Справа № 105/221/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2012 р. Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді –Федоренко Е. Р.,
при секретарі –Жмур Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа – Зарічненська сільська рада Джанкойського району АР Крим ,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що 16 березня 2008 року помер його брат – ОСОБА_2, який проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. У брата залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки розміром 2,57 га, що перебуває у колективній власності КСП «Зарічне», виданої на ім’я ОСОБА_3 Брат фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3, яка померла 09.12.2002 року, але не отримав свідоцтво про право на спадщину. Заявник зазначає те, що він є спадкоємцем після смерті брата, інших спадкоємців немає. Брат проживав і був зареєстрований один в домоволодінні, а він з жовтня 2007 року по день смерті брата постійно проживав разом з ним і здійснював за ним догляд, не будучи зареєстрованим разом з ним. Брат хворів, потребував стороннього догляду, який він надавав йому. Вважає, що він прийняв спадщину після смерті брата, оскільки фактично проживав разом з ним на час відкриття спадщини. Встановлення цього факту необхідно йому для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті брата.
В судовому засіданні заявник та його представники підтримали вимоги заяви, просили її задовольнити. Пояснили, що восени 2007 році брат заявника – ОСОБА_2 захворів на цироз печені, потребував догляду. На цей час він залишився один, його сім’я розпалася і надавати допомогу було нікому. Брат був у поганому стані, не міг рухатися, не міг самостійно себе обслуговувати. Опалення в його будинку було пічне, він не міг сам топити пічку. Тому заявник вимушений був доглядати брата до його смерті.
Заінтересована особа – представник Зарічненської сільської ради Джанкойського району АР Крим АР Крим в судове засідання не з’явився, надав заяву, у якій повністю підтримав вимоги заяви, справу просив розглянути у відсутність представника сільської ради.
Заслухавши пояснення заявника та його представників, вислухав свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім’єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Відповідно до частини 3 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Судом встановлено, що 16 березня 2008 року помер ОСОБА_2, про що свідчить свідоцтво про смерть серії 1-АП № 105804, видане 18 березня 2008 року Зарічненською сільською радою Джанкойського раойну АР Крим (а.с.8).
Померлий ОСОБА_2 був братом заявника, що підтверджується їх свідоцтвами про народження, у яких їх батьком вказаний ОСОБА_4, а матір’ю – ОСОБА_3 (а.с.9-10).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки розміром 2,57 га, що перебуває у колективній власності КСП «Зарічне», що підтверджується сертифікатом серії КМ № 0290407, виданим 17 лютого 1998 року Джанкойською районною державною адміністрацією АР Крим на ім’я ОСОБА_3 (а.с.14).
ОСОБА_3 померла 09 грудня 2002 року. ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3, оскільки вступив в управління та володіння спадковим майном (ст. 549 ЦК), та був зареєстрований разом з матір’ю в одному будинку, що підтверджується даними будинкової книги (а.с.12-13).
Згідно відповіді Джанкойської районної державної нотаріальної контори № 2391/01-16 від 16.10.2012 року, після смерті ОСОБА_2, померлого 16.03.2008 року, спадкова справа не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалось.
Згідно довідки № 923, виданої 17.08.2012 року виконавчим комітетом Зарічненської сільської ради Джанкойського району АР Крим, ОСОБА_1 фактично з жовтня 2007 року по 16 березня 2008 року проживав і здійснював догляд за хворим братом ОСОБА_2, за власний рахунок здійснив його поховання (а.с.15).
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 також підтвердили ті обставини, що заявник фактично проживав разом з братом ОСОБА_2 та здійснював за ним догляд до його смерті, оскільки останній тяжко хворів та не міг самостійно себе обслуговувати.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факт, про встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки необхідний для оформлення спадщини, щодо якої спір відсутній.
Оцінивши у сукупності надані докази та встановлені в судовому засіданні обставини, суд приходить до висновку, що вимоги заявника знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, ґрунтуються на вимогах закону, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 209, 212-215, 218, 223, 234, 235, 256-259 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, разом зі своїм братом ОСОБА_2, померлим 16 березня 2008 року, на час його смерті, за адресою: с. Армійське Джанкойського району АР Крим, вул. Кримська, буд.3.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
ОСОБА_7