Судове рішення #25415422

15.10.2012 15.10.2012 103/4771/12


Справа №103/4771/2012




РІШЕННЯ

Іменем України


15 жовтня 2012 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Мунтян О.І.

при секретарі Ротаєнко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бахчисараї цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа – Бахчисарайська держана нотаріальна контора про визнання права власності, -

ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до відповідача про визнання права власності на спадкове майно за заповітом а саме, житловий будинок з надвірними будівлями по вул. Фрунзе, 8 в с. Холмівка Бахчисарайського району, земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,06 га, розташований вул. Фрунзе, 8 в с. Холмівка Бахчисарайського району, що залишилось після смерті ОСОБА_3 Сундус, яка померла 02.05.2010 р.

Вимоги мотивовані тим, що на ім'я позивача складено заповіт ОСОБА_3 Сундус, після смерті бабусі ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку за адресою: АРК, Бахчисарайський район, с. Холмівка, вул. Фрунзе, 8. Оскільки належним чином право власності спадкодавця не зареєстровано позивач позбавлений права отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом у нотаріальній конторі. У зв’язку із чим, просить захистити свої інтереси у суді.

Ухвалою суду від 05.10.2012 року відкрито провадження у справі.

Позивач до суду не з’явилась, надала до суду заяву в якій на задоволені позову наполягала в повному обсязі.

Відповідач до суду не з’явилась, звернулась з заявою про розгляд справи у її відсутності, не заперечуючи проти задоволення позову.

Третя особа до суду свого представника не надіслала, сповіщена належним чином, з заявами не зверталась.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось

Дослідивши в межах позовних вимог надані суду докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. ст. 11, 27, 60 ЦПК України, суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, яки беруть участь у справі, особа яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмету спору на власний розсуд, зобов’язана надати усі наявні у неї докази та довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких виникає спір.

Судом встановлено, що 02.05.2010 року померла ОСОБА_3 Сундус (а.с. 19).

Згідно свідоцтва про народження 27.02.1953 року народилась ОСОБА_3 (а.с. 8).

01.04.1976 р. ОСОБА_3 уклала шлюб з ОСОБА_4, після реєстрації шлюбу прізвище дружини Ебурбекірова (а.с. 6).

15.03.1977 року згідно свідоцтва про народження народилась ОСОБА_5 (а.с. 27).

20.08.1981 року вказаний шлюб розірвано (а.с. 12).

17.08.1985 року ОСОБА_6 уклала шлюб з ОСОБА_7, після реєстрації шлюбу прізвище дружини ОСОБА_7 (а.с. 8).

27.06.2003 ОСОБА_6 уклала шлюб з ОСОБА_8, після реєстрації шлюбу прізвище дружини ОСОБА_1 (а.с.11).

07.10.2009 року ОСОБА_3 складено заповіт на ім'я ОСОБА_1, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Красномацької сільської ради Бахчисарайського району АР Крим та зареєстрований в реєстрі № 28 (а.с. 4).

Згідно довідки Углівського виконавчого комітету сільської ради Бахчисарайського району ОСОБА_3, що померла 02.05.2010 року на день смерті фактично проживала з онукою ОСОБА_1 за адресою: с. Холміка, вул. Фрунзе, 8 та вели спільне сумісне господарство (а.с. 13).

З копії спадкової справи № 316/2011 до майна померлої ОСОБА_3 Сундус вбачається, що ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернулась до державного нотаріуса Бахчисарайського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 за заповітом у вигляді будинку житлового будинку у цілому з надвірними будівлями та спорудами, земельної ділянки площею цільового призначення – для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться під житловим будинком за адресою Україна, АРК, Бахчисарайський район, вул. Фрунзе, 8 в с. Холмовка Бахчисарайського району (а.с. 39-49).

Постановою держаного нотаріуса Бахчисарайського районного нотаріального округу відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3, оскільки ОСОБА_1 не надала необхідних документів що підтверджують право власності на будинок та земельну ділянку. (а.с. 10).

Та обставина, що право власності не було зареєстроване у встановленому законом порядку, не може бути підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки, відповідно до ст.3 ч.5 ЗУ „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, право власності на інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим законом, визнаються державою.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

На той період діяла Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР від 31.01.1966 року. Ця Інструкція передбачала обов’язкову реєстрацію у БТІ прав власності лише на об’єкти нерухомого майна фізичних осіб, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку та території міст і селищ міського типу. Виходячи з положень Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад народних депутатів, затвердженої наказом Міністра юстиції УРСР від 19.01.1976 року № 115 (яка була чинною на той час), - право власності на жилий будинок підтверджується записом у погосподарській книзі.

Оскільки право власності позивача на зазначене домоволодіння не може бути легалізовано у безспірному порядку, у зв’язку з втратою чинності раніше встановленого порядку і введенням обов’язкової державної реєстрації договорів щодо нерухомості та нерухомого майна, слід виходити з того, що право власності позивача по суті не визнається, тому може бути встановлено лише у судовому порядку.

Таким чином після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належний їй будинок.

Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.

Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, якій постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України він не заявив про відмову від неї. Для прийняття спадщини відповідно до ст. 1270 ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до вимог про визнання за позивачем права користування земельною ділянкою, на якій розташоване вказане домоволодіння, суд вважає ці вимоги передчасними та такими, які задоволенню не підлягають, тому як питання про надання земельної ділянки у користування ( власність) згідно з законом віднесені до компетенції Бахчисарайської міської ради, яка таке питання не розглядала та не вирішувала.

З огляду на викладене, виходячи з загальних положень цивільно-процесуального закону, з’ясувавши обставини, які пов’язані з предметом спору, а також встановивши характер правовідносин, зумовлених фактами, що мають місце, та правові норми, якими врегульовані ці правовідносини суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у розмірі 214,60 грн. із згоди позивача слід залишити за нею й відшкодуванню не підлягають. З урахуванням вартості майна з позивача в дохід держави слід стягнути 621,25 грн. судового збору.

На підставі викладеного і ст.ст. 55, 124 Конституції України, ст.ст. 328, 392,1268, 1270 ЦК України, Закону України „Про нотаріат”, Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР від 31.01.1966 року, Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських рад народних депутатів, затвердженої наказом Міністра юстиції УРСР від 19.01.1976 року № 115, керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 60, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -


ВИРІШИВ:


Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок № 8 по вул. Фрунзе, у с. Холмока Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим у порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 Сундус, померлої 02.05.2010 року.

В задоволені решти вимог відмовити.

Стягнути з позивача ОСОБА_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 621 (шістсот двадцять одна) грн. 25 (двадцять п’ять) коп.

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Бахчисарайський районний суд АРК шляхом подання протягом 10 днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.


Головуючий суддя:






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація