Справа № 2/0529/2324/2012
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2012 року м.Красноармійськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого -судді Халаджи О.В.,
при секретарі Афендіковій А.О.
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Красноармійськ справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійської міської ради Донецької області, третя особа Головне управління Держкомзему в Донецькій області в особі відділу Держкомзему в м. Красноармійську про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування ,-
В С Т А Н О В И В:
04 жовтня 2012 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Красноармійської міської ради Донецької області про визнання права власності на земельну ділянку, в порядку спадкування, розміром 0,1000 га.
В обґрунтування позову зазначила, що 27 вересня 2011 помер її батько, ОСОБА_3. Після його смерті залишилось спадкове майно, що полягає в житловому будинку, за адресою: м. Красноармійськ Донецької області вул. Маликова,2, який належав померлому на підставі Договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки, нотаріально посвідченого Красноармійською нотаріальною конторою 17.10.1960 року, реєстр № 10607, а також земельна ділянка площею 0,1000 га призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд за тією ж адресою, яка належала батькові на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії І-ДН № 115181 виданого 6.08.2001 року та зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право власності на землю за № 04253.
Крім неї спадкоємцями цього майна за законом є інша донька, ОСОБА_4, яка не претендує на спадщину, про що подала заяву до нотаріальної контори про відмову від прийняття спадщини на її користь. Спадкодавець ОСОБА_3 за життя не складав заповіт.
Позивачка прийняла спадщину, надавши відповідну заяву до нотаріальної контори.
При зверненні до нотаріуса з заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, їй було відмовлено з тих підстав, що для виконання нотаріальних дій їй необхідно надати нотаріусу відповідні документи, зокрема, крім Державного акту на право власності на земельну ділянку, необхідно надати витяг з Державного земельного кадастру про відсутність обмежень на земельну ділянку, витяг з Поземельної книги та витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
28.05.2012 року позивачці було надано Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно на житловий будинок.
Для видачі витягу з Поземельної книги позивачка подала заяву до Держкомзему для присвоєння кадастрового номеру, так як на момент передачі земельної ділянки у власність померлому кадастрові номери не визначалися, а у відповідності до п. 4 Порядку ведення Поземельних книг і книги записів про державну реєстрацію Держактів на право власності на земельні ділянки та на право постійного користування земельними ділянками , договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Мінстрів України від 09.09.09 № 1021, номер Поземельної книги відповідає кадастровому номеру.
За результатами перевірки, яка мала місце 08.08.2012 року у присвоєні кадастрового номеру було відмовлено, у зв’язку з невідповідністю даних обмінного файлу державному акту на право приватної власності на землю (розбіжність в конфігурації земельної ділянки). У зв’язку з цими обставинами, у видачі витягу з Поземельної книги, витягу про відсутність обмежень на земельну ділянку, а також витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель їй було відмовлено.
За цих обставин, постановою про відмову у вчинені нотаріальної дії від 2.10.2012 року, яка винесена приватним нотаріусом Красноармійського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_5 позивачці було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, в якій роз’яснено право на звернення до суду.
Позивачка вважає, що батько при житті набув право власності на земельну ділянку, яку вона має право успадкувати, однак з часу отримання спадкодавцем державного акту до відкриття спадщини суттєво змінилося законодавство, в тому числі й порядок державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Пунктом 1.13 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.1999р. № 43 визначено, що складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі(на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією.
Згідно п.16 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці, затвердженого постановою КМУ № 749 від 18.08.2010р. для визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, переданій у власність (користування) без проведення її державної реєстрації, власник (користувач) такої ділянки або уповноважена ним особа подає до територіального органу Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки заяву про державну реєстрацію земельної ділянки.
Згідно п.2.9 п.1.13 Інструкції визначено, що заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" та його структурні підрозділи. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються. Заповнення вказаних документів здійснюється з використанням комп'ютерної техніки.
Тобто інструкцією не передбачено можливості внесення змін у Державний акт шляхом виправлення, а тому позивачка просить суд визнати за нею право власності на спадкове майно -земельну ділянку площею 0,01000 га, призначену для обслуговування житлового будинку та господарських споруд за адресою: м. Красноармійськ Донецької області, вул.. Малікова, 2, що належала її батькові, ОСОБА_3, П.О. на підставі Державного акту про право власності на землю.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 повністю підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_6 міської Ради Донецької області до суду не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність (а.с.7)
Представник третьої особи Головного управління Держкомзему в Донецькій області в особі відділу Держкомзему в м. Красноармійську до суду не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Згідно ст.1225 ч.1 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Судом встановлено і це підтверджено матеріалами справи, що 27.09.2011 помер батько позивачки ОСОБА_3.(а.с.6).
Після його смерті залишилось спадкове майно, що полягає в житловому будинку, за адресою: м. Красноармійськ Донецької області вул. Маликова,2, який належав померлому на підставі Договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки, нотаріально посвідченого Красноармійською нотаріальною конторою 17.10.1960 року, реєстр № 10607, а також земельна ділянка площею 0,1000 га призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд за тією ж адресою, яка належала батькові на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії І-ДН № 115181 виданого 6.08.2001 року та зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право власності на землю за № 04253 (а.с.12-17).
Судом встановлено, що з довідки, наданої суду нотаріусом м. Москва ОСОБА_7 за № 2-4409 вбачається, що після смерті ОСОБА_3 ,який помер 27 вересня 2011 року, ОСОБА_4 звернулася із заявою про відмову від спадщини (а.с.10).
З матеріалів справи вбачається, що в державному акті серії І-ДН № 115181 виданого 6.08.2001 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю № 04253 допущена технічна помилка, а саме в конфігурації земельної ділянки, яка була виявлена при проведені перевірки 08.08.2012 року, що перешкоджає позивачці в нотаріальному порядку оформити своє право на всю земельну ділянку.(а.с.17)
Разом з тим, згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Такими підставами є спадкування майна за законом відповідно до ст. 1217 ЦК України.
У відповідності зі ст. 1216 ЦК Україні до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинялись внаслідок його смерті.
Таким чином судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги після смерті свого батька, спадщину прийняла, надавши заяву до нотаріальної контори, а тому вважається таким спадкоємцем, який прийняв спадщину відповідно до ст.1269 ЦК України, а тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими і їх слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.08р № 7 «Про судову практику в справах про спадкування», ст. 15,16, 328,393, 1216,1218,1225 ЦК України , ст.ст.10, 11, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноармійської міської Ради Донецької області, третьої особи, Головного управління Держкомзему у Донецькій області в особі відділу Держкомзему у місті Красноармійську Донецької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування, право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га, що розташована за адресою : місто Красноармійськ Донецької області вулиця Маликова, будинок № 2, що залишилася після смерті ОСОБА_3, який помер 27.09.2011 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя