№2-4643/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2007 року м. Київ
Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Мазурик О.Ф.
при секретарі Жигун Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом органа опіки та піклування (Служба у справах неповнолітніх) Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_2, треті особи -прокуратура Голосіївського району м. Києва, ОСОБА_1, ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
21.08.2007 року позивач - орган опіки та піклування (Служба у справах неповнолітніх) Голосіївська районна у м. Києві державна адміністрація звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав. Зазначивши в позовній заяві, що батьками малолітніх дітей ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_2 та ОСОБА_6. ІНФОРМАЦІЯ_3 мати неповнолітніх дітей померла. Батько неповнолітніх дітей їх утриманням не займається, разом з ними не проживає, не турбується про їх життя та здоров'я.
З метою встановлення соціального статусу дитини, забезпечення захисту особистих, майнових прав та інтересів неповнолітніх дітей позивач змушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні підтвердив зазначені в позові обставини, підтримав позовні вимоги, просив суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно неповнолітніх дітей ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. Передати неповнолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на піклування органу опіки та піклування Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації.
Відповідач ОСОБА_2 до суду не з'явився, про причину неявки не повідомив, про день, час та місце слухання справи був повідомлений відповідно до ч. 9 ст. 74 ЦПК України.
Третя особа ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2, оскільки відповідач про дітей не піклується.
Третя особа ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав, вважав за доцільне позбавити відповідача батьківських прав.
Третя особа - представник прокуратури Голосіївського району м. Києва вимоги позивача підтримує, вважає, що позов підлягає задоволенню, а позбавлення відповідача батьківських прав повною мірою відповідатиме інтересам дитини.
Вислухавши пояснення представника позивача, третіх осіб, представника прокуратури Голосіївського району м. Києва, вивчивши матеріали справи, приймаючи до уваги інтереси дітей, суд вважає доцільним позов задовольнити, позбавити ОСОБА_2 батьківських прав у відношенні неповнолітнього сина -ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітньої дочки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
У ході судового розгляду було встановлено, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Києві, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 21.12.1990 року зроблено актовий запис № 2521 (а.с.19). ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 18.07.1992 року зроблено актовий запис № 329. Батьком дітей є ОСОБА_2, мати дітей ОСОБА_6 (а.с. 46).
Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_1, виданого відділом реєстрації смерті у м. Києві 06.06.2007 року, актовий запис № 11185, ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 20).
Згідно довідки КП «ЖЕО-103» діти з дня народження мешкають АДРЕСА_1 (а. с. 10).
В судовому засіданні третя особа - ОСОБА_1 суду пояснила, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 її онуки, а мати дітей - це її рідна донька ОСОБА_6, дівоче прізвище якої ОСОБА_1. Донька перебувала у цивільному шлюбі з ОСОБА_2. Вони разом мешкали АДРЕСА_1. У 2000 році її донька припинила стосунки з батьком дітей ОСОБА_2, та зареєструвала шлюб з ОСОБА_7. Після реєстрації шлюбу їй присвоєне прізвище ОСОБА_7. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 - мати неповнолітніх дітей, та її рідна донька померла. Батько дітей ОСОБА_2, після припинення стосунків з матір'ю дітей, ні усно, ні письмово не спілкується з сином та дочкою, не проявляє до них щонайменшої батьківської турботи, не приймає ніякої участі у вихованні дітей, не цікавиться долею сина та доньки, їх станом здоров'я та повсякденним життям, матеріальної допомоги на їх утримання не надає.
Третя особа ОСОБА_3 суду пояснив, що він працює вчителем української мови та літератури в Русанівському НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. - ДНЗ». В школі навчається неповнолітній ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Долею хлопчика опікується його бабуся ОСОБА_1. Батько дитини його здоров'ям, навчанням не цікавиться, батьківських обов'язків не виконує.
11 липня 2007 року Опікунською радою Голосіївського району м. Києва прийняте рішення про необхідність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Згідно чинного законодавства, особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дітей, які не досягли вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.
Відповідно ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Вивчивши всі матеріали справи, суд прийшов до висновку, що батько дітей не піклується про їх фізичний і духовний розвиток. Він не цікавиться навчанням сина, його підготовкою до самостійного життя, не цікавиться вихованням доньки. ОСОБА_2 не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток, як складову виховання. Він не спілкується з дітьми, що є необхідним для їх нормального самоусвідомлення, не надає дітям доступу до культурних і інших цінностей, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до внутрішнього світу, не створює умов для отримання освіти.
Враховуючи, що діти з дня народження адреси мешкання, а саме АДРЕСА_1 , яка є останнім відомим місцем проживання відповідача, не змінювали, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 свідомо нехтує своїми обов'язками.
Зазначені фактори у сукупності розцінюються судом як ухилення батька дітей від їх виховання, оскільки батько дітей має реальну можливість виконувати свій обов'язок, але не вчиняє відповідних дій.
На підставі ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають орган опіки та піклування.
Особа, позбавлена батьківських прав, відповідно до ст. 166 СК України втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання; перестає бути законним представником дитини; втрачає право на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми; не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування; втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Вислухавши, відповідно до статті 6 Європейської конвенції про здійснення прав дітей (Страсбург, 25 січня 1996р.), думку дитини - ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав його батька ОСОБА_2,
керуючись ст. ст. 10, 59 - 61, 74, 208, 209, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 164 -166,171 СК України,
ВИРІШИВ:
Позов органа опіки та піклування (Служба у справах неповнолітніх) Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2, батьківських прав у відношенні неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Передати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 на піклування органу опіки та піклування (Служба у справах неповнолітніх) Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційну скаргу не буде подано у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подання апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення.