Справа № 2-1098/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2008 року Ковельський міськрайонний суд
Волинської області
в складі : головуючого - судді Наваляного А.Д.
з участю секретаря Федорук Г.Б.
представника позивача - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковель цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Любитівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок, земельну ділянку в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2, Любитівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, який розташований по АДРЕСА_1, визнання права власності на земельну ділянку, - в порядку спадкування, після смерті батька - ОСОБА_3. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що в с. Дроздні Ковельського району проживав його батько - ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті батька відкрилась спадщина на все належне останньому майно, в тому числі і на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1. Крім того, батько був власником земельної ділянки, згідно Державного акту на право приватної власності на землю, виданого на підставі рішення Любитівської сільської ради від 21.12.1993 року №16/7 площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району. Вказує також, що батько успадкував за заповітом земельну ділянку площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району після смерті його матері - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, однак спадщину прийняти не встиг, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому у відповідності до ст. 1276 ЦК України право на спадкування вказаної земельної ділянки перейшло до позивача. Зазначив, що заповіт батьком не посвідчувався, а спадкоємцем першої черги за законом є позивач в справі, як син померлого та відповідач - ОСОБА_2, як дружина, інших спадкоємців немає. У встановлені законом строки позивач та відповідач звернулись до нотаріального органу за місцем відкриття спадщини із заявою про прийняття спадщини, однак на житловий будинок свідоцтво про право на спадщину за законом видано не було. Прохає визнати за позивачем право власності на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, який розташований по АДРЕСА_1, право власності на земельну ділянку площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району, - в порядку спадкування, після смерті ОСОБА_3 та визнати за позивачем право власності на земельну ділянку площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району, - в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю, з підстав, викладених у заяві, прохає його задовольнити, судові витрати по справі прохає віднести за рахунок позивача.
Відповідач ОСОБА_2 в попередньому судовому засіданні позов визнала, не заперечує проти його задоволення.
Представник відповідача - Любитівської сільської ради в судове засідання не з'явився, подав суду письмову заяву в якій прохає розгляд справи проводити у його відсутності, позов визнає та не заперечує проти його задоволення.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
З копії державного ату на право приватної власності на землю слідує, що ОСОБА_3 на підставі рішення Любитівської сільської ради від 21.12.1993 року №16/7 передана у приватну власність земельна ділянка площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства.
З довідки, виданої Любитівською сільською радою від 14.04.2008 року № 1344 слідує, що згідно погосподарської книги по с. Воля Любитівська № 521 рахується господарство ОСОБА_3, який проживав та був зареєстрований в житловому будинку по АДРЕСА_1, помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Разом з ним проживала дружина - ОСОБА_2 та син - ОСОБА_1. Заповіт від імені ОСОБА_3 сільською радою не посвідчувався. З дні смерті ОСОБА_3 спадщину прийняв син та дружина, які проживають в житловому будинку, обробляють присадибну земельну ділянку.
З копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 Любитівською сільською радою Ковельського району вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Таким чином, після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на все належне останньому майно, в тому числі й на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 та на земельну ділянку, площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства.
Як слідує з копії спадкової справи заповіт померлим ОСОБА_3 не укладався, після його смерті з заявами про прийняття спадщини до нотаріального органу звернулись ОСОБА_2 та ОСОБА_1.
З копії заповіту, посвідченого 22.02.1996 року секретарем Любитівської сільської ради слідує, що ОСОБА_5 на випадок своєї смерті заповіла земельну ділянку, площею 2,43 га, яка розташована на території с. Воля Любитівська в користь сина - ОСОБА_3.
Вказана земельна ділянка належала померлій на праві приватної власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, виданого на підставі рішення Любитівської сільської ради від 21.12.1993 року № 16/7.
З копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 виданого 03.02.2003 року Любитівською сільською радою Ковельського району вбачається, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
Після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 спадщину за заповітом ОСОБА_3 не встиг прийняти, оскільки помер після відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 551 ЦК України (в редакції 1963 року) якщо спадкоємець, закликаний до спадкоємства за законом або за заповітом, помер після відкриття спадщини, не встигнувши її прийняти в установлений строк (стаття 549 цього Кодексу), право на прийняття належної йому частки спадщини переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Таким чином до позивача перейшло право на спадкування після смерті ОСОБА_5.
Відповідно до п.п. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України в редакції Закону 2003 року, до вказаних правовідносин застосовуються правила Розділу VII ЦК України в редакції Закону 1963 року.
Згідно ст. 548 ЦК України (в редакції 1963 року) для придбання спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв.
Відповідно до ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
На момент відкриття спадщини позивач проживав разом із спадкодавцем; про відмову від спадщини не заявляв та напроти - подав до нотаріального органу заяву про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3; інший спадкоємець за законом - відповідач по справі ОСОБА_2 не заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за позивачем по справі.
За таких обставин суд приходить до висновку про під ставність вимог позивача.
Судові витрати слід віднести за рахунок позивача, - за клопотанням його представника.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 548, 551, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), п.п. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України в редакції Закону 2003 року,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, який розташований по АДРЕСА_1, - в порядку спадкування, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району, згідно Державного акту на право приватної власності на землю, виданого на підставі рішення Любитівської сільської ради від 21.12.1993 року №16/7, - в порядку спадкування, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,43 га, яка розташована в с. Воля Любитівська Ковельського району, згідно Державного акту на право приватної власності на землю, виданого на підставі рішення Любитівської сільської ради від 21.12.1993 року №16/7, - в порядку спадкування, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Головуючий: А.Д. Наваляний