Справа № 2-2221/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2008 року Печерський районний суд міста Києва в складі
головуючого судді Гримич М.К.
при секретарі Бульбі Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства трест «Київміськбуд-1» ім. М.П. Загороднього, Служби зовнішньої розвідки України про визнання недійсними та такими, що не відповідають чинному законодавству збори, їх рішення з питань громадського обговорення проекту будівництва та протоколу громадського обговорення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вище вказаним позовом та просить суд визнати недійсними та такими, що не відповідають чинному законодавству збори з питань громадського обговорення проекту будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва від 28.03.2007р., рішення цих зборів та протокол громадського обговорення зазначеного проекту від 28.03.2007р. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що під час проведення громадського обговорення, оформленого Протоколом «громадського обговорення проекту будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва» були порушені вимоги Закону України «Про планування і забудову територій», Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві», № 439/3015 від 16.06.2005р. «Про врахування громадських інтересів та захист прав громадян при проведенні містобудівної діяльності в місті Києві».
Представник позивача, з”явившись у судове засідання, підтримала позовні вимоги та зазначила, що згідно Протоколу організатором проведення зборів з питань громадського обговорення проекту будівництва виступила Служба зовнішньої розвідки України, який одночасно є і замовником будівництва, співорганізатором ВАТ трест «Київміськбуд-1» ім. М.П. Загороднього. Однак, п. 5.2. Порядку громадського обговорення містобудівної документації в м. Києві, що є Додатком до рішення Київської міської ради від 16.06.2005 р. № 438/3014 встановлює, що члени територіальної громади можуть за місцем свого проживання провести загальні збори з питань будівництва об'єктів містобудування в кварталі, мікрорайоні, скласти протокол громадського обговорення . Ні цій підставі позивач вважає, що бути організатором проведення зборів з питань громадського обговорення проекту будівництва та складати протокол громадського обговорення може виключно територіальна громада, звичайно, в особі уповноваженого, який діє від імені територіальної громади. Відповідачі не були уповноважені Позивачем на проведення зборів з питань громадського обговорення проекту будівництва та складання протоколу громадського обговорення, тому права на це не мали. З огляду на це, позивач заперечує правомірність рішення, прийнятого зборами за результатами громадського обговорення, та дійсність протоколу громадського обговорення.
В судовому засіданні на вимогу суду представником позивача не було надано копію паспорта, з якої б вбачалося, що позивач є членом територіальної громади Деснянського району м. Києва. Представником позивача право на звернення до суду обґрунтовано тим, що Порядок громадського обговорення містобудівної документації в м. Києві затверджений з метою урахування інтересів територіальної громади на територіях, необхідних для розташування, утримання об'єктів житлово-комунального господарства, соціальної, інженерно-транспортної інфраструктури і порушення відповідачами порядку проведення громадського обговорення проекту будівництва є порушенням інтересів територіальної громади Деснянського району м. Києва, оскільки позивач є членом цієї територіальної громади, то за таких підстав, порушення відповідачами порядку проведення громадського обговорення проекту будівництва є й порушенням інтересів позивача.
Представником позивача в якості обґрунтування позовних вимог також зазначено, що під час проведення громадського обговорення не було забезпечено належне інформування населення про функціональне призначення та основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва, мешканцям мікрорайону не надавалися ні проекти будівництва, ні генеральний план забудови земельної ділянки, ні схеми фасадів будинку, ні дозвільна документація щодо відведення земельної ділянки. Всупереч положенням п. 1.1 Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» жодне зауваження та пропозиція мешканців мікрорайону під час проведення громадського обговорення враховані не були, голосування по ним не проводилося і рішень не приймалося. Замовнику було лише рекомендовано врахувати зауваження та пропозиції, висловлені учасниками громадського обговорення під час доопрацювання проекту.
Представник відповідача - ВАТ трест «Київміськбуд-1» ім. М.П. Загороднього, з”явившись у судове засідання, проти позову заперечувала, зазначивши, що під час проведення громадського обговорення не були порушені вимоги чинного законодавства, населення мікрорайону було проінформовано про функціональне призначення та основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва завчасно та належним чином. Крім того, представник відповідача зазначав, що Порядок громадського обговорення містобудівної документації в м. Києві, не визначає конкретного суб'єкта, на якого покладено обов'язок організації проведення зборів з питань громадського обговорення проекту будівництва. В той же час, Порядок громадського обговорення містобудівної документації в м. Києві в п.1.6. встановлює, що «обов'язки по організації громадського обговорення містобудівної документації, інформування населення з питань будівництва окремих об'єктів містобудування та відповідні витрати покладаються на відповідну районну у місті Києві державну адміністрацію та замовника відповідної містобудівної документації або проектної документації на будівництво об'єктів містобудування». Оскільки, Порядком громадського обговорення містобудівної документації в м. Києві взагалі не передбачено обов'язковості проведення громадського обговорення проекту будівництва, організоване відповідачем громадське обговорення слід розглядати як інформування населення з питань будівництва окремих об'єктів містобудування, обов'язок по організації якого, згідно вищенаведеної норми п.1.6. Порядку громадського обговорення містобудівної документації в м. Києві, покладено на замовника проектної документації на будівництво об'єктів містобудування.
Представник відповідача - Служби зовнішньої розвідки України, з”явившись у судове засідання, проти позовних вимог заперечував та пояснив, що 04.02.2005 року між відповідачами було укладено інвестиційний договір № 6/1/256-П на будівництво житлових будинків за адресою м. Київ, вул.. Братиславська 14, Рішенням сесії Київської міської ради від 24.11.2005 року № 457/2918 службі зовнішньої розвідки України строком на 5 років передано в оренду для будівництва житлових будинків зазначену земельну ділянку. Після укладення вказаного договору на замовлення відповідача було розроблено проект на будівництво житлових будинків, отримані позитивні висновки всіх передбачних процедурою погодження організацій, передбачено проект благоустрою прилеглої території будинків, забезпечення об”єкту будівництва приміщеннями соціально-побутового призначення.
Суд, вислухавши в судовому засіданні учасників судового розгляду, вивчивши та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28 березня 2007 року в приміщенні ЖЕК-301 за адресою: м. Київ, Кіото, 11а було проведено громадське обговорення проекту будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва. Остаточні рішення проведеного громадського обговорення оформленні Протоколом громадського обговорення від 28.03.2007р, що підписаний головою та секретарем зборів.
Відповідно до п. 1.4. Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» при будівництві окремих об'єктів містобудування замовником (забудовником) забезпечується інформування населення про функціональне призначення та основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва, генеральний план забудови земельної ділянки.
З врахуванням положень Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. зазначене громадське обговорення було проведено у формі інформування населення з питань будівництва окремого об'єкту містобудування - житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва.
Як вбачається з протоколу громадського обговорення від 28.03.2007р. замовником та організатором цього громадського обговорення був відповідач - Служба зовнішньої розвідки України, інвестором-генпідрядником та співорганізатором був відповідач - ВАТ трест «Київміськбуд-1» ім. М.П. Загороднього.
Відповідно до п. 1.6. Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» обов'язки по організації громадського обговорення містобудівної документації, інформування населення з питань будівництва окремих об'єктів містобудування та відповідні витрати покладаються на відповідну районну у місті Києві державну адміністрацію та замовника відповідної містобудівної документації або проектної документації на будівництво об'єктів містобудування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що збори з питань громадського обговорення проекту будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва були організовані відповідачами правомірно.
Твердження позивача про те, що проводити громадське обговорення проекту будівництва окремого об'єкту містобудування має право виключно територіальна громада в особі уповноваженого, який діє від імені територіальної громади, суд не може прийняти як підставу для визнання протоколу та рішення неправомірними, оскільки поряд з пунктом 5.2. Порядку громадського обговорення містобудівної документації в м. Києві, який встановлює право членів територіальної громади проводити за місцем свого проживання загальні збори з питань будівництва об'єктів містобудування в кварталі, мікрорайоні, скласти протокол громадського обговорення, пункти 1.4. та 1.6. цього Порядку покладають обов'язок по проведенню зборів щодо інформування населення з питань будівництва окремих об'єктів містобудування на замовника будівництва.
Відповідно до п. 1.7. Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» до участі у громадському обговоренні залучаються уповноважені представники замовника (забудовника) та проектувальника, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств та установ, громадських організацій, професійних громадських спілок, громадських представницьких уповноважених органів самоорганізації населення, зареєстрованих в установленому порядку, власників будівель і споруд, земельних ділянок у відповідному кварталі, мікрорайоні м. Києва (громадськість).
Як вбачається з протоколу громадського обговорення від 28.03.2007р та реєстраційного листа до участі в громадському обговоренні зазначеного вище проекту були запрошені представники Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, проектного інституту Служби Безпеки України, громадських організацій, органів самоорганізації населення. Крім того, в громадському обговоренні брали участь представники (ініціативна група) будинку № 7-А по вул. Мілютенка та мешканці будинку № 10 по вул. Братиславській в кількості 10 осіб .
З пояснень представника відповідача - ВАТ трест “Київміськбуд-1” ім.. М.П. Загороднього та протоколу громадського обговорення запрошення на громадське обговорення проекту будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва відбулося шляхом розклейки оголошень на дошках у мікрорайоні, що не запереченро представником позивача. Враховуючи зазначене, а також беручи до уваги те, що під час проведення громадського обговорення зазначеного проекту були присутні представники Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, протокол підписаний головою зборів, що є представником ініціативної групи будинку № 7-А по вул. Мілютенка, суд приходить до висновку про належність інформування громадськості про час та місце проведення громадського обговорення зазначеного проекту.
