ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________________________________________
__________________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2006 р. Справа № 4/13-06-02-2
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської Г.А.
суддів: Веденяпіна О.А.
Іоннікової І.А.
при секретарі ,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Десна", с. Дружелюбівка, Калинівського району Вінницької області
на ухвалу господарського суду Вінницької області
від "09" червня 2006 р. у справі № 4/13-06-02-2 (суддя Білоус В.В.)
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Десна", с. Дружелюбівка Калинівського району Вінницької області
до Дружелюбівської сільської ради, с. Дружелюбівка Калинівського району Вінницької області
про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Вінницької області від 09.06.2006р. у справі №4/13-06-02-2 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом СТОВ "Десна" до Дружелюбівської сільської ради про визнання дій протиправними.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою СТОВ "Десна" звернулось до суду з апеляційною скаргою про її скасування.
Свої доводи скаржник мотивує тим, що господарський суд Вінницької області при винесенні ухвали порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Суд не врахував, що відповідно до п.3 ст.7 КАС України, всі учасники адміністративного процесу рівні перед законом і судом. Відповідно до п.6 розділу 7 КАС України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи підвідомчі господарським судам за правилами КАС України. Згідно зі ст.21 ГПК України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені в ст.1 цього Кодексу. Відповідно до ст.27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити в справу на стороні позивача або відповідача, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права та обов'язки щодо однієї із сторін.
В даному випадку судове рішення про визнання дій відповідача щодо реєстрації заяв протиправними, не може вплинути на права та обов'язки громадян - заявників, так, як позовні вимоги заявлені виключно тільки до відповідача.
Представник СТОВ "Десна" в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду апеляційної скарги, про причину відсутності не повідомив.
Відповідач своїх письмових заперечень на апеляційну скаргу на адресу суду не надіслав, свого представника для участі в судовому засіданні не направив, надіславши клопотання про перенесення розгляду справи, оскільки сільський голова Дружелюбівської сільської ради з'явитись в судове засідання не може через хворобу. Доказів на підтвердження причини неявки суду не надіслав, а тому судова колегія відхилила клопотання відповідача.
Колегія суддів, порадившись на місці, враховуючи, що сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, вважає, що відсутність представників сторін не перешкоджає розгляду апеляційної скарги по суті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Судовою колегією встановлено, що 08.06.2006 року СТОВ "Десна" звернулось з позовом до господарського суду Вінницької області про визнання дій Дружелюбівської сільської ради протиправними, посилаючись на те, що реєстрація заяв власників майнових паїв про розірвання договорів оренди майнового паю з СТОВ "Десна" є неправомірною (а.с.9).
Господарський суд Вінницької області ухвалою від 09.06.2006р. відмовив у відкритті провадження в адміністративній справі мотивуючи це тим, що із журналу реєстрації заяв, доданого до позовної заяви, випливає, що рішення суду за позовними вимогами про визнання протиправними дій Дружелюбівської сільської ради щодо реєстрації заяв власників майнових паїв про розірвання договорів оренди майнового паю з СТОВ "Десна" вплине на права та обов'язки 402-х фізичних осіб, зокрема Баранової Т.В., Білошицької О.О., Баранова О.А., Баранова Р.О., Баранова ОО., Поліхун М.С., Баранової А.М. та інших.
З висновком суду першої інстанції колегія суддів погодитись не може, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.5, 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду підсудні йому справи вирішують у першій інстанції відповідні місцеві загальні суди, крім випадку, встановленого п.6 даних положень.
До початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.
Згідно з ч.1 ст.1 та ч.1 ст.21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути лише юридичні особи та громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Однак третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, хоча й наділяється процесуальними правами (за певними винятками) і несе процесуальні обов'язки сторони (ст.27 ГПК України), не є стороною (позивачем чи відповідачем) у справі, а виступає як окремий учасник судового процесу поряд зі сторонами, прокурором, іншими особами, які беруть участь у процесі у випадках, передбачених ГПК України ( ст.18 цього Кодексу).
Це правило встановлено лише для сторін в судовому процесі і не стосується третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Залучення фізичної особи до участі у справі в якості третьої особи не впливає на підвідомчість спору господарському суду.
Як вбачається з позовної заяви сторонами у справі є дві юридичні особи і позов підвідомчий господарському суду Вінницької області.
З огляду на викладене, господарський суд Вінницької області порушив норми процесуального права відмовивши у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом СТОВ "Десна".
Судова колегія вважає, що ухвала господарського суду Вінницької області від 09.06.2006р. у справі №4/13-06-02-2 підлягає скасуванню, а справа має бути передана для розгляду в господарському суді Вінницької області.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254, п.п.6-7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Десна" задовольнити.
Ухвалу господарського суду Вінницької області від 09.06.2006 року у справі №4/13-06-02-2 скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу може бути подано протягом одного місяця безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Щепанська Г.А.
судді:
Веденяпін О.А.
Іоннікова І. А.
Віддрук. 4 прим.
1-до справи
2,3-сторонам
4-в наряд