Справа № 1007/2105/2012
провадження № 2/1007/1136/2012
24.04.2012
РІШЕННЯ
Іменем України
24 квітня 2012 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1,
при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Броварського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
У лютому 2012 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, у якому зазначав,
що 13 січня 2005 року померла його тітка ОСОБА_5. Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй майно, зокрема на житловий будинок № 139
по вулиці Київське шосе у селі Семиполки Броварського району Київської області, у якому вона була зареєстрованою і постійно проживала одна без сім’ї, що підтверджується довідкою ОСОБА_4 сільської ради Броварського району № 1277 від 17 вересня 2008 року.
31 липня 1992 року ОСОБА_5 склала заповіт, згідно з яким все своє майно вона заповідала йому, ОСОБА_3 На день смерті спадкодавця заповіт не змінений і
не скасований. Про існування цього заповіту та його місцезнаходження йому не було відомо, у зв’язку з чим у встановлений законом строк він до нотаріальної контори не звернувся. Цей заповіт знайшов лише у серпні 2007 року у будинку померлої тітки.
Наприкінці 2007 року він потрапив до Київської обласної лікарні з діагнозом: інсульт. Реабілітувавшись після тяжкої хвороби став займатися питанням оформлення спадщини після смерті тітки ОСОБА_5
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 24 жовтня
2007 року йому було визначено додатковий строк для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5
Після набрання цим рішенням законної сили у встановлений судом строк звернувся
до Броварської районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про прийняття спадщини після померлої 13 січня 2005 року ОСОБА_5 На підставі його заяви 28 листопада 2007 року була відкрита спадкова справа.
У видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок, що знаходиться за адресою: село Семиполки Броварського району Київської області, вулиця Київське шосе, 139, йому відмовлено, оскільки за життя спадкодавець ОСОБА_5 правовстановлюючі документи на будинок не оформила.
Із технічного паспорта на вказаний вище житловий будинок, виготовленого Комунальним підприємством Київської обласної ради “Броварське міжміське бюро технічної інвентаризації”, вбачається, що до його складу входять: житловий будинок, позначений
на плані “А-1”, загальною площею 32,3 м2, житловою площею 20,1 м2, та господарська будівля: вбиральня –“Б”.
Просив визнати за ним право власності на житловий будинок –“А-1”, загальною площею 32,3 м2, житловою площею 20,1 м2, із господарською будівлею: вбиральня –“Б”,
що знаходяться за адресою: Київська область, Броварський район, село Семиполки, вулиця Київське шосе, 139, у порядку спадкування за заповітом після смерті тітки ОСОБА_5, яка померла 13 січня 2005 року.
Представник позивача ОСОБА_6 у судовому засіданні позов підтримала, просила суд задовольнити його.
Відповідач ОСОБА_4 сільська рада Броварського району Київської області
у судове засідання не з’явилася, направила до суду листа, у якому зазначає, що позов визнає, просить розглянути справу за відсутності їхнього представника.
Роз’яснивши представнику позивача наслідки визнання позову, враховуючи, що визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів сторін чи інших осіб, суд вважає можливим ухвалити рішення про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-ОК № 087256 ОСОБА_5 померла 13 січня 2005 року.
Із заповіту, посвідченого 31 липня 1992 року секретарем виконавчого комітету ОСОБА_4 сільської ради Броварського району Київської області ОСОБА_7, зареєстрованого в реєстрі за № 53, вбачається, що ОСОБА_5 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі, все те, що належатиме їй і на що
за законом вона матиме право, заповідала позивачу ОСОБА_3
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 24 жовтня
2007 року позивачу було визначено додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5
28 листопада 2007 року після набрання цим рішенням законної сили, у встановлений судом строк позивач ОСОБА_3 подав до Броварської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_5, після чого була відкрита спадкова справа. Інших спадкоємців, крім позивача ОСОБА_3, не має.
Суд встановив, що на момент смерті ОСОБА_5 належав житловий будинок, що знаходиться за адресою: Київська область, Броварський район, село Семиполки, вулиця Київське шосе, 139.
Факт належності ОСОБА_5 спірного спадкового житлового будинку, у якому спадкодавець проживала до дня смерті, підтверджується викопіюваннями із погосподарської книги за 1983-1985 роки, довідкою виконавчого комітету ОСОБА_4 сільської ради Броварського району Київської області № 1277 від 17 вересня 2008 року, згідно із якою ОСОБА_5 відповідно до запису у погосподарській книзі № 11 за 2006-2010 роки, особовий рахунок № 1033, значиться головою домогосподарства за зазначеною адресою
з 1950 року. Житловий будинок побудований у 1946 році. Рішення про оформлення права власності на вказаний вище житловий будинок на ім’я ОСОБА_5 за її життя виконкомом ОСОБА_4 сільської ради не приймалося.
Із технічного паспорта на житловий будинок № 139, розташованого по вулиці Київське шосе у селі Семиполки Броварського району Київської області, виготовленого
10 липня 2008 року Комунальним підприємством Київської обласної ради “Броварське міжміське бюро технічної інвентаризації”, власником у якому значиться ОСОБА_5, видно, що за цією адресою знаходяться: житловий будинок –“A-1”, загальною площею 32,3 м2, житловою площею 20,1 м2, і вбиральня –“Б”.
У видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спірний спадковий житловий будинок Броварською районною держаною нотаріальною конторою Київської області листом за № 63/02-14 від 12 січня 2012 року позивачу ОСОБА_3 відмовлено, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на будинок.
У ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що
не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У ст. 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що позивач ОСОБА_3 є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті тітки ОСОБА_5, якій належав житловий будинок із господарською будівлею у селі Семиполки Броварського району Київської області, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 60, 174, 212 –215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на житловий будинок –“А-1”, загальною площею 32,3 м2, житловою площею 20,1 м2, із господарською будівлею: вбиральня –“Б”, що знаходяться за адресою: Київська область, Броварський район, село Семиполки, вулиця Київське шосе, 139, у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5, яка померла 13 січня 2005 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів
з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І. М. Дутчак