Порядок інформування населення з питань будівництва окремих об'єктів містобудування передбачений розділом 5 Порядку громадського обговорення містобудівної документації у місті Києві. Відповідно до п. 5.1. Порядку замовник (забудовник) інформує населення з питань будівництва окремих об'єктів містобудування шляхом установки на місці будівельного майданчика інформаційного стенду із стислою інформацією про реквізити замовника, генпроектувальника та генпідрядника, функціональне призначення, основні техніко-економічні показники об'єкта (гранична поверховість, кількість квартири), а також схемою генерального плану з експлікацією об'єктів забудови та благоустрою (паркінгу, прибудинкових майданчиків, озеленення), схемами фасадів або перспективного зображення будівлі, схваленими на засіданні архітектурно-містобудівної ради при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Крім того, пунктом 1.5. Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» передбачається, що громадські обговорення містобудівної документації, проектів комплексної реконструкції та забудови територій кварталів, мікрорайонів можуть проводитись шляхом оприлюднення основних положень та матеріалів містобудівної документації, надання відповідей на персональні пропозиції мешканців кварталу або мікрорайону, проведення круглих столів на ТРК-Київ, телевізійних конференцій, зібрань громадських організацій чи іншим шляхом, не забороненим законодавством.
Як вбачається з протоколу громадського обговорення від 28.03.2007р. та пояснень представників сторін зустріч була проведена шляхом проведення зборів у формі презентації проекту будівництва і громадського обговорення, надання відповідей на персональні пропозиції мешканців мікрорайону. Учасників громадського обговорення було проінформовано про висотність запланованої будівлі, на ознайомлення надано план-схему розміщення будівлі та додаткових споруд, повідомлено про реконструкцію існуючих інженерних мереж, озеленення та благоустрій території.
Зважаючи на те, що проект будівництва на час проведення громадського обговорення знаходився на стадії доопрацювання проектної документації, був представлений на засіданні архітектурно-містобудівної ради, де був погоджений із зауваженнями, суд приходить до висновку, що учасники громадського обговорення були належним чином проінформовані про функціональне призначення та основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва. В зв'язку з цим, вимоги позивача щодо позбавлення мешканців мікрорайону можливості ознайомитися з містобудівною документацією є безпідставними. Громадське обговорення зазначеного проекту відбувалося в порядку, передбаченому розділом 5, пунктами 1.4. та 1.5. Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» як інформування населення про функціональне призначення та основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва.
Таким чином, твердження позивача про порушення порядку організації та проведення громадського обговорення зазначеного проекту спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про планування і забудову територій» основним завданням планування і забудови територій є урахування державних, громадських і приватних інтересів під час планування, забудови та іншого використання земель.
Відповідно до п. 1.1. Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» громадські обговорення містобудівної документації провадяться з метою урахування інтересів територіальної громади під час планування та забудови територій.
Як вбачається з протоколу громадського обговорення від 28.03.2007р громадське обговорення ініційовано та організовано замовником для інформування мешканців про проект будівництва. За результатами проведеного громадського обговорення замовнику було рекомендовано врахувати зауваження та пропозиції висловлені учасниками громадського обговорення в процесі доопрацювання проекту.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність тверджень позивача про порушення відповідачами вимог ст. 2 Закону України «Про планування і забудову територій» та п. 1.1. Рішення Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві» щодо врахування інтересів територіальної громади під час планування та забудови територій. Учасникам громадського обговорення була надана можливість висловити свої пропозиції та зауваження щодо запланованого будівництва на стадії доопрацювання проектної документації з метою їх подальшого врахування проектною організацією, та були враховані під час проведення громадського обговорення.
З врахуванням встановленого, суд приходить до висновку про безпідставність вимог позивача визнати недійсними та такими, що не відповідають чинному законодавству збори з питань громадського обговорення проекту будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва від 28.03.2007р., рішення цих зборів та протокол громадського обговорення зазначеного проекту від 28.03.2007р. Громадське обговорення зазначеного проекту було проведено без порушень вимог чинного законодавства України, рішення, прийнятті в результаті громадського обговорення зазначеного проекту, оформлені протоколом громадського обговорення від 28.03.2007р., є такими, що прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства України.
Враховуючи викладене, суд визнає позов не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, та керуючись Рішенням Київради № 438/3014 від 16.06.2005р. «Про порядок громадського обговорення містобудівної документації в місті Києві», ст.ст.5, 10, 11, 60, 79, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені позову ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства трест «Київміськбуд-1» ім. М.П. Загороднього, Служби зовнішньої розвідки України про визнання недійсними та такими, що не відповідають чинному законодавству зборів з питань громадського обговорення проекту будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 14 у Деснянському районі м. Києва від 28.03.2007р., рішень цих зборів та протоколу громадського обговорення зазначеного проекту від 28.03.2007р., - відмовити.
На рішення може бути принесено апеляцію шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення з подачею в подальшому апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя: