ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2012 р. Справа №2а/0470/9870/12
12 год. 10 хвил.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяВерба І.О.
при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.
за участю представників: позивача відповідача Лихоліт О.С. Каретна Є.В., Шатунов А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» про стягнення різниці між сумою пенсії, призначеної ОСОБА_6 та ОСОБА_7 згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період з травня 2012 року по липень 2012 року включно з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» в розмірі 2152,07 грн.
11 жовтня 20120 року позивач зменшив розмір позовних вимог до 2140, 81 грн., а 18.10.2012 року до 980,42 грн.
Представник позивача в судовому засіданні уточнений позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, зазначивши, що підприємство на теперішній час не є державним, не фінансується із бюджету, не є науковою установою, що унеможливлює покладення фінансування частини спірної наукової пенсії на відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області направило до Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» повідомлення від 29.02.2012 року, 02.04.2012 року, 03.05.2012 року, 04.05.2012 року, 01.06.2010 року, 04.07.2012 року про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на 2012 рік, в яких визначила до сплати відповідачу суми, які мають біти профінансовані пенсіонерам ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Під час судового розгляду справи встановлено, що при складанні вказаних повідомлень позивач у рядку 9 визначав суму у розмірі 50 відсотків різниці між сумою пенсії, призначеної особі як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленою на загальних підставах (для державних небюджетних підприємств, установ та організацій).
У рядку 10 повідомлень визначено частку (відсоток стажу наукової роботи на даному підприємстві від загального стажу наукової роботи) різниці у розмірі пенсії, що фінансується за рахунок даного підприємства, установи, організації або закладу, яка для ОСОБА_6 склала 54,67% та ОСОБА_7 9,17%.
Проте, при визначенні суми рядку 11, тобто суми, що перераховується підприємством, помилково було збільшено суму рядка 9 на відсоток, визначений у рядку 10, коли як необхідно було зменшувати таку суму.
Саме це стало підставою для нового розрахунку позовних вимог та їх зменшення.
Заявлена до стягнення сума заборгованості складається з частини різниці між сумами пенсії ОСОБА_6, виплаченої у 2012 році у травні в розмірі 256,82 грн., у червні та липні по 229,48 грн., ОСОБА_7 у травні та червні по 148,25 грн., у липні в розмірі 148,14 грн. При цьому, відповідач здійснював добровільне погашення пенсійних сум, сплачуючи по 60 грн. щомісячно.
Залишок заявленої у позові до стягнення заборгованості складається із сум за травень в розмірі 345,07 грн., червень в розмірі 317,73 грн., липень в розмірі 317,62 грн., разом 980,42 грн. Виплата вказаних сум підтверджується матеріалами справи.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із наступного.
ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» 19.05.2005 року за № 53-01/ФК-1 видало довідку про науково-технічної діяльності кандидата технічних наук ОСОБА_7, згідно якої підтверджується робота з 31.12.1966 року по 02.09.1984 року на посадах кандидата технічних наук. Довідка складена для пред'явлення до органів Пенсійного фонду.
28.02.2011 року ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» видало довідку про науково-технічної діяльності ОСОБА_6, в якій визначило період роботи особи на відповідних посадах.
При цьому, окремо зазначені наступні додаткові відомості:
- Виробниче об'єднання з видобутку руд підземним способом «Кривбасруда» - державна форма власності з 11.09.1998 року перейменовано в «Криворізькій державний залізорудний комбінат» (наказ Мінпромполітики України від 20.07.1998 року №263);
- «Криворізькій державний залізорудний комбінат» - державна форма власності реорганізовано з 11.01.2000 року в Дочірнє підприємство «Криворізькій державний залізорудний комбінат» (наказ ДАК «Укррудпром» від 31.12.1999 року №347);
- Дочірнє підприємство «Криворізькій Державний залізорудний комбінат» - державна форма власності реорганізовано з 01.08.2001 року в ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (наказ ДАК «Укррудпром» від 30.07.2001 року №290);
- ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» - приватна форма власності.
Згідно пункту 1 Статуту ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат», воно є правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат». Заснованого Державною акціонерною компанією «Укррудпром» на виконання спільного наказу Державного комітету промислової політики України та Фонду державного майна від 19 лютого 2001 року №66/245 «Про реорганізацію Дочірнього підприємства «Криворізькій державний залізорудний комбінат».
Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організації України від 04.04.2011 року підтверджується включення відповідача до інституційного сектора економіки за КІСЕ S.11002 приватні не фінансові корпорації.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Проте пунктом 4 «Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №372, встановлено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки у спірних правовідносинах мають бути застосовані умови пункту 4 вищевказаного Порядку, і частині спірної пенсії має фінансувати ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат». Така правова позиція також викладена в постанові Верховного суду України від 12 грудня 2011 року по справі №21-211а11 за позовом управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова до відкритого акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т. Шевченка» про стягнення коштів.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області різницю між сумою пенсії, призначеної ОСОБА_6 та ОСОБА_7 згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період з травня 2012 року по липень 2012 року включно з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» в розмірі 980,42 грн. (дев'ятсот вісімдесят гривень 42 коп.).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 22 жовтня 2012 року.
Суддя І.О. Верба