Судове рішення #25885026

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-66/2116-2012 05.03.12




Суддя господарського суду міста Києва Гончаров С.А.

при секретарі судового засідання Прудніковій Н.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи


за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД

КОМПАНІ»

до відповідача: Приватного акціонерного товариства «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»

про зобов'язання виконати умови договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу


за участю представників сторін:

від позивача: Матвєєв П.С. за довіреністю №4 від 29.02.2012

від відповідача: Лементарчук Т.В. за довіреністю №14/1 від 27.01.2012


СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»(надалі - позивач), звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»(надалі - відповідач) про зобов'язання виконати умови договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на невиконання відповідачем вимог укладеного між сторонами договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу, що суперечить вимогам діючого законодавства України.

Відповідач згідно з відзивом від 01.03.2012 р. проти позовних вимог заперечив, стверджуючи, що всі рішення про визначення конкретної ціни та кількості товарів (їх розподіл) що підлягають продажу належить до компетенції Правління товариства. Посилаючись на відсутність голови правління, через що не може відбутися засідання правління, позивач зазначив, що не може бути прийняте рішення про розподіл та продаж природного газу позивачу.


Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:


20.01.2012 року між Приватним акціонерним товариством «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»(продавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»(покупцем) було укладено договір № 1 про купівлю-продаж природного газу (надалі - договір), відповідно до п. 1.1. якого продавець зобов'язався передавати покупцю природний газ в обумовлених цим договором порядку та кількості, а покупець зобов'язався приймати та оплачувати газ в порядку та на умовах, визначених цим договором.

Статтею 2 наведеного договору передбачено строки поставки та кількість газу. Так, договором визначено, що продавець передає покупцю щомісячно Газ з ресурсу власного видобутку загально місячним об'ємом до 75000000 куб.м.

Згідно п. 3.1. договору продавець здійснює передачу газу за цим договором шляхом надання Диспетчерському Управлінню документів (акту прийому-передачі тощо), що підписуються уповноваженими представниками сторін, скріплюються печатками сторін і будуть підтверджувати зобов'язання Продавця передати покупцю, а покупця прийняти у відповідному місяці 2012 року визначену в такому документі кількість природного газу згідно умов цього договору.

Уповноважені представники сторін не пізніше 5 (п'ятого) числа місяця, наступного за тим, протягом якого передавався газ згідного цьому договору, складають та підписують акт приймання-передачі газу, який є належним підтвердженням кількості газу, що була передана згідно цьому з ресурсу відповідного місяця 2012 року (п. 3.2. договору).

Пунктом 5.1.1. договору визначено обов'язок продавця належним чином виконати свої зобов'язання стосовно передачі газу покупцю в строк та в об'ємах, визначених цим договором.

20.01.2012 року Приватним акціонерним товариством «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»та Товариством з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»було складно акт приймання-передачі ресурсу природного газу про те, що у лютому 2012 року ПрАТ «Нафтогазвидобування»передало, а ТОВ «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»прийняло ресурс природного газу в обсязі 37020,000 тис.куб.м. відповідно до умов договору № 1 від 20.01.2012 року. В наведеному акті сторонами зазначено, що статочний акт приймання-передачі природного газу буде підписано після закінчення місяця поставки.

Тобто, з урахуванням положень пункту 3.1. договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу, складений між сторонами 20.01.2012 року акт приймання-передачі ресурсу природного газу є документом, який, зокрема, підтверджує зобов'язання ПрАТ «Нафтогазвидобування»передати ТОВ «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»у лютому 2012 року кількість природного газу, яка визначена цим актом приймання-передачі.

Відповідно до п. 4.1. договору, вартість однієї тисячі кубічних метрів газу, який передається за цим договором становить 1262,04 грн. Пунктом 4.2. договору визначено, що покупець зобов'язаний оплатити сто відсотків вартості газу, який йому буде передано включно до 05 числа місяця поставки.

Пунктом 8.1. договору сторони узгодили, що права і обов'язки за договором виникають з моменту його укладення та діють до 31 грудня 2012 р.


Листом від 21.02.2012 року № 27/1 відповідачем повідомлено позивача про те, що виконання умов договору № 1 від 20.01.2012 року, укладеного між ПрАТ «Нафтогазвидобування»та ТОВ «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»на даний час є неможливим.

Тобто, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем не були виконані зобов'язання, передбачені умовами договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу.


Частиною 3 статті 5 Господарського кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Статтею 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Аналогічні положення містяться у ст. 180 Господарського кодексу України.

Відповідно до частини 1, 2, 3, 7 наведеної статті, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином та у встановлений законом чи договором строк, однобічна відмова від виконання зобов'язань не допускається.

Згідно частини 7 статті 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Доказів виконання Приватним акціонерним товариством «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»умов договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу до матеріалів справи не представлено.

Посилання відповідача, наведені в обґрунтування заперечень щодо позовних вимог суд до уваги не приймає, з огляду на наведені вище положення законодавства та зазначені положення договору.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. При цьому, примусове виконання обов'язку в натурі визначений способом захисту цивільних прав та інтересів.

Зважаючи на наведене, позовні вимоги про зобов'язання виконати умови договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.


На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 525, 526, 599, 629, 638 Цивільного кодексу України, ст.ст. 5, 173, 180, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 35, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -


ВИРІШИВ:


Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»до Приватного акціонерного товариства «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»про зобов'язання виконати умови договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу -задовольнити.

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»виконати умови договору № 1 від 20.01.2012 року про купівлю-продаж природного газу.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ»(02092, м. Київ, вул.. Магнітогорська, 1/42, ЄДРПОУ 32377038) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ ТРЕЙД КОМПАНІ»(04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 28/1, ЄДРПОУ 37047573) витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,00 грн.





Суддя С.А. Гончаров


Згідно з оригіналом

Помічник судді Н.В. Пруднікова





В судовому засіданні 05.03.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення складено в повному обсязі та підписане 05.03.2012р.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація