справа № 22-946 2006 г. Головуючий у 1 інстанції Чиньонов О.В.
Категорія 36 Доповідач: Власенко Л. І.
Ухвала
Іменем України
26 вересня 2006 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Донецької області у складі:
Головуючого: Дяченка В.М. Суддів: Кочегарової Л.М., Власенко Л.І. при секретарі: Стрілецькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі цивільну справу по апеляції ОСОБА_1 на рішення Тельманівського районного суду Донецької області від 16 лютого 2006 р.,за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дочки, яка продовжує навчання
Встановила:
Рішення Тельманівського районного суду Донецької області від 16 лютого 2006 року позов ОСОБА_2. задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1., на користь ОСОБА_2., аліменти на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_1, в розмірі 200 грн., щомісячно, починаючи з 2 грудня 2005 року і до закінчення нею навчання, але не більш ніж до досягнення нею двадцяти трьох років. Стягнуто з ОСОБА_1. судовий збір на користь держави 51 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, просив зазначене рішення суду скасувати, постановити нове рішення про відмову у позові. Однак у судовому засіданні апеляційного суду відповідач просив зменшити розмір аліментів, посилаючись на тяжке матеріальне становище.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення ОСОБА_1., який підтримав доводи апеляційної скарги, заперечення ОСОБА_2., перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав:
Судом встановлено і це підтверджено матеріалами справи, що позивачка та відповідач перебували в зареєстрованому шлюбі до 27 липня 1999 року. Від спільного проживання мають двох дітей: дочку ОСОБА_3, та сина ОСОБА_4, які проживають з позивачкою.
Дочка ОСОБА_1 навчається на заочному відділенні Докучаєвського технічнікуму Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган - Барановського з 1 вересня 2004 року по 30 червня 2006 року і плата за повний курс навчання складає 625 грн.
Крім того вона є студенткою денного відділення цього ж технікуму за спеціальністю „Товарознавство та комерційна діяльність" для навчання за держзамовленням згідно наказу НОМЕР_1.
Задовольняючи позов в розмірі 200 грн., суд виходив з того, що відповідач зобов'язаний утримувати повнолітню дочку, яка потребує матеріальної допомоги у зв'язку з навчанням і, що він може надати таку матеріальну допомогу.
Такий висновок суду є обґрунтованим, відповідає матеріалам справи та вимоги закону.
Між тим, колегія суддів вважає за необхідне змінити рішення суду та зменшити розмір аліментів до 75 грн. щомісячно, на користь та на утримання дочки Валентини до закінчення нею навчання з таких підстав.
Відповідно до ст. 199 СК України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надати матеріальну допомогу.
Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
З матеріалів справи вбачається, що з таким позовом до суду звернулася мати, ОСОБА_2, з якою проживає дочка, яка письмовою заявою підтримала зазначені позовні вимоги (а.с.12).
Відповідно до роз'яснень, даних в п.20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 „Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" обов'язковому з'ясуванню судом підлягають і наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
При вирішенні питання про розмір аліментів суд повинен ураховувати обставини, зазначені у ст. 182 СК України, що мають істотне значення.
Так, суд не урахував матеріальне становище і позивачки, матері ОСОБА_2, яка працездатна і одержує заробітну плату, стан здоров'я відповідача, який хворіє бронхіальною астмою та потребує витрат на лікування, що у червні 2006 року дочка вже закінчує навчання у технікумі.
З урахування наведеного, а також потреб повнолітньої дочки і можливостей відповідача, колегія суддів вважає за необхідне визначити розмір аліментів по 75 грн. щомісячно, стягнувши їх з відповідача на користь і на утримання дочки ОСОБА_3.
Керуючись ст. ст. 303, 304,307,309,313,317 ЦПК України колегія суддів, -
Ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Тельманівського районного суду Донецької області від 16 лютого 2006 року змінити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь і на утримання дочки ОСОБА_3 аліменти у розмірі 75 грн. щомісячно, починаючи з 02 грудня 2005 року і до закінчення нею навчання, до 01 липня 2006 року. В решті рішення суду залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання законної сили безпосередньо до Верховного Суду України.