Справа № 11-659/07 p. Головуючий суду 1 інстанції
Категорія: ст. 251 КПК Дірко I.I.
України Доповідач апеляційного суду
Гулий В.П.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2007 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
Головуючого: Хоміка І.М.
суддів: Гребенюк В.І., Гулого В.П.
за участю:
прокурора Буц Г.О.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві матеріали за апеляцією ОСОБА_1 на постанову судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 20 липня 2007 p., якою відмовлено в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 125 КК України.
Згідно даних матеріалів, 2 липня 2007 року ОСОБА_1 звернулася до Центрального районного суду м. Миколаєва зі скаргою в порядку ст. 27 КПК України про притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 125 КК України, стверджуючи, що останній в ніч з 1 на 2 лютого 2007 року умисно спричинив їй легкі тілесні ушкодження.
Обґрунтовуючи рішення про відмову в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_2 за відсутністю в його діях складу злочину, суддя в постанові вказав на те, що об'єктивними даними пояснення ОСОБА_1 про її удушення не підтверджено, отримання тілесних ушкоджень у виді синців в області передпліччя носило необережний характер.
В апеляції ОСОБА_1 просить постанову судді скасувати, матеріали направити в суд на новий розгляд. Посилається на те, що суддя прийняв рішення без дослідження обставин справи.
Заслухавши доповідь судді, думку прокурора про залишення апеляції без задоволення, а постанови без зміни, вивчивши матеріали скарги та судового провадження, обговоривши апеляцію, колегія судців вважає, що апеляція підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 251 КПК України, враховуючи особливості попереднього розгляду в справах, які порушуються за скаргою в порядку ст. 27 КПК України, суддя може прийняти одне з таких рішень: за наявності до того підстав відмовляє в порушенні кримінальної справи, або за наявності достатніх даних, які вказують на вчинення злочину, порушує кримінальну справу і призначає її до розгляду.
Тобто суддя, приймаючи вказані рішення, керуючись ст. ст. 98, 99 КПК України, повинен був при попередньому розгляді скарги перевірити наявність приводів і підстав до порушення кримінальної справи, зазначених у ст. 94 КПК України. А саме, виходячи із змісту скарги, яка є приводом до порушення справи, при попередньому розгляді в порядку ст. 251 КПК України, судді необхідно було визначитися про достатність в скарзі даних, які вказують на наявність ознак злочину, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України чи їх відсутність, а також з'ясувати, чи не має обставин, через які відповідно до ст. 6 КПК України кримінальна справа не може бути порушена.
Відповідно до вимог ст. ст. 64, 67 КПК України фактичні обставини вчинення злочину та наявність у його вчиненні осіб підлягають доказуванню в ході судового слідства, при оцінці доказів на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності. Ніякі докази для суду не мають наперед встановленої сили.
Однак, всупереч вказаним вимогам процесуального закону, суддя при попередньому розгляді скарги ОСОБА_1, поданої в порядку ст. 27 КПК України, при прийнятті рішення послався на викладене в скарзі заявницею пояснення та доданий акт судово-медичного обстеження, як на докази, надавши їм оцінку.
За таких обставин, через істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону, колегія судді вважає, що вказана
постанова підлягає скасуванню з направленням матеріалів скарги ОСОБА_1 на новий попередній розгляд в порядку ст. 251 КПК України.
При попередньому розгляді скарги ОСОБА_1 судді необхідно з'ясувати, чи є в скарзі достатні дані, які вказують на ознаки в діях ОСОБА_2 злочину за ч. 1 ст. 125 КК України при події 02.02.2007 року. В залежності від наявності чи відсутності підстав до порушення кримінальної справи прийняти відповідне рішення.
Керуючись ст. ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляцію заявниці ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову суді Центрального районного суду м. Миколаєва від 20 липня 2007 року про відмову в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_2 - скасувати, повернувши матеріали на новий судовий розгляд в порядку ст. 251 КПК України в той же суд, але в іншому складі.