Справа № 22ц-344/08 Головуючий в 1 інстанції Труш В.О.
Категорія - 48 Доповідач Расевич С.І.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 липня 2008 року. м. Луцьк
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого судді - Расевича С.І.,
суддів Киці С.І., Стрільчука В.А.,
при секретарі Масляній С.В.
з участю
позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2про визнання батьківства та стягнення аліментів за апеляційною скаргою відповідача на рішення Любешівського районного суду від 16 січня 2008 року, -
в с т а н о в и л а :
30 травня 2007 року ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом про визнання ОСОБА_2 батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Вимоги мотивувала тим, що вона зустрічалась з відповідачем і від нього народила дочку Наталію. Оскільки відповідач відмовляється визнати ту дочкою, просила визнати ОСОБА_2 батьком дитини.
В послідуючому 5 вересня 2007 року збільшила позовні вимоги і просила стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання дочки в розмірі 1/3 частини його доходу, оскільки останній не надає допомоги в утриманні дитини.
Заочним рішенням Любешівського районного суду від 16 січня 2008 року позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано ОСОБА_2батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Ухвалено стягувати з відповідача в користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 в розмірі 1/3 частини заробітку, але менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 5 вересня 2007 року.
Стягнуто з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 307,5 грн.
28 січня 2008 року відповідачем подано заяву про перегляд заочного рішення, яку ухвалою від 12 лютого 2008 року залишено без задоволення.
Відповідач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу на зазначене рішення суду першої інстанції, в якій просить скасувати його, а справу направити на новий судовий розгляд.
Апелянт вважає, що зазначеним рішенням суду порушені норми матеріального та процесуального права. Суд не взяв до уваги те, що причини його неявки в судове засідання були поважними. Також у зв'язку із специфікою роботи він не міг з'явитися на відбір зразків крові для проведення судово-генетичної експертизи. Судом безпідставно взято до уваги показання свідків. Розмір аліментів просив зменшити, оскільки суд не врахував його сімейний та майновий стан.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебували у близьких стосунках, внаслідок чого остання народила дитину. Близькість стосунків між позивачем та відповідачем підтверджується показаннями свідків.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а рішення в частині визначення розміру аліментів зміні з таких підстав.
Відповідно до ч. 2. ст. 128 Сімейного Кодексу України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно висновку експерта № 93 від 23 червня - 2 липня 2008 року ймовірність підтвердження біологічного батьківства ОСОБА_2 по відношенню до ОСОБА_3 становить 99,99% (а.с. 171-174).
Крім того, суд обґрунтовано взяв до уваги покази свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які показали, що на момент зачаття дитини ОСОБА_1 перебувала у близьких стосунках лише з ОСОБА_2
Доводи відповідача в апеляційній скарзі про те, що у зв'язку з навчанням та специфікою роботи він не міг з'являтись у судові засідання не беруться до уваги, оскільки в справі його інтереси представляв адвокат ОСОБА_9 (а.с. 44), який був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи (а.с. 78).
Врахувавши наведені обставини, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про походження малолітньої дитини ОСОБА_1 - ОСОБА_3 від ОСОБА_2
Однак, визначаючи розмір аліментів, суд не врахував сімейний та матеріальний стан відповідача і стягнув аліменти в більшому розмірі, ніж слід було.
За змістом ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Так, згідно довідки № 1342 від 16 квітня 2008 року, виданої Любешівською селищною радою, сім'я ОСОБА_2 складається з нього, його дружини та дочки ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_2.
По місцю роботи відповідач отримує заробітну плату в середньому у розмірі 889 грн. і при цьому навчається.
Отже, колегія суддів вважає, що розмір аліментів за таких обставин слід зменшити до 1/6 частини доходу відповідача.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 315 ЦПК України, на підставі ст.ст. 182 і 183 СК України, колегія суддів -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Любешівського районного суду від 16 січня 2008 року в даній справі змінити в частині визначення розміру аліментів.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця смт. Любешів Волинської області, в користь ОСОБА_1аліменти на утримання дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/6 частини доходів щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 5 вересня 2007 року і до повноліття дитини.
В решті рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до судової палати в цивільних справах Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді: