12.09.2012 12.09.2012 103/2890/12
Справа №103/2890/2012
РІШЕННЯ
Іменем України
12 вересня 2012 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Мунтян О.І.,
при секретарі Ротаєнко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бахчисарай справу за заявою ОСОБА_1 Нєбієвича про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи – Управління пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі, Відділ ГІРФО УМВС України в м. Севастополь, відділ реєстрації актів цивільного стану Балаклавського району м. Севастополь, -
ВСТАНОВИВ :
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту його народження 20.04.1949 року у м. Севастополь Автономної Республіки Крим Україна.
Вимоги мотивовано тим, що заявник 20.04.1949 року народився у м. Севастополь АРК України, документів, які підтверджували б місце його народження не збереглося. У свідоцтві про народження місцем народження зазначено – Краснодарський край, але народився він в районі Балаклава м. Севастополя АР Крим, помилка була зроблена у зв’язку з тим, що під час Великої Вітчизняної війни, після його народження сім’я поїхала до Краснодарського краю і там батьки отримали свідоцтво про його народження в якому Новоросійськ було перекреслено та записано Балаклава. Встановлення факту народження потрібно йому для отримання пенсії.
Заявник, до суду не з’явився, надав заяву в якій на задоволені заявлених вимог наполягав, а також просив суд розглядати справу за його відсутності.
Заінтересовані особи, Відділ ГІРФО УМВС України в м. Севастополь, відділ реєстрації актів цивільного стану Балаклавського району м. Севастополь, до суду своїх представників не надіслали, сповіщені належним чином, з заявами не звертались.
Заінтересована особа Управління пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі, до суду свого представника не надіслала, звернулась із заявою про розгляд справи без участі представника, проти вимог викладених в заяві не заперечувала.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши надані і наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів заявника й наявність підстав для задоволення заяви у повному обсязі.
Судом встановлено, що заявник дійсно народився 20.04.1942 року у м. Севастополь Автономної Республіки Крим Україна.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтвердили факт народження заявника ОСОБА_1 Нєбієвича у м. Севастополь.
Згідно ч.1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього кодексу, межах заявлених ними вимог і на підстав доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно вимог ст. ст. 27, 28, 29, 30 ЦПК України засобами доказування в цивільній справі є пояснення сторін і третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази і висновки експертів. Суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які за законом повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Кожна сторона має довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. За таких обставин суд дійшов висновку, що заявник ОСОБА_1 Нєбієвич довів ті обставини, на які посилався, як на підставу своїх вимог.
Згідно ч.1 п.7 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Факт народження заявника був зареєстрований належним чином в місцевих органах реєстрації народження та смерті, проте ніяких доказів на даний час не збереглося (а.с. 6).
Заявник зазначив, що на даний час виникла необхідність звернення до Управління пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі, для отримання пенсії, однак для забезпечення цього права до Управління пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі необхідно встановити факт народження.
У зв'язку з викладеними обставинами, заявник просив встановити факт народження ОСОБА_1 Нєбієвича, що настав 20.04.1949 року у м. Севастополь Автономної Республіки Крим Україна.
Зазначене підтверджується як поясненнями заявника у заяві, так і свідоцтвом про народження, а також архівною довідкою Управління внутрішніх справ, сповіщенням про відсутність запису акту громадянського стану Краснодарського краю, копії яких маються у матеріалах справи, фактом знаходження документів у заявника.
Відповідно до глави ІV п. 1 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року за №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 року №3307/5) актів цивільного стану в Україні (глава 5 розділу ІІІ), повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється на підставі актового запису цивільного стану, якщо оригінал свідоцтва було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено та у разі внесення змін до актового цивільного стану чи його поновлення.
Встановлено, що для повторного отримання свідоцтва про народження, заявник ОСОБА_1 Нєбієвич звернувся до органів реєстрації актів цивільного стану у м. Севастополь, де йому було видано повідомлення про те що в архіві Відділу реєстрації актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану (а.с. 6).
Відповідно до глави ІV п. 11 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», у разі відсутності актового запису цивільного стану, відділом державної реєстрації актів цивільного стану заявнику видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану, у порядку, передбаченому Інструкцією з ведення Державного реєстру актів цивільного стану, у порядку, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 року №1269/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 25.07.2008 року за №691/15382.
Одним зі завдань органів реєстрації актів цивільного стану, визначених Законом України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» є поновлення втрачених актових записів цивільної стану.
Питання поновлення актових записів цивільного стану у разі їх втрати врегульовано «Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 14.01.2011 року №55/18793 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5).
Відповідно до п. 3.1 вказаних Правил, заява про поновлення втраченого актового запису цивільного стану за встановленою формою подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Відповідно до п. 3.4 цих же Правил, підставою для прийняття заяви про поновлення актового запису є витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність відповідного актового запису. Якщо метричні книги або книги державної реєстрації актів цивільного стану передані на зберігання до державної архівної установи, відсутність актового запису цивільного стану підтверджує архівна довідка, видана державним архівом.
Згідно з п. 3.16 Правил, на підставі поновленого актового запису виписується свідоцтво, яке видається заявнику або надсилається до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання для вручення заявнику.
Якщо поновлюється актовий запис про особу, яка народилась, у свідоцтві зазначається дата народження особи, щодо якої поновлюється актовий запис. При відсутності документального підтвердження факту реєстрації акту цивільного тану, законодавством передбачено судовий порядок поновлення актового запису цивільного стану.
Пунктом 3.17 передбачено, рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його первинного складання.
Рішення суду про встановлення факту народження, смерті в певний час, постановлене судом у разі неможливості їх реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану, є підставою для державної реєстрації таких фактів.
У цих випадках заявник подає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання копію рішення суду разом із заявою про поновлення актового запису цивільного стану.
При потребі заявник зазначає в заяві про поновлення актового запису про народження додаткові дані (відомості про місце народження, про батьків), необхідні для складання актового запису, які мають бути підтверджені відповідними документами.
Отже, встановлення факту народження особи в певний час в судовому порядку провадиться у разі неможливості органом реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт народження з підстав, що відсутні документи, які свідчать про народження особи.
Державна реєстрація народження проводиться шляхом складання актового запису цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час.
Відповідно до ст. 19 цього ж Закону повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану та підставі актового запису цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 259 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, тобто в даному випадку свідоцтва про народження ОСОБА_1 Нєбієвича, 20.04.1949 року у м. Севастополь Автономної Республіки Крим Україна.
Керуючись «Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року за №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 року №3307/5), Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 10, 27-30, 57, 60, 61, 88, 169, 213, 214, 215, 218, 226-228, 234, 256, 259 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 Нєбієвич, народився 20.04.1949 року в м. Севастополь Автономної Республіки Крим Україна.
Зобов’язати відділ реєстрації актів цивільного стану Балаклавського району м. Севастополь вчинити, дії, спрямовані на поновлення актового запису про народження ОСОБА_1 Нєбієвича.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Бахчисарайський районний суд шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Головуючий:
суддя
задоволено повністю