Вінницький районний суд Вінницької області
Справа № 0203/2647/2012
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.2012 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді: Шевчук Л.П.
при секретарі: Жигаровій Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницько - Хутірської сільської ради Вінницького району, Вінницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
19 квітня 2012 року ОСОБА_1 звернулася до Вінницького районного суду з позовом до Вінницько -Хутірської сільської ради Вінницького району, Вінницької області про визнання права власності в порядку спадкування, посилаючись на наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, після смерті якої вона отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 7/8 часток від 1/2 частки житлового будинку з відповідною часткою будівель та споруд по АДРЕСА_1. На іншу 1/8 частку має право спадкування ОСОБА_3, як спадкоємець, який має право на обов'язкову частку у спадщині. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину її матері належала 1/2 житлового будинку АДРЕСА_1 з відповідною часткою будівель та споруд, який належав їй на підставі свідоцтва № 1772 про право особистої власності на жилий будинок, виданого виконавчим комітетом Вінницько -Хутірської сільської ради Вінницького району, Вінницької області від 03 лютого 1996 року. На її думку свідоцтво на 1/2 частки житлового будинку на ім'я її матері було видано помилково, оскільки її мати була власником цілого будинку, що підтверджується документами, які містяться в матеріалах інвентаризаційної справи на домоволодіння АДРЕСА_1, зокрема: довідкою №3378 від 24.10.2006 року, виданою Вінницько -Хутірською сільською радою Вінницького району, Вінницької області в якій зазначено, що вказаний будинок рахується за ОСОБА_2 і вона є власником усього будинку; рішенням Вінницької районної ради, згідно з яким ОСОБА_2 (прізвище матері від першого шлюбу) була передана у власність земельна ділянка, площею 0,15 га. Крім того, у справі на забудову № 87 єдиним забудовником значиться ОСОБА_2, рішенням №106 від 11.04.1973 року Вінницькою районною радою надано земельну ділянку під забудову її матері, акт від 17.04.1973 року про відведення в натурі присадибної ділянки у розмірі 1200 кв. м., свідоцтво на забудову від 25.04.1973 року, проект та план забудови на даний будинок також були видані на ім'я її матері ОСОБА_2
Тому, єдиним власником цілого домоволодіння АДРЕСА_1 була, як зазначає позивач, її мати, але правовстановлюючий документ був помилково виданий лише на 1/2 частину. Нотаріальна контора відмовляється видати їй свідоцтво на іншу частину спадкового майна, у зв'язку з цим вона звернулася до суду та просить визнати на нею право власності в порядку спадкування на 7/8 часток 1/2 частки житлового будинку з відповідною часткою будівель та споруд по АДРЕСА_1.
В судове засідання представник позивача за довіреністю ОСОБА_5 не з'явився, однак надав суду заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача Вінницько -Хуторської сільської ради Вінницького району, Вінницької області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги визнає, проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечує.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просить розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги визнає, проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, взявши до уваги думку сторін, викладену у письмових заявах, дослідивши матеріали справи, а також інвентаризаційну справу №1662 на будинок, що розташований по АДРЕСА_1, спадкову справу №556/2009 після смерті ОСОБА_2, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені факти і відповідні їм правовідносини:
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 в місті Вінниці, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 09.06.2009 року, виданого виконкомом Вінницько -Хутірської сільської ради Вінницького району, Вінницької області, копія якого міститься в матеріалах спадкової справи (а.с.55).
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 22.08.1977 ОСОБА_2 під укладення шлюбу змінила своє дошлюбне прізвище «ОСОБА_2»на «ОСОБА_2»(а.с. 6).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22.07.2010 року ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1, на підставі заповіту, посвідченого Поліщук Т.В. секретарем виконкому Вінницько - Хутірської сільської ради 14 січня 2002 року, зареєстрованого в реєстрі за №6 є спадкоємцем зазначеного в заповіті майна в 7/8 (семи восьмих) частках. Спадщина, на яку в указаній частці видано це свідоцтво, складається з 1/2 частки жилого будинку з відповідною часткою будівель та споруд, розташованого АДРЕСА_1, який належав спадкодавиці на підставі свідоцтва № 1772 про право особистої власності на жилий будинок, виданого виконавчим комітетом Вінницько- Хутірської сільської ради Вінницького району, Вінницької області 03 лютого 1996 року на підставі рішення виконкому Вінницької районної Ради №271 від 24.10.1986 року (а.с.4).
Однак, при огляді інвентаризаційної справи №1662 на будинок, що розташований по АДРЕСА_1, судом було встановлено, що рішенням від 11.04.1973 за №106 виконкому Вінницької районної ради депутатів трудящих ОСОБА_2 надано земельну ділянку під забудову житлового будинку в АДРЕСА_1 (а.с. 26 інвентаризаційної справи №1662 на будинок, що розташований по АДРЕСА_1 ).
Згідно акту про відведення в натурі присадибної земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку від 17 квітня 1973 року на підставі рішення виконкому Вінницько-Хутірської сільської ради депутатів трудящих від 29.03.1972 року за №6 встановлено в натурі межі присадибної ділянки виділеної ОСОБА_2 для будівництва індивідуального житлового будинку (а.с. 27 інвентаризаційної справи №1662 на будинок, що розташований по АДРЕСА_1 ).
Рішенням 16 сесії 22 скликання Вінницько-Хутірської сільської ради народних депутатів Вінницького району, Вінницької області від 17.10.1997 року «Про приватизацію земельних ділянок»гр. ОСОБА_2 передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку в межах с. Вінницькі Хутори для обслуговування житлового будинку і господарських споруд, площеб 0,15 га по АДРЕСА_1 (а.с. 34 інвентаризаційної справи №1662 на будинок, що розташований по АДРЕСА_1 )
Також, відповідно до довідки, виданої Вінницько-Хутірською сільською радою Вінницького району, Вінницької області від 24.10.2006 року за №3378 встановлено, що згідно запису в по господарській книзі житловий будинок АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2, вона одна являється власником даного будинку (а.с. 33 інвентаризаційної справи №1662 на будинок, що розташований по АДРЕСА_1 ).
Відповідно до листа Вінницько-Хутірської сільської ради Вінницького району, Вінницької області від 06.08.2012 року за № 507, наданого на запит суду відомостей щодо належності житлового будинку АДРЕСА_1 немає (а.с. 66).
Згідно копії по господарської книги домогосподарства, розташованого по АДРЕСА_1 головою домогосподарства є ОСОБА_1 (а.с. 67-71).
Встановленим судом обставинам відповідають правовідносини, що регулюються Цивільним кодексом України, зокрема Книгою шостою «Спадкове право».
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб -спадкоємців.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, що передбачено ст. 1233 ЦК України.
Частина 1 ст. 1223 ЦК України передбачає, що право на спадкування мають ті особи, які визначені у заповіті.
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо визнання права власності в порядку спадкування за позивачем підлягають задоволенню, оскільки матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, доведено, що спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилась не лише на 1/2 частку АДРЕСА_1, а на цілий будинок, так як правовстановлюючий документ був помилково виданий лише на 1/2 частину, відповідачем визнані позовні вимоги повністю, задоволення позову не суперечить вимогам та законним інтересам сторін та відповідає чинному законодавству України, не порушує прав та інтересів третіх осіб, перешкод в прийнятті позивачем спадщини суд не вбачає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 328, 1216, 1217, 1218, 1223, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 15, 59, 60, 174, 209, 212 -215, 292,294 ЦПК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вінницько -Хутірської сільської ради Вінницького району, Вінницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на 7/8 часток 1/2 частки житлового будинку АДРЕСА_1 з відповідною часткою будівель та споруд що раніше належав ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Л.П. Шевчук