Справа № Провадження №22-ц-5401/12 22-ц/1090/7446/12 Головуючий у І інстанції Медвідь Н.О.
Категорія40Доповідач у 2 інстанціїОлійник
17.10.2012
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10 жовтня 2012 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
Головуючого - судді Олійника В.І.,
суддів: Панасюка С.П., Рудніченко О.М.,
при секретарі Мироненко А.І.,
розглянувши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 1 серпня 2012 року у справі за позовом Комунального підприємства «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства»до ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4 та відділу ГІРФО Києво-Святошинського РВ ГУ МВС України у Київській області про визнання осіб такими, що втратили право користування жилим приміщенням, -
в с т а н о в и л а :
У червні 2012 року Комунальне підприємство «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства»звернулося до суду з вказаним позовом до відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, відділу ГІРФО Києво-Святошинського РВ ГУ МВС України у Київській області про визнання ОСОБА_4 такими, що втратили право користування жилим приміщенням, посилаючись на те, що на підставі рішення Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області №07/334 від 13 жовтня 2006 року на баланс Комунального підприємства «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства»було передано гуртожиток по АДРЕСА_2. Даний гуртожиток призначений для тимчасового проживання мешканців до вирішення ними питання щодо м'ясця постійного проживання.
7 вересня 2004 Боярською міською радою було прийнято рішення №112/3 про надання дозволу на переобладнання 4-го поверху в гуртожитку для одиноких громадян по АДРЕСА_2 в сімейний гуртожиток. У зв'язку з тим, що було створено нове Комунальне підприємство «Боярське головне виробниче правління житлово-комунального господарства», рішенням №134/8 від 7 жовтня 2008 року було надано дозвіл на переобладнання 4-го поверху гуртожитку вже новому підприємству. Рішенням №165/2 від 18 листопада 2008 року Боярської міської ради передбачена зміна статусу 4-го поверху гуртожитку для одиноких громадян в сімейний гуртожиток та внесення змін до інвентаризаційних документів.
На підставі рішення Боярської міської ради №164/9 від 17 листопада 2009 року та ордеру №003109 від 20 січня 2010 року ОСОБА_3 з його сім'єю було надано кімнату АДРЕСА_2
Під час обстеження гуртожитку комісією в складі коменданта гуртожитків КП «БГВуЖКГ», юрисконсульта КП «БГБУЖКГ», в присутності вахтера гуртожитку, прибиральниці гуртожитку та мешканця 4-го поверху було встановлено, що від 12 лютого 2010 року до 15 листопада 2011 року в кімнаті 4-15, , на яку було видано ордер на користування жилою кімнатою, ОСОБА_3 проживав без сім'ї.
Згідно акту обстеження, складеного 3 березня 2012 року комісією, в складі коменданта гуртожитків КП «БГВуЖКГ»за участі депутата Боярської міської ради, в присутності вахтера гуртожитку та мешканця четвертого поверху, було встановлено, що ОСОБА_3 в кімнаті № НОМЕР_1 не проживає два місяці.
ОСОБА_2 та ОСОБА_4 з моменту видачі ордеру і по теперішній час не проживають в гуртожитку АДРЕСА_2, про що свідчить акт депутата Боярської міської ради.
Посилаючись на вищенаведене, позивач просив визнати ОСОБА_2 та ОСОБА_4 такими, що втратили право користування кімнатою АДРЕСА_2 та переселити ОСОБА_3 на ліжко-місце в даному гуртожитку.
Також просили зобов'язати Відділ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Києво-Святошинського РВ ГУ МВС України в Київській області зняти з реєстрації ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, зареєстрованих за адресою АДРЕСА_2
Уточнивши позовні вимоги, позивач просив визнати ОСОБА_2 та ОСОБА_4 такими, що втратили право користування кімнатою АДРЕСА_2 та переселити ОСОБА_3 на ліжко-місце в даному гуртожитку. Зобов'язати Відділ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Києво-Святошинського РВГУМВС України в Київській області зняти з реєстрації ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_2
Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 1 серпня 2012 року позов задоволено частково.
Визнано ОСОБА_2 і ОСОБА_4 такими, що втратили право користування кімнатою АДРЕСА_2.
Зобов'язано відділ громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Києво-Святошинського РВГУМВС України в Київській області зняти з реєстрації ОСОБА_2 ОСОБА_4, зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_2
У задоволенні решти позовним вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі з підстав порушення судом норм матеріального і процесуального права ставиться питання про скасування рішення і ухвалення нового, яким відмовити позивачу у задоволенні його вимог.
Колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 20 січня 2010 року та його сім'ї дружині ОСОБА_2 і сину ОСОБА_4 надавався ордер на зайняття жилого приміщення (кімнати) в сімейному гуртожитку по АДРЕСА_2 і дані особи зареєстровані за вищевказаною адресою.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з моменту видачі ордеру ОСОБА_2 та ОСОБА_4 в кімнаті АДРЕСА_2 не проживають, про що свідчать акт депутата Боярської міської ради та акти обстеження №302 від 15 листопада 2011 року та № 48 від 3 березня 2012 року.
Так як відповідачі в кімнаті не проживають починаючи з моменту видачі ордеру, тобто, понад шість місяців, то суд першої інстанції прийшов до висновку, що вони втратили право користування жилим приміщенням.
Колегія суддів з такими висновками не може погодитись.
Відповідно до абз.1 п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1985 року №2 "Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України" у справах про визнання наймача або члена його сім'ї таким, що втратив право користування жилим приміщенням (ст.71ЖК), необхідно з'ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки. Суд може продовжити пропущений строк у разі їх поважності (перебування у відрядженні, у осіб, які потребують догляду, внаслідок неправомірної поведінки інших членів сім'ї тощо).
Відповідно до ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини «В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини».
Згідно зі Законом України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей»Держава охороняє і захищає права та інтереси дітей під час вчинення правочинів щодо нерухомого майна.
Відповідно до п.2 ст.12 даного Закону неприпустиме зменшення або обмеження прав та інтересів дітей під час вчинення будь-яких правочинів щодо жилих приміщень. За п.4 ст.12 цього закону для вчинення будь-яких правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, необхідний попередній дозвіл органів опіки та піклування, що надається відповідно до закону. Посадові особи органів опіки та піклування несуть персональну відповідальність за захист прав та інтересів дітей при наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, яке належить дітям.
Приймаючи рішення про зняття з реєстрації ОСОБА_2 та її сина ОСОБА_4, суд не залучив до розгляду справи регіональний орган опіки, чим порушив права малолітнього ОСОБА_2 Також судом не було встановлено причину відсутності відповідачки та її дитини в кімнаті №НОМЕР_1 в сімейному гуртожитку, а саме той факт, що відповідачка неодноразово зверталася в міліцію із заявою з приводу протиправної поведінки її колишнього чоловіка ОСОБА_3, який і перешкоджав у користуванні житловим приміщенням.
Наведені факти свідчать про неповне з'ясування судом першої інстанції усіх обставин, що мають значення для справи.
З огляду на вищенаведене, рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового, яким слід відмовити Комунальному підприємству «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства»у задоволенні його позовних вимог про визнання ОСОБА_2 і ОСОБА_4 такими, що втратили право користування жилим приміщенням в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.303, 307, 309, 313, 314, 316 України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 1 серпня 2012 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити Комунальному підприємству «Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства»у задоволенні позовних вимог про визнання ОСОБА_2 і ОСОБА_4 такими, що втратили право користування жилим приміщенням в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2
Рішення апеляційного суду Київської області набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Олійник В.І.
Судді: Панасюк С.П.
Рудніченко О.М.