Судове рішення #2521242
Справа № 2-706

Справа № 2-706

2008 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

(заочне)

 

         21 липня 2008 року Бахмацький районний суд Чернігівської області  в складі :                                      

                      головуючого судді Ковалюх В.М.  з участю секретаря Горбач Н.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Бахмачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу згідно договору купівлі-продажу -

В С Т А Н О В И В :

 

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 23.05.2006 року від уклав із відповідачем договір купівлі-продажу, за яким продав ОСОБА_2 товар, а останній зобов'язаний був до 23.07.2006 року повністю розрахуватися за цей товар. У випадку несвоєчасного сплати боргу покупець зобов'язаний сплатити 200 % річних від простроченої суми боргу. Просить стягнути із відповідача на його користь 477 грн. боргу за товар та 1751 грн. 18 коп. штрафних санкцій.

              В судовому засіданні позивач підтримав позов та просить його задовольнити. Надав суду розрахунок боргу, згідно якого штраф розрахований за 671 день з розрахунку 2,61 грн. за один день. Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

За договором купівлі-продажу від 23.05.2006 року ОСОБА_1. передав ОСОБА_2 колонки на суму 600 грн., послуги на суму 27 грн., а всього на суму 627 грн. Покупець сплатив 150 грн., а 477 грн. зобов'язався повернути продавцю до 23 липня 2006 року. Цим договором передбачено, що у разі неповернення боргу у вказаний у договорі строк продавець має право вилучити у покупця товар для його послідуючої реалізації або (за вибором продавця) одержати від покупця 200 відсотків річних, обрахованих на суму невиплаченого боргу за весь час прострочки оплати боргу.

 Стаття 526 Цивільного кодексу України вказує, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

               Відповідно до ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у  разі  порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка,  що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка,  що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно  виконаного  грошового  зобов'язання  за  кожен   день прострочення виконання.

              Оскільки в договорі, укладеному між сторонами, не вказано про обчислення неустойки за кожен день прострочення, то суд вважає, що в даному випадку відповідальність покупця передбачена у вигляді штрафу, розмір якого становить 954 грн. (477 х 200%).

              Згідно ч.3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений  за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

              Позивач не надав суду доказів про розмір понесених ним збитків, а тому суд зменшує розмір неустойки до 477 грн., тобто суми, яка не перевищує розмір простроченого платежу.

Керуючись ст.ст. 526, 549, 551 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

 

          Позов задовольнити частково.

         Стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 477 грн. боргу за договором купівлі-продажу, 477 грн. штрафу, 81 грн. судових витрат, а всього стягнути 1035 (одну тисячу тридцять п`ять) гривень.

          Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

        У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Бахмацький районний суд. У цьому разі строк, протягом якого розглядалася заява, не включається до строку на апеляційне оскарження рішення.

       Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

        Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, а апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

                                                                         Суддя

    

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація