А.

Суддів: Вакарук В.М., Васильковського В.М.

Секретаря Бойчука І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" на ухвалу Галицького районного суду Івано-Франківської області від 05.04.2012 року по справі за заявою ОСОБА_1 про визначення порядку виконання рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011 року з участю представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, -

встановила:


Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 05.04.2012 року задоволено заяву ОСОБА_1 про визначення порядку виконання рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011 року.

Зазначеною ухвалою визначено спосіб виконання рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011 року у справі за позовом Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" до ОСОБА_1 про стягнення сум заборгованостей та зустрічним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" про визнання недійсним кредитного договору. Судом була зарахована заборгованість ОСОБА_1 перед Акціонерним банком "Банк регіонального розвитку" в сумі 13202,63 грн. в рахунок заборгованості Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" перед ОСОБА_1, яка складає 15996,50 грн.

На вищевказану ухвалу Акціонерний банк "Банк регіонального розвитку" подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм процесуального права.

_____________________________________________________________________________

Справа №0904/533/2012 Головуючий у І інстанції Клюба В.В.

Провадження №22ц/0990/1433/2012 Суддя-доповідач - Девляшевський В.А.

Категорія 27

2


Апелянт, зокрема вказує, що згідно постанови Правління НБУ №173 від 02.12.2009 року "Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" банк перебуває в стані ліквідації. Порядок ліквідаційної процедури визначає Закон України "Про банки і банківську діяльність", норми якого є спеціальними по відношенню до норм Цивільного Кодексу України. Згідно ч.4 ст.96 згаданого Закону задоволення вимог кредиторів банківської установи, яка ліквідується, має відбуватись у відповідності до встановленої Законом черговості задоволення кредиторських вимог. Відтак, висновок суду щодо можливості зарахування зустрічних вимог в даному випадку є помилковим. Тому просить ухвалу Галицького районного суду Івано-Франківської області від 05.04.2012 року скасувати та постановити нову, якою в задоволенні заяви ОСОБА_1 про визначення порядку виконання рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011 року - відмовити.

У засідання апеляційного суду представник АБ "Банк регіонального розвитку" не з'явився з невідомих причин, хоч судове повідомлення вручено завчасно. Отже, є правові підстави для розгляду справи у його відсутності.

Представник ОСОБА_1 доводи апеляційної скарги заперечив, посилаючись на обґрунтованість висновків суду першої інстанції, просить в задоволенні скарги відмовити.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника заявника, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011 року частково задоволено позовні вимоги АБ "Банк регіонального розвитку" до ОСОБА_1 про стягнення сум заборгованості, а саме: вирішено стягнути з ОСОБА_1 на користь банку заборгованість за кредитним договором та судових витрат в сумі 13202,63 грн. Згідно ж рішень Господарського суду Львівської області від 15.07.2009р. та 31.03.2010р. з АБ "Банк регіонального розвитку" на користь ОСОБА_1 стягнуто 15996,50 грн. заборгованості за договором оренди приміщення.

Названі судові рішення перебувають у законній силі, однак відомостей про те, що вони передані до примусового виконання в матеріалах справи немає. Представник ОСОБА_1 в засіданні апеляційного суду ствердив, що його довіритель не звертався у державну виконавчу службу про відкриття виконавчого провадження щодо виконання судових


3


рішень, якими в його користь з АБ "Банк регіонального розвитку" стягнуто заборгованість по орендній платі.

Задовольняючи заяву ОСОБА_1, суд першої інстанції керувався положенням ст.ст.601,602 ЦК України з огляду на наявність зустрічних зобов'язань, предметом яких є грошові кошти. Разом з тим, судова колегія не погоджується з таким висновком, зважаючи на наступне.

За змістом ст.601 ЦК України, зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги. Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін.

Положеннями статті 602 ЦК України визначено перелік зустрічних вимог щодо яких зарахування не допускається. Однак такий перелік не є вичерпним. Так, згідно п.5 ч.1 ст.602 ЦК України, не допускається зарахування зустрічних вимог у випадках, встановлених договором або законом.

Порядок проведення ліквідації банківської установи визначено статтями 87-98 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

За змістом ст.ст. 91, 93, 96 згаданого Закону, у процесі ліквідаційної процедури банку визначається заборгованість кожному кредитору банку та встановлюється черговість і порядок погашення вимог кредиторів, що унеможливлює індивідуальне задоволення вимог окремого кредитора позачергово шляхом проведення зарахування зустрічних однорідних вимог.

Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п.26 постанови "Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин" №5 від 30 березня 2012 року роз'яснив, що при вирішенні спорів про зарахування однорідних зустрічних вимог, коли боржник банку одночасно є кредитором банку, під час процедури ліквідації банку суди повинні виходити із вимог статей 601-602 ЦК, статей 92-96 Закону України "Про банки і банківську діяльність" та враховувати, що цим Законом встановлено чіткий порядок задоволення вимог кредиторів, визнаних ліквідатором, який не передбачає можливості індивідуального задоволення вимог конкретного кредитора.

Колегія суддів критично розцінює посилання суду першої інстанції на положення Закону України «Про виконавче провадження» щодо рівності сторін виконавчого провадження, оскільки визначення судом способу виконання рішення згідно з вимогами

4


законодавства жодним чином не порушує встановлених Законом прав та обов'язків боржника чи стягувача.

За таких обставин, оскаржена ухвала, яка постановлена з порушенням норм матеріального права, підлягає скасуванню з постановленням нової ухвали про відмову в задоволенні заяви.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.218, 312, 313-315,317 ЦПК України, колегія суддів -

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" задовольнити.

Ухвалу Галицького районного суду Івано-Франківської області від 05.04.2012 року скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою в задоволенні заяви ОСОБА_1 про визначення порядку виконання рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13.10.2011 року відмовити.

Ухвала набирає законної сили з часу її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з часу набрання законної сили.



Головуючий Девляшевський В.А.

Судді: Вакарук В.М.

Васильковський В.М.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація