АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________________________________________________________________________________
Провадження № 22ц/2090/7108/2012 р Головуючий1інст-Сілантьєва Е.Є.
Справа № 2033/5525/12
Категорія : договірні Доповідач - Черкасов В.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2012 року судова колегія судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого судді - Черкасова В.В.
суддів - Кукліної Н.О., Пономаренко Ю.А.
при секретарі - Гуренко М.О.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Фрунзенського районного суду м.Харкова від 20 вересня 2012 року
по цивільній справі за позовом Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за опалення та гарячу воду, -
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2012 року КП «Харківські теплові мережі»звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за опалення та підігрів води.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що відповідач мешкає у квартирі АДРЕСА_1, є абонентом послуг КП «Харківські теплові мережі», яке надає послуги з централізованого опалення та підігріву холодної води для потреб гарячого водопостачання. Всупереч ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»ОСОБА_1, на ім.'я якого відкрито особистий рахунок, не сплачує за послуги з централізованого опалення та підігріву холодної води в період з 01.11.2006 року по 01.07.2012 року, у зв'язку з чим утворилася заборгованість, яку відповідач в добровільному порядку відмовляється сплатити.
Тому, КП «Харківські теплові мережі»просило суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в сумі 8 092,24 грн., судові витрати покласти на відповідача.
У судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав, вказував, що договір на надання послуг між ним та позивачем не укладався, тому відсутні підстави для нарахування та стягнення коштів за послуги з централізованого опалення та підігріву холодної води, просив застосувати строки позовної давності. Крім того, відповідач зазначив, що відсутні докази, які б підтверджували право власності ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_1.
Рішенням Фрунзенського районного суду м.Харкова від 20 вересня 2012 року позов КП «Харківські теплові мережі»задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води в сумі 5300,06 грн., сплачений судовий збір у розмірі 214,60 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги заявник вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення районного суду у відповідності до ст. 303 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, знаходить апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню.
При цьому колегія суддів виходить із наступного.
Задовольняючи частково позовні вимоги КП «Харківські теплові мережі»суд першої інстанції виходив з того, що відповідач має заборгованість за опалення та гарячу воду і в повному обсязі не сплатив заборгованість, тому з урахуванням застосування строку позовної давності має сплатити кошти за надання послуг централізованого опалення та підігріву холодної води для потреб гарячого водопостачання позивачу.
Такі висновки колегія суддів вважає правильними.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2004 р. № 1875-IV.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Виконавцем житлово-комунальних послуг є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є наданя житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Власником приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку.
Споживачем житлово-комунальних послуг вважаться фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг визначені статтями 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Зокрема, обов'язком споживача є оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору.
Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що КП «ХТМ»надає відповідачу послуги по центральному опаленню і постачанню гарячої води у квартиру АДРЕСА_1, яка належить на праві власності ОСОБА_1 відповідно до довідки від 18.09.2012 р.КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації»(а.с. 2, 58).
Відповідно до ст.67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну і теплову енергію, інші послуги) стягується, крім квартирної плати, по затвердженим у встановленому порядку тарифам.
Згідно довідки КП «ХТМ»ОСОБА_1 є абонентом КП «ХТМ»і отримує теплову енергію у вигляді опалення і гарячої води, проте має заборгованість за період з 01.11.2006 року по 01.07.2012 року у сумі 8092,24 грн., у добровільному порядку борг не відшкодовує.
Згідно до п. 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води», плата за житлово комунальні послуги вноситься власниками квартир, наймачами та орендарями щомісяця, не пізніше 20 числа, що настає за розрахунковим. Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води та теплової енергії або до затверджених нормативів (норм ) споживання.
Відповідно до п.33 Правил надання населенню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 року за № 630 зі змінами та доповненнями, користувач зобовязаний своєчасно, у встановлений строк, сплачувати надані послуги.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 не укладав договір з КП «ХТМ»про надання послуг по центральному опаленню і постачанню гарячої води, але позивачем надавалися централізовано у квартиру тепло на її обігрів та гаряча вода, що відповідно до положень ст. 11 ЦК України свідчить про виникнення між сторонами цивільних прав та обов'язків.
Доводи апеляційної скарги відповідача про те, що у період з 31.12.2010 року по 01.07.2012 року він зовсім не отримував належні послуги теплопостачання. Тому після попередження позивача про значне підвищення розрахунків на надані послуги та не спроможність оплати за опалення, він вимушений був у грудні 2010 році самовільно провести демонтаж батарей опалення та підводів труби гарячої води у квартирі не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки належними доказами не підтверджені і спростовуються матеріалами справи.
Пунктом 1.4.1. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17 травня 2005 року визначено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи відповідач не надав до суду беззаперечних доказів відповідно до вимог ст.60 ЦПК України стосовно того, що квартира у визначеному чинним законодавством порядку була відключена від центрального опалення та проведений демонтаж батарей опалення та підводів труби гарячої води з надання відповідного дозволу органа місцевого самоврядування.
Крім того матеріали справи не містять доказів на підтвердження доводів відповідача про те, що він у вищевказаний ним період не користувався послугами центрального теплопостачання та поставленою гарячою водою.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що з урахуванням строку позовної давності, стягненню з відповідача по особистим рахункам на користь позивача підлягає заборгованість за період з 01 липня 2009 року по 01 липня 2012 року з урахуванням проведених ним виплат в зазначений період у розмірі 5 300 грн. 06 коп..
В ході розгляду в суді апеляційної інстанції ОСОБА_1 відмовився надати докази суду про перехід квартири АДРЕСА_1 у власність до другої особи.
Таким чином, суд першої інстанції, з урахуванням наданих у справі доказів, та з урахуванням застосування строків позовної давності обґрунтовано прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог КП «ХТМ».
Інші висновки рішення суду першої інстанції доводами апеляційної скарги не спростовуються.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду законне і обґрунтоване, постановлено з дотриманням вимог матеріального і процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 303 304, п.1ч.1ст.307, ст.308, ст.ст.313,314,315,317,319,324 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 -відхилити.
Рішення Фрунзенського районного суду м.Харкова від 20 вересня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: