ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211
ПОСТАНОВА
Іменем України
05.08.2008 | Справа №2-8/4940-2008А |
За позовом – Молодіжненської селищної ради, смт Молодіжне
До відповідачів: 1) Сімферопольської районної державної адміністрації,
м. Сімферополь
2) Державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації,
м. Сімферополь
Про визнання протоколу частково нечинним та спонукання до виконання певних дій.
Головуючий суддя Чумаченко С.А.
Секретар Ярилова О.С.
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
Від позивача – Кіш Г.О., пред-к за дов. від 21.01.2008 року.
Від відповідачів: 1)Дюрягіна О.М., пред-к за дов. №584/04-20 від 11.02.2008 року.
2)не з’явився
Сутність спору: позивач, Молодіжненська селищна рада звернулася до Господарського Суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідачів, Сімферопольської районної державної адміністрації, до Державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації, просить визнати протокол №49 від 06.06.2006 року в частині ліквідації Молодіжненської селищної територіальної виборчої комісії та створення ліквідаційної комісії нечинним. Зобов’язати державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим відмінити запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців про державну реєстрацію припинення юридичної особи № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року.
Представник позивача представив заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить дії державного реєстратора Сімферопольського району визнати протиправними, в частині внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року. Спонукати державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців про державну реєстрацію припинення юридичної особі територіальної виборчої комісії Молодіжненської селищної ради № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року.
Представник позивача представив заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи територіальної виборчої комісії Молодіжненської селищної ради, у зв’язку з ліквідацією, внесену в електронний Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб – підприємців за № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року. Визнати дії державного реєстратора Сімферопольської райдержадміністрації, яка виразилася у внесенні запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи територіальної виборчої комісії Молодіжненської селищної ради, у зв’язку з ліквідацією в електронний Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб – підприємців а № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року, протиправними.
Відповідач, Державний реєстратор Сімферопольської районної державної адміністрації представив відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить розглянути справу без участі свого представника.
Відповідач, Сімферопольська районна державна адміністрація явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією.
Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 150 Кодексу Адміністративного Судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд –
ВСТАНОВИВ:
09.01.2006 року Рішенням 32-ї сесії 4-го скликання Молодіжненської селищної ради Сімферопольського району АР Крим «Про створення Молодіжненської селищної територіальної комісії по виборам депутатів селищної ради та селищного голови» вирішено створити селищну територіальну комісію для проведення виборів депутатів селищної ради та селищного голови в кількості 11 чоловік у складі зазначеному в даному рішенні.
20.01.2006 року Сімферопольською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим зареєстровано Молодіжненську селищну територіальну виборчу комісію, про що видано Свідоцтво Серії А00 №690649 про державну реєстрацію юридичної особи. Номер запису про державну реєстрацію 1 134 102 0000 000644.
06.06.2006 року відбулося засідання Молодіжненської селищної територіальної виборчої комісії.
Відповідно до протоколу №49 засідання територіальної виборчої комісії, на повістці дня оголошено питання про завершення виборчої компанії по Молодіженнській селищній територіальній виборчій компанії, та постановлено завершити роботу в Молодіжненській селищній раді територіальної виборчої комісії. Створено ліквідаційну комісію.
12.12.2006 року Державним реєстратором Сімферопольської райдержадміністрації на підставі виписки з протоколу засідання Молодіжненської територіальної селищної виборчої комісії до Єдиного Державного Реєстру був внесений запис про припинення юридичної особи.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за наступними підставами.
Встановлено, що 20.01.2006 року Сімферопольською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим зареєстровано Молодіжненську селищну територіальну виборчу комісію, про що видано Свідоцтво Серії А00 №690649 про державну реєстрацію юридичної особи. Номер запису про державну реєстрацію 1 134 102 0000 000644.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень є постійно діючим органом, який забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», Територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 90 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше 8 і не більше 15 осіб за поданнями керівних органів місцевих організацій партій (блоків) (не більш як на одну особу).
Згідно з п. 3 Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» стосовно кількісного складу територіальних виборчих комісій та правомочності їх засідань, затвердженого Постановою №6 Центральної виборчої комісії від 30.01.2006 року, територіальна виборча комісія, сформована на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, міських, районних у містах, селищних, сільських рад та сільських, селищних, міських голів у встановленій Законом кількості, здійснює свої повноваження до сформування не пізніш як за 90 днів до дня наступних чергових місцевих виборів, призначених у зв'язку з закінченням визначеного Конституцією України строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради та сільського, селищного, міського голови.
Так, 06.06.2006 року на засіданні Молодіжненської селищної територіальної виборчої комісії вирішено завершити роботу в Молодіжненській селищній раді територіальної виборчої комісії та створити ліквідаційну комісію.
Між тим, відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 р. № 755 – IV, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Як зазначено вище, відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, та згідно ч. 1 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» припиняється в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи, в даному випадку засновником Молодіжненської селищної територіальної виборчої комісії є Молодіжненська селищна рада.
Отже, юридична особа - Молодіжненська селищна територіальна виборча комісія, не мала права приймати рішення щодо завершення своєї роботи та створення ліквідаційної комісії на тій підставі, що даними повноваженнями наділений засновник юридичної особи, а саме Молодіжненська селищна рада.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно о ч. 1 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: нотаріально посвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування відомості про внесення такого запису.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 Цивільного Кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.
Проте, Державний реєстратор Сімферопольської районної державної адміністрації, не представив суду доказів надання йому, для проведення дій щодо внесення до ЄДР запису по припиненню юридичної особи, рішення Молодіжненської селищної ради, яка є засновником Молодіжненської селищної територіальної виборчої комісії, про ліквідацію даної територіальної виборчої комісії, та крім того, здійснив дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру запису не про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, а про припинення юридичної особи - Молодіжненської селищної територіальної виборчої комісії, тим самим не тільки не виконав умови Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» та Цивільного Кодексу України, а порушив права та законні інтереси Молодіжненської селищної ради, як засновника даної територіальної виборчої комісії.
Таким чином, на підставі вищевикладеного суд визнає дії державного реєстратора Сімферопольської райдержадміністрації, які виразилися у внесенні запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи територіальної виборчої комісії Молодіжненської селищної ради, у зв’язку з ліквідацією в електронний Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб – підприємців а № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року, протиправними, та визнає недійсним запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи територіальної виборчої комісії Молодіжненської селищної ради, у зв’язку з ліквідацією, внесену в Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб – підприємців за № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
-з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
-обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
- безсторонньо (неупереджено);
- добросовісно;
- розсудливо;
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване
це рішення(дія);
- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ч. ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так за загальним правилом, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ст. 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови.
В судовому засіданні 05.08.2008 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Повний текст постанови підписано 08.08.2008 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись 158, 159, 161, 162, 163, ст.ст. Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати дії Державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Павленка, 1), які виразилися у внесенні запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи територіальної виборчої комісії Молодіжненської селищної ради, у зв’язку з ліквідацією, в електронний Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб – підприємців а № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року, протиправними.
3. Визнати запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи територіальної виборчої комісії Молодіжненської селищної ради, у зв’язку з ліквідацією, внесену в електронний Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб – підприємців за № 11 34 111 0002 000644 від 12.12.2006 року, недійсним.
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.