СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
17 липня 2008 року | Справа № 2-7/2215-2008А |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Волкова К.В.,
суддів Фенько Т.П.,
Черткової І.В.,
секретар судового засідання Дікан Л.І.
за участю представників сторін:
позивача: Сіроткіна Олена Михайловна, довіреність №003-Д від 03.01.08;
відповідача: Задорожний Руслан Сергійович, довіреність №б/н від 06.05.08;
розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Крименерго" на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Дворний І.І.) від 15.04.2008 року у справі № 2-7/2215-2008А
за позовом відкритого акціонерного товариства "Крименерго" (вул. Київська, 74/6,Сімферополь,95034)
до державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул. Комінтерна, 25,Київ 32,01032)
в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул. Набережна, 69,Сімферополь,95000)
про скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Крименерго" звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом про скасування постанови відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" №2-кр від 16.02.2007 року.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Дворний І.І.) від 15.04.2008 року у справі №2-7/2215-2008А у задоволенні позову відмовлено. Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що на позивача розповсюджується дія норми Закону України „Про електроенергетику” про обов’язковість виконання приписів інспекторів Держенергонадзору.
Не погодившись з постановою господарського суду першої інстанції, відкрите акціонерне товариство "Крименерго" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що позивач не може бути суб’єктом відповідальності за порушення, встановлені статтею 27 Закону України “Про електроенергетику”, оскільки позивач є суб’єктом електроенергетики, у той час як штраф за вказаною нормою може бути накладений виключно на суб’єктів господарської діяльності, тобто на споживачів електричної енергії.
Слухання справи, призначені на 10.06.2008 року та 24.06.2008 року, були відкладені у зв’язку з необхідністю витребування додаткових доказів.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду Сотула В.В. від 15.07.2008 року у зв’язку з зайнятістю судді в іншому процесі у складі колегії було замінено суддю Гоголя Ю.М. на суддю Фенько Т.П.
У судовому засіданні 15.07.2008 року представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги, представник відповідача проти вимог апеляційної скарги заперечував у зв’язку з її необґрунтованістю та просив залишити без змін постанову суду першої інстанції.
У судовому засіданні оголошувалась перерва до 17.07.2008 року.
Переглянувши постанову суду першої інстанції відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 13.09.2006 року відокремленим підрозділом "Держенергонагляд у Кримському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" було винесено припис №03/28 про усунення недоліків.
12.10.2006 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду в Автономній Республіці Крим було проведено перевірку відкритого акціонерного товариства "Крименерго", якою було встановлено невиконання припису №03/28 від 13.09.2006 року. По результатах перевірки був складений акт перевірки №03/09 від 12.10.2006 року.
На підставі вказаного акту №03/09 від 12.10.2006 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду в Автономній Республіці Крим було прийнято постанову №2-кр від 16.02.2007 року про накладення на позивача штрафу у розмірі 42500,00 грн.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія не вбачає підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції у зв’язку з наступним.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України „Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Абзацом 4 частини 5 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.
Згідно з абзацом 2 частини 3 статті 27 цього Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 4 статті 27 Закону встановлено, що Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Відкрите акціонерне товариство “Крименерго” обґрунтовує неправомірність прийнятої відповідачем постанови з тих підстав, що позивач не може бути суб’єктом відповідальності за порушення, встановлені статтею 27 Закону України “Про електроенергетику”, оскільки позивач є суб’єктом електроенергетики, у той час як штраф за вказаною нормою може бути накладений виключно на суб’єктів господарської діяльності, тобто на споживачів електричної енергії.
Проте, судова колегія з зазначеним доводом заявника апеляційної скарги погодитись не може з огляду на наступне.
Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до пункту 2.5 Державного класифікатора України “Класифікація організаційно-правових форм господарювання”, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 травня 2004 р. N 97, суб’єкти господарювання - учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за свої зобов'язання в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти електроенергетики - суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від їх відомчої належності та форм власності, що займаються виробництвом, передачею, постачанням електричної енергії та теплової енергії при централізованому теплопостачанні.
Згідно з пунктом 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 року N910), постачальник електричної енергії - суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії.
Відповідно до пункту 2.1 Статуту відкритого акціонерного товариства "Крименерго" метою діяльності Товариства є одержання прибутку шляхом задоволення потреб споживачів електричної енергії, насичення ринку товарами та послугами відповідно до предмету діяльності, в умовах функціонування єдиної енергосистеми України.
Згідно з довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, одними з видів діяльності ВАТ “Крименерго” за КВЕД є розподілення та постачання електроенергії; передача електроенергії.
З урахуванням наведеного, судова колегія дійшла до висновку про те, що відкрите акціонерне товариство "Крименерго" є суб’єктом господарювання (суб’єктом господарської діяльності) в сфері електроенергетики.
Таким чином, оскільки позивач є суб’єктом господарської діяльності, дія статті 27 Закону України “Про електроенергетику” про накладення штрафі поширюється також і на позивача.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Проте, позивач не надав належних та допустимих доказів у справі, які б свідчили про протиправність спірної постанови, через що позовні вимоги відкритого акціонерного товариства "Крименерго" задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги відкритого акціонерного товариства "Крименерго", оскільки постанову суду першої інстанції прийнято відповідно до вимог норм матеріального та процесуального права
Керуючись статтею 195, пунктом 1 частини 1 статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, статтями 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Крименерго" залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.04.2008 року у справі № 2-7/2215-2008А залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.В. Волков
Судді Т.П. Фенько
І.В. Черткова