ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2012 року 11:30 Справа № 0870/6614/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мінаєвої К.В.
за участю секретаря судового засідання Тарасенка В.І.,
за участю представників
позивача - ОСОБА_3
відповідача - Кравченка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Служби громадянства і реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Служби громадянства і реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України для тимчасових поїздок за кордон та зобов'язати відповідача оформити паспорт громадянина України для тимчасових поїздок за кордон.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при зверненні до СГІРФО Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області ним були надані усі документи, передбачені Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231, для оформлення паспорту громадянина України для тимчасових поїздок за кордон. Вважає вимоги відповідача щодо обов'язку замовлення платних послуг, надання квитанції про сплату таких послуг, а також надання додаткових квитанцій про сплату вартості бланка такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Тому вважає неправомірною відмову в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих позивачем документів. У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, посилаючись на необхідність оплати вартості послуг СГІРФО та вартості бланку відповідно до Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1098, Переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 року №795.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач, ОСОБА_3, 24.05.2012 р. звернувся до Служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Позивачем для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон відповідачу були надані документи: заяву-анкету; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження; копію, виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5х4,5; квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170,00 грн.
За результатами розгляду наданих документів відповідачем прийнято рішення про відмову в оформленні ОСОБА_3 паспорта громадянина України для виїзду за кордон від 08.06.2012 через ненадання позивачем платіжних доручень про сплату наданих службою послуг та вартості бланку, передбачених законодавством України.
Позивач з такими діями відповідача щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України для тимчасових поїздок за кордон не погодився, звернувся до суду з позовом.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Згідно з п. 10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231, для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається:
заява-анкета встановленого зразка;
паспорт громадянина України,
свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);
копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;
дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2007 № 858 у Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231, внесені зміни, а саме: доповнено Правила додатком 2-1 наступного змісту: «Порядок централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон».
Відповідно до Порядку централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон централізоване оформлення, виготовлення та видача паспортів громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт) громадянам, які проживають в Україні, здійснюється управліннями (відділами) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, відділів, відділень у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь (відділів) МВС (далі - територіальний орган чи підрозділ), на базі яких утворюються вузли місцевого рівня (у районах, районах у містах, містах обласного значення) та вузли регіонального рівня (в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі), Головним обчислювальним центром Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування, що діє у складі Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС (далі - Головний обчислювальний центр) і Державним підприємством «Державний центр персоналізації документів» (далі - Центр).
Анкета отримувача паспорта оформляється безпосередньо уповноваженою особою територіального органу чи підрозділу або консульською посадовою особою дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном. Зазначені в анкеті персональні дані передаються до Головного обчислювального центру через вузол відповідного регіонального рівня. Між вузлами місцевого та регіонального рівня, Головним обчислювальним центром персональні дані передаються каналами зв'язку, згрупованими в спеціальні файли, що містять графічні та текстові дані. До завершення Центром роботи, пов'язаної із забезпеченням технічного захисту інформації, така передача здійснюється з використанням оптичних носіїв інформації.
Головний обчислювальний центр: проводить з використанням бази даних Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів перевірку достовірності відповідного ідентифікаційного номера; передає до Центру персональні дані, необхідні для виготовлення паспортів. Після виготовлення паспортів персональні дані повертаються Головному обчислювальному центру.
Суд не приймає доводи позивача в якості підстав визнання дій служби неправомірними щодо необґрунтованості посилання відповідача на необхідність оформлення анкети отримувача паспорта, оскільки надання позивачем заяви-анкети для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон не було підставою для відмови в оформленні паспорту.
Суд зазначає, що розмір та порядок справляння плати за послуги підрозділів внутрішніх справ та Державної міграційної служби України при оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначений у Переліку платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання затверджений постановою Кабінету Міністрів від 04.06.2007 № 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1098 «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг».
Відповідно до п.п. 2-4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1098 послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги, а також за постановою (ухвалою) суду в цивільних та господарських справах (далі - замовники). Оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв'язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування. Підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції. Прийняття плати за послуги безпосередньо працівниками підрозділів МВС та ДМС забороняється. У разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг таких витрат визначається МВС.
Згідно Переліку платних послуг № 795 встановлено розмір плати за надання послуги оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн. При цьому відповідно до Примітки до постанови розмір плати за надання послуг наведено без урахування податку на додану вартість та вартості бланків і номерних знаків.
Отже, оскільки оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачає видачу бланка, то необхідним є сплата його вартості особами, які звернулися до відповідного органу за його оформленням.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 65 від 28 січня 2009 року пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» було доповнено абзацом другим, яким визначалося, що під час надання послуг з оформлення проїзного документа дитини, посвідки на постійне та тимчасове проживання для іноземних громадян та осіб без громадянства і паспорта громадянина України для виїзду за кордон справляється плата у розмірі вартості бланка та надбавки в сумі 25 відсотків такої вартості, яка спрямовується як власні надходження, що використовуються відповідно до законодавства
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 292 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 31.01.1992 № 47 та від 04.06.2007 № 795», абзац другий пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. № 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" виключено.
Отже, з часу набрання чинності вказаною Постановою (19.04.2012) під час надання послуг з оформлення проїзного документа дитини, посвідки на постійне та тимчасове проживання для іноземних громадян та осіб без громадянства і паспорта громадянина України для виїзду за кордон надбавка в сумі 25 відсотків від вартості бланку не сплачується, та вона не може бути спрямована на власні надходження органу, що здійснює оформлення. Виключення абзацу другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. № 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" не виключає необхідності сплати вартості бланку паспорту відповідно до інших норм Переліку платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання затверджений постановою Кабінету Міністрів від 04.06.2007 № 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1098 «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг».)
В письмових поясненнях та в ході судового розгляді справи позивач посилається на те, що ним не оскаржується законність надання платних послуг з Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №795 від 04.06.2007 р.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскільки позивачем не були виконані всі вимоги, передбачені чинним законодавством, для оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, то у відповідача були відсутні підстави для виконання своїх повноважень з оформлення та видачі паспорту відповідно до Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3.
Керуючись ст.ст. 2. 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до СГІРФО Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.В. Мінаєва