Судове рішення #25867919

4





РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2012 року м.Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючої-судді: Шалаути Г.І.,

суддів: Фединяка В.Д., Меленко О.Є.,

секретаря: Городецької У.С.,

з участю сторін: представника апелянта ОСОБА_2,

позивача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про зменшення розміру аліментів на утримання малолітньої дитини за апеляційною скаргою представника ОСОБА_4 - ОСОБА_2 на рішення Івано-Франківського міського суду від 13 липня 2012 року, -

встановила:

В березні 2012 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом про зміну розміру аліментів на утримання малолітньої дитини, який мотивував тим, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 10.12.2010 року присуджено стягувати з нього аліменти в користь відповідачки на утримання малолітнього сина - ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_1) в розмірі 1/3 частки від усіх видів його доходів, але не менше 30% прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії. Його сімейний стан змінився, він зареєстрував повторний шлюб з ОСОБА_6 19.07.2011 року, в шлюбі народилася дочка ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 року, дружина не працює, здійснює догляд за дочкою, крім того навчається на платній формі навчання у Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника, його матеріальне становище погіршилося у зв»язку з такими сімейними обставинами, а тому він просив змінити розмір аліментів з 1/3 до 1/6.

________________________________________________________________________________

Справа №2/0907/4226/2012 Головуючий у І інстанції Ковалюк І.П.

Провадження №22ц/0990/1633/2012 Суддя-доповідач Шалаута Г.І.

Категорія 48

Рішенням Івано-Франківського міського суду від 13 липня 2012 року позов задоволено. Змінено розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_9 на утримання малолітнього сина - ОСОБА_5 з 1/3 частини до 1/6 частини всіх видів його доходів, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідної вікової категорії. Розпочато стягнення аліментів в зменшеному розмірі з часу подачі позову про зміну розміру аліментів -з 12.03.2012 року.

На зазначене рішення ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу, в якій зазначила, що судом порушено норми процесуального права, неповно, не всесторонньо досліджено обставини справи, не враховано матеріальне становище дитини, що її дохід становить 1050 грн, і є значно нищим від доходу батька, який становить в середньому 4000 грн. плюс допомога на утримання дитини 800 грн., що суд не врахував шкільний вік дитини , яка потребує додаткових витрат для забезпечення навчального процесу: індивідуальних занять з математики, іноземної мови та спортивних занять. Апелянт вважає, що суд не дав оцінки всім наданим сторонами доказам, не повно та не всебічно з'ясував всі обставини справи, що призвело до постановлення незаконного та необґрунтованого рішення, яке просить скасувати та ухвалити нове рішення про відмову позивачу в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задоволити.

Позивач доводів апеляційної скарги не визнав, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, оскільки його матеріальне становище суттєво погіршилося, так як крім появи нового утриманця, він ще утримує дружину, яка не працює та проводить оплату за її навчання в університеті, просив апеляційну скаргу відхилити.

Заслухавши сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд знаходить апеляційну скаргу частково обґрунтованою, та приходить до висновку, що її слід задоволити частково, а рішення суду першої інстанції слід змінити в частині розміру аліментів з 1/3 до 1/4 та щодо часу, з якого слід проводити стягнення аліментів у зменшеному розмірі, виходячи з наступних доводів.

Відповідно до змісту ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду може бути згодом змінено - збільшено або зменшено за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни його матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров»я когось із них.

Колегією суддів встановлено, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 10.12.2010 року присуджено стягувати аліменти з ОСОБА_10 в користь ОСОБА_9 на утримання малолітнього сина - ОСОБА_5 в розмірі 1/3 частки від усіх видів його доходів, але не менше 30% прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії на відповідний період часу.

На час подачі позову у позивача як платника аліментів, виникло право вимоги про зміну розміру аліментів, оскільки в нього змінилося сімейне становище - він 19.07.2011 року одружився з ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію шлюбу(а.с.6), в шлюбі народилася дочка ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3 року, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини(а.с.7), дружина позивача не працює, здійснює догляд за дитиною, отже матеріальне становище позивача погіршилося, порівняно з тим, яке було у нього при визначенні розміру аліментів у 2010 році. Однак, суд, вирішуючи питання про зміну розміру аліментів, не дослідив всесторонньо обставин, які повинні бути враховані при визначенні та зміні розміру аліментів, не дав належної оцінки доказам про матеріальне становище позивача як платника аліментів та про матеріальне становище дитини, на утримання якої позивач просив зменшити розмір аліментів, чим допустив порушення норм процесуального права. Також суд не врахував шкільного віку дитини та зростаючих її потреб для забезпечення навчального процесу та фізичного розвитку, порівняно з потребами новонародженої дитини та всупереч вимог ст.182 СК України постановив необґрунтоване рішення про зміну розміру аліментів з 1/3 до 1/6 частки доходу позивача, чим значно погіршив матеріальне становище старшого сина позивача - ОСОБА_3 відносно новонародженої дитини - ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3 року. Так суд не врахував, що середньомісячний дохід відповідачки з сином ОСОБА_12 становить 1050 грн., з яких на одного члена сім»ї припадає по 520 грн., а середньомісячний дохід позивача з двома членами нової сім»ї становить в середньому 4000 грн. без врахування соціальної допомоги на утримання дитини - 800 грн. в місяць, що становить на одного члена сім»ї близько 1600 грн., а тому колегія суддів приходить до висновку, що розмір аліментів слід зменшити з 1/3 до 1/4, також слід змінити час, з якого повинно проводитися стягнення аліментів у зміненому розмірі.

Стягнення аліментів у зміненому розмірі відповідно до вимог п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» слід проводити не з часу подачі позову як помилково визначив суд першої інстанції, а з часу набрання рішенням суду про зміну розміру аліментів законної сили.

На підставі ст.ст.182, 192 СК України та керуючись ст.ст.307, 309, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

вирішила:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_4 - ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського міського суду від 13 липня 2012 року змінити в частині зменшення розміру аліментів та стягувати з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_4 на утримання малолітнього сина - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти в розмірі 1/4 частки всіх видів його доходів, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідної вікової категорії на відповідний період часу.

Розпочати стягнення аліментів з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_4 в зменшеному розмірі з часу набрання даним рішенням законної сили.

В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з моменту набрання ним законної сили.


Судді Г.І.Шалаута

В.Д.Фединяк

О.Є.Меленко




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація