Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/13852/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14 година 05 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.
при секретарі Аврамченко С.С.
за участю
представника позивача - Парчевського В.Ю. - на підставі посвідчення № ДО-929,
представника відповідача - Александрової Н.Д. - на підставі посвідчення № 0460,
третьої особи - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) до Відділу реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста Донецька, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2), про визнання протиправними та скасування рішень, -
встановив:
13 жовтня 2012 року о 14 годині 50 хвилин Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) ОСОБА_3, (ІНФОРМАЦІЯ_1), (далі - Позивач), від імені якого на підставі посвідчення № ДО-929 діє довірена особа ОСОБА_2, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста Донецька, (далі - Відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) ОСОБА_3, (ІНФОРМАЦІЯ_2), (далі - Третя особа), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати Висновок Відділу реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста Донецька про надання дозволу ОСОБА_4, (ІНФОРМАЦІЯ_2) на зміну прізвища, ім'я та по батькові на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2);
- визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію зміни прізвища, ім'я та по батькові (актовий запис про зміну прізвища, ім'я та по батькові) ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2);
- визнати протиправним та скасувати свідоцтво про зміну прізвища, ім'я та по батькові ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а/0570/12099/2012, розпочата підготовка справи до судового розгляду.
13 жовтня 2012 року та 15 жовтня 2012 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надійшли клопотання представника Позивача про розгляд адміністративної справи за особливостями провадження при порушенні виборчого законодавства.
Приймаючи до уваги положення ст.ст.172-175 Кодексу адміністративного судочинства, суб'єктний склад осіб, які беруть участь у справі, та предмет спору, суд дійшов висновку, що вказану справу не належить розглядати з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України для виборчих спорів.
15 жовтня 2012 року представником Позивача надана заява про невідкладний розгляд справи, мотивована тим, що спірні правовідносини безпосередньо пов'язані з виборчим процесом.
Зі змісту позовної заяви слідує, що в зміні прізвища, ім'я, по батькові Третьої особи, здійсненої Відповідачем, Позивач вбачає порушення його особистих немайнових прав, пов'язаних з прізвищем, ім'ям, по батькові, та права бути обраним до органів державної влади, тобто адміністративна справа є пов'язаною з виборчим процесом, який характеризується швидкоплинністю у часі.
З урахуванням наведеного та діючи на підставі ч.3 ст.110 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність невідкладного розгляду і вирішення справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року закінчене підготовче провадження і справа призначена до судового розгляду на 17 жовтня 2012 року.
На підставі ч.3 ст.110 Кодексу адміністративного судочинства України виклик осіб, які беруть участь у справі та повідомлення про постановлені судом ухвали здійснювалося за допомогою телефону, факсу та телеграм.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії від 7 серпня 2012 року за № 181 ОСОБА_3, (ІНФОРМАЦІЯ_1), зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) від Партії регіонів.
Постановою Центральної виборчої комісії від 3 серпня 2012 року за № 147 ОСОБА_3, (ІНФОРМАЦІЯ_2), зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) як самовисуванця.
Із засобів масової інформації Позивачу стало відомо, що незадовго до початку виборчої кампанії з виборів народних депутатів України Третя особа змінив прізвище, власне ім'я, по батькові з ОСОБА_4 на ОСОБА_3.
Посилаючись на положення ст.295 Цивільного кодексу України, ст.113, 231, 236-239 Сімейного кодексу України, Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, Позивач вважає, що у Третьої особи не було законних підстав для зміни прізвища, власного ім'я та по батькові, а тому дії та рішення Відповідача щодо державної реєстрації зміни прізвища, власного ім'я та по батькові Третьої особи порушують права Позивача з огляду на таке.
Одним з методів нечесної передвиборчої боротьби є створення «клонів» у виборчому списку, що веде до протиправної фальсифікації голосів виборців, які бажаючи проголосувати за певного кандидата, помилково голосують за його «клона», що може призвести до того, що дійсного обранця не буде обрано до парламенту або обрання буде протиправним, бо це не відповідає волі виборців і до парламенту попаде неналежний кандидат. Крім того, Позивач зазначив, що існує ймовірність провокаційних дій з боку підставного кандидата, що можуть вплинути на репутацію справжнього кандидата у народні депутати України.
Позивач вважає, що зміна Третьою особою прізвища, власного ім'я та по батькові була викликана винятково наміром перешкодити діяльності Позивача як суб'єкта виборчого процесу, а оскаржувані рішення і дії Відповідача порушують права виборців одномандатного виборчого округу № 108 та особисто Позивача.
З огляду на наведене просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні представником Позивача подана заява про зміну предмету позову, в якій просив анулювати актовий запис про зміну прізвища, власного ім'я та по батькові Третьої особи, решту позовних вимог залишив в попередній редакції та наполягав на їх задоволенні.
Представник Відповідача позовні вимоги не визнала, надала письмові пояснення, і в судовому засіданні пояснила, що змінюючи прізвище, власне ім'я та по батькові Третьої особи, Відповідач діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством України.
Зазначила, що 13 червня 2012 року на особистий прийом начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку звернувся ОСОБА_4, який мав намір змінити прізвище, власне ім'я та по батькові, та подав відповідну заяву.
В порядку, визначеному законодавством, начальник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку роз'яснила заявнику порядок зміни прізвища, власного ім'я та по батькові.
Представник Відповідача пояснила, що посадові особи органів державної реєстрації актів цивільного стану не повноважні вимагати від заявника пояснення причин, які викликали намір змінити ім'я, проте під час подання заяви Третя особа зазначив, що бажає змінити прізвище, власне ім'я та по батькові з особистих причин, про намір балотування у якості кандидата у народні депутати України Третя особа Відповідача не повідомляв.
13 червня 2012 року заява Третьої особи про зміну імені була прийнята до розгляду, сформована справа про зміну імені № 23/07-49, яка того ж дня була надіслана до Київського районного відділу у м. Донецьку Державної міграційної служби України в Донецькій області.
14 червня 2012 року Київським РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області наданий висновок про доцільність зміни прізвища, власного імені та по батькові ОСОБА_4 на ОСОБА_3.
На підставі зазначеного висновку 20 червня 2012 року Відповідачем підготовлений висновок про надання дозволу на зміну імені ОСОБА_4 та видане свідоцтво про зміну імені НОМЕР_1.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена 15 жовтня 2012 шляхом надіслання телеграм за адресою, зазначеною в адміністративному позові, а саме: АДРЕСА_1, на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
17 жовтня 2012 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшли повідомлення підприємства поштового зв'язку про те, що квартира зачинена, адресат для отримання телеграми не з'явився.
Приймаючи до уваги положення ч.11 ст.34 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином, а також ч.1 ст.38 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою у разі відмови адресата від одержання повістки особа, яка її доставляє, робить відповідну відмітку на повістці, засвідчує її власним підписом і негайно повертає до адміністративного суду; особа, яка відмовилася одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання, суд вважав, що Третя особа належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, а тому з урахування думки сторін, які не заперечували проти розгляду справи за відсутності Третьої особи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності Третьої особи.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
7 серпня 2012 року Центральною виборчою комісією прийнята постанова за № 181 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Партією регіонів, в одномандатних виборчих округах», яка офіційно оприлюднена на веб-сайті Центральної виборчої комісії (http://www.cvk.gov.ua), (а.с.7).
Зі змісту додатку 12 до вказаної постанови вбачається, що ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Перевальськ Луганської області, зареєстрований кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 108, (а.с.8-10).
3 серпня 2012 року Центральною виборчою комісією прийнята постанова за № 147 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування», яка офіційно оприлюднена на веб-сайті Центральної виборчої комісії, (а.с.12).
Згідно з додатком 12 до зазначеної постанови ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Макіївка Донецької області, зареєстрований кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 108, (а.с.13).
Отже, в розумінні п.4 ч.1 ст.12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI, Позивач і Третя особа є суб'єктами виборчого процесу з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.
Представником Позивача надана низка номерів друкованого видання Луганський обласний суспільно-політичний тижневик «Молодогвардеец», зі змісту яких вбачається наступне.
В Луганському обласному суспільно-політичному тижневику «Молодогвардеец» НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_7 надрукована стаття «ІНФОРМАЦІЯ_3», (а.с.40-41), в НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_8 надрукована стаття «ІНФОРМАЦІЯ_4», (а.с.42-43).
В цьому ж друкованому виданні за НОМЕР_4 від ІНФОРМАЦІЯ_9 розміщена стаття «ІНФОРМАЦІЯ_5», (а.с.44-45), та НОМЕР_5 від ІНФОРМАЦІЯ_10 міститься стаття «ІНФОРМАЦІЯ_6», (а.с.46-47).
Аналіз змісту наведених публікацій свідчить про те, що твердження представника Позивача стосовно того, що внаслідок тотожності прізвища, власного ім'я, та по батькові Позивача і Третьої особи, існують об'єктивні передумови для асоціювання передвиборчої програми, певних вчинків та подій, пов'язаних з Третьою особою з Позивачем, що може призвести до спотворення дійсного волевиявлення виборців під час голосування, є обґрунтованим.
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_6, (а.с.61-63).
13 червня 2012 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку з заявою про зміну імені, в якій просив змінити прізвище «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», власне ім'я «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», по батькові «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3». Зазначена заява отримана Відповідачем 13 червня 2012 року та зареєстрована за вхідним № 23/07-49, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції, (а.с.52).
Того ж дня Відповідачем сформована справа № 23 про зміну імені ОСОБА_4, (а.с.58).
13 червня 2012 року Відповідач справу про зміну імені ОСОБА_4 надіслав на адресу СГІРФО Київського РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області з метою отримання висновку про можливість зміни імені, що вбачається зі змісту листа від 13 червня 2012 року № 23/07-49, (а.с.53).
14 червня 2012 року завідувачем СГІРФО Київського РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області Заварза Д.М. наданий висновок, затверджений начальником Київського РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області Козленком В.М.
Зі змісту вказаного висновку вбачається, що за результатами перевірки особи - ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Макіївка та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2, СГІРФО Київського РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області, посилаючись на наказ Міністерства юстиції України від 22 листопада 2007 року № 1154-5 «Про внесення змін до Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні», який затверджений наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52-5, не заперечувало проти зміни прізвища, ім'я, по батькові ОСОБА_4 на ОСОБА_3, (а.с.54).
20 червня 2012 року Відповідачем наданий висновок № 23/07-49 про надання дозволу на зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові).
Зміст наведеного висновку свідчить про те, що Відповідачем розглянута заява ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 про зміну імені (прізвища, власного імені та по батькові) прізвища «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», власного ім'я «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», по батькові «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3». Заявником надані та Відповідачем зібрані такі документи:
- копія паспорта НОМЕР_7, виданого Київським РВ ГУМВС України в Донецькій області 23 листопада 2005 року на громадянина ОСОБА_4;
- копія актового запису про народження № 201 від 18 квітня 1989 року, складеного Совєтським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області, (а.с.66), та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 000010652815 від 20 червня 2012 року, (а.с.67-69);
- копія актового запису про зміну імені № 20 від 13 червня 2012 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку, (а.с.70-71), та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 00010651435 від 19 червня 2012 року, (а.с.72-74).
Відповідно до розділу 4 глави ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні № 3307/5 від 24 грудня 2010 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 52/5, Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915 та на підставі висновку органів внутрішніх справ дозволена зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», «ОСОБА_3» на «ОСОБА_3», (а.с.55).
20 червня 2012 року Відповідачем здійснений актовий запис за № 21 про зміну імені, внесений до Державного реєстру актів цивільного сану громадян 20 червня 2012 року за № 00073464728, Третій особі видано свідоцтво НОМЕР_1, (а.с.56).
До спірних правовідносин судом застосовані нижченаведені норми права.
Завданням адміністративного судочинства, зокрема, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ, що визначено ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; 9) з урахуванням права на особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ч.2 ст.19 Конституції України на органи державної влади, їх посадових і службових осіб покладений обов'язок діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.12 Цивільного кодексу України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.
Водночас згідно з положеннями ч.1 ст.13 Цивільного кодексу України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Ч.2 ст.13 Цивільного кодексу України на особу покладено обов'язок при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які б могли порушити права інших осіб, а згідно з приписами ч.3 вказаної статті не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
Згідно з ч.1 ст.28 Цивільного кодексу України фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Право особи на зміну імені передбачене ст.295 Цивільного кодексу України, згідно з ч.1 якої фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я.
Відповідно до ч.6 ст.295 підставами для відмови у зміні імені є: перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом; наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; подання заявником неправдивих відомостей про себе.
Ст.49 Цивільного кодексу України визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Зміна імені є актом цивільного стану та підлягає державній реєстрації, яка провадиться відповідно до закону. Аналогічна норма міститься в ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регламентує Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI, (далі - Закон № 2398).
Засади державної реєстрації актів цивільного стану визначені ст.3 Закону № 2398, відповідно до якої державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою; відомості про зміну імені підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Перелік органів державної реєстрації актів цивільного стану наведений в ст.4 Закону № 2398, зі змісту п.2 ч.1 якої вбачається, що до органів державної реєстрації актів цивільного стану належать відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції.
Таким чином, Відповідач є органом державної реєстрації актів цивільного стану, а отже, має статус суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону № 2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію зміни імені, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації, що передбачено ч.1 ст.8 Закону № 2398.
Згідно з положеннями ч.ч.1-3 ст.9 Закону № 2398 державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою певних фактів, в тому числі зміни імені. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Загальні засади порядку внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян визначені ст.12 Закону № 2398, відповідно до ч.1 якої внесення відомостей про зміну імені
здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону № 2398 про факт державної реєстрації акта цивільного стану
органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану є документами суворої звітності, що виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Вичерпний перелік підстав для відмови в державній реєстрації актів цивільного стану визначений ст.21 Закону № 2398, яка передбачає, що у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо: 1) державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; 2) державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; 3) з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
Процедура державної реєстрації зміни імені регламентована ст.16 Закону № 2398, якою визначено, що державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) проводиться лише стосовно громадян України.
Державна реєстрація зміни імені проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.
Однією з підстав для анулювання актового запису цивільного стану є рішення суду, що передбачено п.1 ч.1 ст.24 Закону № 2398. Анулювання актового запису цивільного стану проводиться
відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.
Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2010 року № 52/5, чинним в редакції наказу Міністерства юстиції України від 24 грудня 2010 року № 3307/5, затверджені Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, (далі - Правила).
Механізм прийняття та розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичних осіб - громадян України визначений Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915, (далі - Порядок).
Згідно з п.2 Порядку, п.2 розділу 4 Правил, державна реєстрація зміни імені проводиться за заявою про зміну імені фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем її проживання.
Відповідно до п.п.3-4 Порядку, п.п.3-4 розділу 4 Правил заява про зміну імені подається в письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України. До заяви про зміну імені додаються: а) свідоцтво про народження заявника; б) свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі); в) свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано); г) свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей); ґ) свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено; д) фотокартка заявника; е) квитанція про сплату державного мита.
Під час подання заяви про зміну імені працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану звіряє вказані в ній відомості з поданими документами заявника, попереджає його про встановлену законодавством відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей і про необхідність обміну паспорта громадянина України, що передбачено п.5 розділу 4 Правил.
Згідно з положеннями п.6 Порядку, п.6 розділу 4 Правил відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву про зміну імені, перевіряє відомості, зазначені у заяві та в документах, що додаються до неї. Для підтвердження достовірності поданих заявником документів відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву про зміну імені, додає до зазначених документів копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. У разі зберігання актових записів цивільного стану в архівах інших відділів державної реєстрації актів цивільного стану відділ, який прийняв заяву про зміну імені, надсилає відповідні запити до зазначених відділів. Зміна імені проводиться за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану України відповідних актових записів цивільного стану та даних в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
П.8 Порядку та п.8 розділу 4 Правил визначено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану надсилає необхідні матеріали до органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника для надання висновку про можливість зміни імені.
Згідно з приписами п.9 Порядку і п.9 розділу 4 Правил орган внутрішніх справ за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, у місячний строк готує та надсилає висновок про можливість зміни імені разом з усіма матеріалами до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Таким чином, наведені вище норми покладають на орган внутрішніх справ обов'язок надіслати відділу державної реєстрації актів цивільного стану не лише висновок про можливість зміни імені, але й усі матеріали відповідної перевірки.
Підстави для відмови у наданні дозволу на зміну імені визначені п.11 Порядку та п.10 розділу 4 Правил, такими підставами є: перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом; наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; подання заявником неправдивих відомостей.
Відповідно до п.10 Порядку та п.11 розділу 4 Правил відділ державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документів про зміну імені та висновку органу внутрішніх справ про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені або про відмову у зміні імені в двох примірниках, один з яких надсилає заявнику.
У разі надання дозволу на зміну імені заявник у тримісячний строк від дня його надання відділом державної реєстрації актів цивільного стану може звернутися для державної реєстрації зміни імені до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, яким складається актовий запис про зміну імені. Відомості про зміну імені підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. У разі внесення змін повторно видаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану. Раніше видані свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану анулюються та знищуються в установленому порядку.
Під час розгляду заяви Третьої особи про зміну імені Відповідач діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством України.
Водночас суд відзначає, що в порушення вимог п.9 Порядку і п.9 розділу 4 Правил Київський РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області разом з висновком про можливість зміни імені не надав Відповідачу матеріали перевірки щодо наявності підстав, які унеможливлюють зміну імені Третьої особи.
Крім того, реалізація Третьою особою особистого немайнового права на зміну імені, мала наслідком порушення прав Позивача як суб'єкта виборчого процесу.
Оскільки Висновок Відділу реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста Донецька про надання дозволу ОСОБА_4, (ІНФОРМАЦІЯ_2) на зміну прізвища, ім'я та по батькові на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2) від 20 червня 2012 року №23/07-49 прийнятий на підставі висновку Київський РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області, проте за відсутності матеріалів перевірки щодо наявності підстав, які унеможливлюють зміну імені Третьої особи, цей висновок підлягає визнанню протиправним та скасуванню, як наслідок, подальші реєстраційні дії, а саме складання актового запису про зміну імені № 21 від 20 червня 2012 року, мають бути анульовані.
Стосовно вимог Позивача про визнання протиправним і скасування свідоцтва про зміну його імені, суд зазначає наступне.
Свідоцтво є лише документом, що підтверджує факт зміни особою власного імені на підставі відповідного актового запису, воно не може бути визнано протиправним і, як наслідок, не може бути скасовано. Водночас анулювання актового запису про зміну імені, має наслідком втрату чинності свідоцтва про зміну імені.
Правила ч.3 ст.105 Кодексу адміністративного судочинства стосовно визначення Позивачем у позовній заяві способу захисту судом порушених прав, не виключають можливості обрання іншого способу захисту самим судом.
Зміст принципу офіційного з'ясування обставин у справі зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав Позивача має бути не визнання протиправним і скасування свідоцтва про зміну імені Третьої особи, а визнання вказаного документа нечинним.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 32,19 грн., про що свідчить квитанція за № 120 від 13 жовтня 2012 року, (а.с.2), тому ці витрати підлягають стягненню на користь Позивача.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) до Відділу реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста Донецька, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2), про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Висновок Відділу реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста Донецька про надання дозволу ОСОБА_4, (ІНФОРМАЦІЯ_2) на зміну прізвища, ім'я та по батькові на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2) від 20 червня 2012 року №23/07-49.
Анулювати актовий запис про зміну імені № 21 від 20 червня 2012 року, відповідно до якого здійснена державна реєстрація зміни прізвища, ім'я та по батькові ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2).
Визнати нечинним свідоцтво про зміну прізвища, ім'я та по батькові ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2).
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) судові витрати в сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 17 жовтня 2012 року.
Постанова складена у повному обсязі 18 жовтня вересня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.