Справа №0555/1177/2012
Номер провадження2/0555/1177/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2012 року м. Ясинувата
Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Рибальченко Л.М.,
при секретарі Осадчій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу
за заявою ОСОБА_1
до ОСОБА_2
про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т АН О В И В:
ОСОБА_1 (далі за текстом – позивач) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просила визначити їй додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
16.10.2012 року позивач подала заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до яких просить суд визначити їй додатковий сторок 3 місяці для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини після смерті її баби ОСОБА_3.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що 03.04.2005 року померла її баба ОСОБА_3. За життя ОСОБА_3 склала заповіт на користь позивача. У якості спадщини після смерті баби позивача - ОСОБА_3 залишився житловий будинок за адресою Донецька область, Ясиноватський район, с. Верхньоторецьке, вул.Первомайська, 51. У шестимісячний строк після смерті баби позивач до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звернулась. На теперішній час з'ясувалось, що нотаріус не видасть їй свідоцтво про право на спадщину, оскільки вона пропустила строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Позивач вважає причину пропуску для звернення з заявою про прийняття спадщини поважною через відсутність на час прийняття спадщини у неї заповіту та знаходження на момент смерті баби у відпусці по догляду за дитиною, а також знаходження у відпусці по догляду за дитиною з 2010 року, оскільки у позивача народилась друга дитина.
Позивач повідомлена належним чином про час та місце судового розгляду в судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач повідомлена належним чином про час та місце судового розгляду в судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги визнала у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі, якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутністю осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено, 08 січня 2004 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, склала заповіт на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, який посвідчений секретарем Верхньоторецької селищної ради Ясинуватського району Донецької області ОСОБА_5А.(а.с.10).
03.04.2005 року ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим виконкомом Верхньоторецької селищної ради Ясинуватського району Донецької області 06.04.2005 року (а.с.8).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за № 31850979 від 01.10.2012 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3, яка померла 03.04.2005 року, не відкривалась (арк. справи 55).
Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється термін у 6 місяців, який починається у відповідності зі ст. 1220 ч.2 ЦК України з дня смерті особи.
На підставі ч.1 ст. 1221 ЦК України позивач повинна була звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 до 03.10.2005 р. включно.
Відповідно до довідки №2052/04 від 10.10.2012 року Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації ОСОБА_4, що мешкає за адресою: с. Верхньоторецьке, вул.Октябрська, б.102 Ясинуватського району Донецької області у період з 28.09.2004 року по 03.09.2006 року перебувала у відпусці по догляду за дитиною та отримувала соціальну допомогу.
Відповідно до довідки №2053/04 від 10.10.2012 року Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації ОСОБА_4, що мешкає за адресою: с. Верхньоторецьке, вул.Октябрська, б.102 Ясинуватського району Донецької області у період з 15.12.2010 року перебуває у відпусці по догляду за дитиною та отримує соціальну допомогу.
Таким чином, з зазначених довідок Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації встановлено, що позивач має двох дітей та тривалий час знаходилась у відпусці по догляду за ними.
Згідно ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач просить суд визнати причину пропуску її звернення із заявою про прийняття спадщини поважною та визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини три місяці.
Відповідно до приписів Цивільного кодексу України (статті 1268, 1269) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 УК України), до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Позивач відповідно до положень ст. 1223 ЦК України має право на спадкування за заповітом, що підтверджується заповітом від 08 січня 2004 року, складеним ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії I-НО № 142604 виданого виконкомом Верхньоторецької селищної ради Ясинуватського району Донецької області 12 серпня 2008 року позивач змінила дівоче прізвище на «Асташова» (а.с.31).
Спадкоємцями за законом є рідна донька померлої ОСОБА_2 – відповідач по справі, яка разом з спадкодавцем не проживала, з заявою про прийняття спадщини не зверталася, на спадщину не претендує, про що свідчить її заява.
Інших спадкоємців за заповітом або за законом, крім позивача та відповідача судом не встановлено.
Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що строк подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущено з поважної причини, тому визнає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 60, 212 - 215 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 1268, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк – 3 місяці (три) (з дня набрання законної сили даним судовим рішенням) для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла 03.04.2005 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_6