СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
22 серпня 2006 року | Справа № 2-8/8901-2006А |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заплави Л.М.,
суддів Лисенко В.А.,
Маслової З.Д.,
секретар судового засідання Наконечний О.В.
за участю представників:
позивача: Басюл В.В., довіреність №14 від 10 серпня 2006 року; Свириденко А.А., довіреність №14 від 10 серпня 2006 року;
відповідача: Нестеренко А.А., довіреність №02/13-700 від 10 липня 2006 року;
третьої особи: Житлового кооперативу індивідуальних забудовників "Ісари": Мневец О.М., довіреність б/н від 5 квітня 2006 року;
третьої особи: Кримської республіканської організації профспілки працівників охорони здоров'я України: Чорний С.М., довіреність №323 від 4 серпня 2006 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за апеляційними скаргами Кримської республіканської організації профспілки працівників охорони здоров'я України та Житлового кооперативу індивідуальних забудовників "Ісари" на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Чумаченко С.А.) від 8 червня 2006 року
за позовом Установи Заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" ім. В. Коробкова Кримської республіканської організації профспілки робітників охорони здоров'я України (Ісарське шосе, 5, Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)
до Виконавчого комітету Лівадійської селищної Ради (вул. Батурина, 8, Лівадія, Ялта, Автономна Республіка Крим, 98655)
треті особи: Кримська республіканська організація профспілки працівників охорони здоров'я України (вул. Севастопольська, 8, к. 74, Сімферополь, 95005)
Житловий кооператив індивідуальних забудовників "Ісари" (вул. Лермонтова, б.12, кв.36, Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95000)
про визнання недійсними рішень
ВСТАНОВИВ:
Керуючий санацією Заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" ім. В.Коробкова Кримської республіканської організації профспілки працівників охорони здоров'я України, м. Ялта, звернувся з позовом до господарського суду Автономної Республіки Крим до Виконавчого комітету Лівадійської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Виконавчого комітету Лівадійської селищної ради за №211 від 13 листопада 2003 року „Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" ім. В. Коробкова по Ісарському шосе, 5, в с. Куйбишево за Кримським республіканським комітетом профспілки робітників охорони здоров'я України та рішення Лівадійської селищної ради за №108 від 04 червня 2004 року про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" ім. В. Коробкова по Ісарському шосе, 5, в с. Куйбишево за Кримською республіканською організацією профспілки робітників охорони здоров'я України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що господарський суд при винесені спірних рішень порушив права та охоронювані законом інтереси позивача, оскільки при оформленні права власності за Кримським республіканським комітетом профспілки робітників охорони здоров'я України та в подальшому за організацією профспілки працівників охорони здоров’я України, на підставі акту прийому-передачі від 16 грудня 1992 року, яким передано 12 споруд та будівель, а право власності оформлено на 21 об’єкт, у зв’язку з чим решту об’єктів оформлена безпідставно.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 8 червня 2006 року у справі №2-8/8901-2006А позов задоволено, визнано незаконним та скасовано рішення Виконавчого комітету Лівадійської селищної ради за №211 від 13 листопада 2003 року про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" ім. В. Коробкова по Ісарському шосе, 5, в с. Куйбишево, за Кримським республіканським комітетом профспілки робітників охорони здоров'я України та рішення Лівадійської селищної ради за №108 від 04червня 2004 року про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" ім. В. Коробкова по Ісарському шосе, 5, в с. Куйбишево, за Кримською республіканською організацією профспілки робітників охорони здоров'я України.
Не погодившись з даною постановою суду, Кримська Республіканська організація профспілка працівників охорони здоров’я України та Житловий кооператив індивідуальних забудовників „Ісари” подали апеляційні скарги, в яких просять постанову скасувати у зв’язку з тим, що вона була прийнята з порушенням норм чинного законодавства; при неповному з’ясуванні обставин, що мають значення для справи, при невідповідності висновків обставинам справи, позовну заяву залишити без розгляду, у зв'язку з тим, що арбітражний керуючий не мав право звертатись до господарського суду з даним позовом.
Під час розгляду справи Севастопольський апеляційний господарський суд встановив таке.
Як вбачається із матеріалів справи, 13 листопада 2003 року Виконавчим комітетом Лівадійської селищної ради було прийнято рішення за №211, яким на підставі матеріалів, наданих Ялтинським бюро технічної інвентаризації вирішено оформити право власності на об'єкти нерухомого майна заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" по Ісарському шосе 5, в с. Куйбишево, за Кримським Республіканським комітетом профспілки працівників охорони здоров'я України та видати свідоцтво про право власності відповідно до переліку.
04 червня 2004 року Виконавчим комітетом Лівадійської селищної ради було прийнято рішення за №108, відповідно до якого вирішено припинити право власності на об'єкти нерухомого майна заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" по Ісарському шосе 5, в с. Куйбишево, за Кримським Республіканським комітетом профспілки працівників охорони здоров'я України та оформити право власності на об'єкти нерухомого майна заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" по Ісарському шосе 5, в с. Куйбишево, за Кримською Республіканською організацією профспілки працівників охорони здоров'я України та видати свідоцтво про право власності на об'єкти нерухомого майна, відповідно до переліку.
Відповідно до додатку до рішення виконавчого комітету за №108 від 04 червня 2004 року - висновку Ялтинського Бюро технічної інвентаризації "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна ЗДОТ "Ісари" ім. В. Коробкова по Ісарському шосе 5, в с. Куйбишево”, до переліку на які повинно бути оформлено право власності увійшов 21 об'єкт.
Підставою для прийняття спірних рішень був висновок Ялтинського БТІ "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна ЗДОТ "Ісари" ім. В. Коробкова по Ісарському шосе 5, в с. Куйбишево", яким встановлено, що будівлі та споруди ЗДОТ "Ісари" по Ісарському шосе, 5, в с. Куйбишево належать Кримському Республіканському комітету профспілки працівників охорони здоров'я України відповідно до реєстраційного посвідчення виданого Ялтинським БТІ 24 грудня 1969 року на підставі Постанови Ради Міністрів УРСР за №335 від 10 березня 1960 року та акту приймання від 11 квітня 1960 року за яким Кримська обласна рада прийняла від Міністерства охорони здоров'я УРСР санаторій ім. Куйбишева з філією „Ісари”.
Постановою Президії ради федерації незалежних профспілок Криму від 14 квітня 1994 року №П-30 (п.1) Фонду профспілкового майна Криму до 15 квітня 1994 року приписано передати Республіканському комітету профспілок працівників охорони здоров'я у господарське відання дитячий оздоровчий табір ім. В.Коробкова.
Постановою президії ради федерації незалежних профспілок Криму від 25 вересня 2003 року №П-6 в зв’язку з великим фінансовим вкладом Республіканського комітету профспілок працівників охорони здоров'я в укріплення матеріальної бази ДОТ ім. В. Коробкова, в м. Ялта, вищезазначений припис постанови Президії Ради федерації незалежних профспілок Криму від 14 квітня 1994 року №П-30 (п.1) було викладено в іншій редакції, а саме: „Передати рескому профспілок працівників охорони здоров'я у власність дитячий оздоровчий табір з наданням права оформити необхідні документи в БТІ м. Ялта."
Постановою Пленуму Республіканського комітету Кримської республіканської організації профспілки працівників охорони здоров’я України від 26 травня 2000 року №1 приписано вважати Кримську республіканську організацію профспілки працівників охорони здоров’я України правонаступником коштів та майна Кримського республіканського комітету профспілки працівників охорони здоров'я України.
Отже, на підставі вищенаведених актів третя особа - Кримська Республіканська організація профспілка працівників охорони здоров’я України на час прийняття відповідачем спірних актів була власником цілісного майнового комплексу ЗДОТ "Ісари", а не окремо певних будівель, що зокрема підтверджується і чинною редакцією статуту позивача у справі.
8 липня 2004 року цілісний майновий комплекс ЗДОТ "Ісари" був проданий житловому кооперативу індивідуальних забудовників "Ісари", який є його власником.
Безпідставні доводи Кримської республіканської організації профспілки працівників охорони здоров’я України про те, що керівник санації не мав право звертатись до суду з даним позовом, оскільки відповідно до статті 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом" керівник звільняється від виконання обов’язків зі стадії санації, всі права його переходять до арбітражного керуючого.
Судова колегія вважає, що постанова господарського суду прийнята з порушенням статей 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України.
Процесуальні норми даних статей передбачають, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Третя особа - Житловий кооператив індивідуальних забудовників "Ісари" наполягала на відмові у позові у зв’язку з порушенням строку звернення до суду за захистом порушених прав.
Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Про обов'язковість для визнання акту недійсним, обставини порушення цим актом прав та охоронюваних законом інтересів позивача зазначає у своїх роз'ясненнях Вищий господарський суд України.
Відповідно до пункту 2 роз’яснень Президії Вищого господарського суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Незважаючи на це, суд скасував акти відповідача не встановивши які саме права та/або інтереси позивача порушені цими актами. При цьому, позивачем не подані докази, що саме він є власником майна, право власності на яке оформлене спірними рішеннями.
З урахуванням висловленого, судова колегія вважає, що позов заявлений неналежним позивачем. Позивач подав позов з порушенням строку звернення до суду передбаченого статтями 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому у позові необхідно відмовити.
Враховуючи, що висновки викладені в постанові не відповідають встановленим обставинам справи, постанову необхідно скасувати.
Керуючись пунктом 3 статті 198, пунктами 3, 4 статті 202, частиною 2 статті 205, статті 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Кримської республіканської організації профспілки працівників охорони здоров'я України та Житлового кооперативу індивідуальних забудовників "Ісари" задовольнити частково.
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 8 червня 2006 року у справі №2-8/8901-2006А скасувати.
У позові Установи Заміського дитячого оздоровчого табору "Ісари" ім. В. Коробкова Кримської республіканської організації профспілки робітників охорони здоров'я України відмовити.
Постанова може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Л.М. Заплава
Судді В.А. Лисенко
З.Д. Маслова