УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
1
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2012 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду м. Києва у складі:
головуючого судді - Корнієнко Т.Ю.,
суддів - Гриненка О.І., Новова С.О.,
за участю прокурора - Юрка Т.Г.,
захисника - ОСОБА_1,
засудженого - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві кримінальну справу за апеляціями прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, та засудженого ОСОБА_2 на вирок Дарницького районного суду м. Києва від 18 березня 2011 року,
встановила:
Цим вироком
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Києва, українець, громадянин України, який працює тунельним працівником «Київський метрополітен», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, в силу ст. 89 КК України раніше не судимий,
засуджений за ч. 2 ст. 309 КК України на 2 роки позбавлення волі, за ч.2 ст. 307 КК України на 5 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що належить йому на праві власності. На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно до відбуття покарання призначено 5 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що належить йому на праві власності.
По справі вирішено питання щодо речових доказів.
Згідно з вироком, ОСОБА_2, 14.08.2009 року приблизно о 06 год. 30 хв. з метою умисного, незаконного придбання особливо небезпечного наркотичного засобу - макової соломи, знаходячись біля церкви по пр. Миру в м. Києві, у невстановленої досудовим слідством особи, умисно, за грошові кошти в сумі 500 гривень, незаконно придбав головки маку зі стеблами - особливо небезпечний наркотичний засіб - макову солому з метою подальшого власного вживання, без мети збуту.
Після чого, вищевказані незаконно придбані головки зі стеблами особливо небезпечного наркотичного засобу - макова солома на автомобілі НОМЕР_1 умисно незаконно перевіз до місця власного проживання, а саме до квартири АДРЕСА_1, де став незаконно зберігати серед своїх речей у власній кімнаті.
18.09.2009 року близько 12 години співробітниками ВБНОН Дарницького РУГУ МВС України в м. Києві, на підставі постанови Дарницького районного суду м. Києва було проведено обшук приміщення житла ОСОБА_2 за адресою:АДРЕСА_1, в результаті якого було виявлено та вилучено поліетиленовий пакет всередині якого знаходилися головки маку зі стеблами - особливо небезпечного наркотичного засобу макова солома, яку ОСОБА_2 незаконно придбав, перевіз, зберігав, без мети збуту.
Відповідно до висновку судово-хімічної експертизи № 772 від 05.10.2009 року надана на дослідження рослинна маса (об. 1) має анатомно-морфологічні ознаки рослини мак снотворний, містить наркотичні алкалоїди опію морфін, кодеїн і є маковою соломою, яка відноситься до особливо небезпечних наркотичних засобів.
Маса макової соломи в перерахунку на суху речовину становить 111,80 г.
Макова солома, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів», (таблиця 1, список №1) віднесена до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено.
Крім того, ОСОБА_2 16.09.2009 року близько 16 год., знаходячись в м. Біла Церква з метою незаконного придбання у невстановленої досудовим слідством особи, особливо небезпечного наркотичного засобу - опію ацетильованого, перебуваючи у невстановленому досудовим слідством місці, поклав гроші в сумі 2850 гривень, після чого, знаходячись в іншому невстановленому досудовим слідством місці в м. Біла Церква, шляхом підбирання, умисно, повторно, будучи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.ст. 307, 308, 310, 317 КК України, незаконно придбав медичну пляшечку з рідиною коричневого кольору, яка містить особливо небезпечний наркотичний засіб опій ацетильований, без мети подальшого збуту.
Після чого, ОСОБА_2 незаконно придбану медичну пляшечку з рідиною коричневого кольору, що містить особливо небезпечний наркотичний засіб опій ацетильований поклав до багажного відсіку автомобіля НОМЕР_1, який належить ОСОБА_3 та яким ОСОБА_2 керував на підставі довіреності від 11.10.2008 року, та став умисно, повторно, незаконно зберігати, без мети подальшого збуту.
Крім того, ОСОБА_2 незаконно придбану медичну пляшку з рідиною коричневого кольору, що містить особливо небезпечний наркотичний засіб опій ацетильований на вищевказаному автомобілі, умисно, незаконно перевіз з м. Біла Церква до місця власного проживання за адресою: АДРЕСА_1, де в подальшому вищевказану медичну пляшечку з особливо небезпечним наркотичним засобом, поклавши за музичний центр у власній кімнаті, став повторно незаконно зберігати серед власних речей, без мети подальшого збуту.
Після чого, 18.09.2009 року близько 12 год. співробітниками ВБНОН Дарницького РУГУ МВС України в м. Києві, на підставі постанови Дарницького районного суду м. Києва було проведено обшук приміщення житла ОСОБА_2 за адресою:АДРЕСА_1, в результаті якого було виявлено та вилучено медичну пляшечку об'ємом 50 мл. з речовиною коричневого кольору, яка містить особливо небезпечний наркотичний засіб - опій ацетильований та медичний шприц ємкістю 2 мл. всередині якого знаходилася речовина коричневого кольору, яка містить особливо небезпечний наркотичний засіб - опій ацетильований, загальною масою 1,18 г., яку ОСОБА_2 умисно, повторно, будучи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.ст. 307, 308, 310, 317 КК України, незаконно перевіз та зберігав, без мети подальшого збуту.
Відповідно до висновку судово-хімічної експертизи №772 від 05.10.2009 року, надана на дослідження рідина коричневого кольору (об.2,3) містить особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено - опій (ацетильований опій).
Загальна маса опію (ацетильваного опію) (об. 2,3) в перерахунку на суху речовину становить 1, 18 г.
Опій, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів», (таблиця 1, список №1) віднесений до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено.
Крім того, ОСОБА_2 29.08.2009 року близько 14 год. 30 хв., перебуваючи біля супермаркету «Сільпо» по вул. Харківське шосе, 21/1 в м. Києві, з метою незаконного збуту особливо небезпечного наркотичного засобу опію ацетильованого, умисно, за грошові кошти в сумі 180 грн., будучи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.ст. 307, 308, 310, 317 КК України, незаконно збув ОСОБА_4 (анкетні дані змінено на псевдонім) медичний шприц об'ємом 10 мл., всередині якого знаходилася рідина коричневого кольору, яка містить особливо небезпечний наркотичний засіб опій ацетильований.
Відповідно до висновку судово-хімічної експертизи №714 від 07.09.2009 року в медичному шприці виявлено особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено - опій (ацетильований опій).
Маса опію (ацетильованого опію) в перерахунку на суху речовину становить 0,05 г.
Крім того, ОСОБА_2 11.09.2009 року близько 12 год., перебуваючи біля будинку по вул. Тростянецька, 12 в м. Києві, з метою незаконного збуту особливо небезпечного наркотичного засобу опій ацетильований, умисно, за грошові кошти в сумі 180 грн., повторно, умисно, будучи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.ст. 307, 308, 310, 317 КК України, незаконно збув ОСОБА_4 (анкетні дані змінено на псевдонім) медичний шприц об'ємом 5 мл., всередині якого знаходилася рідина коричневого кольору, яка містить особливо небезпечний наркотичний засіб опій ацетильований.
Відповідно до висновку судово-хімічної експертизи №761 від 22.09.2009 року в медичному шприці виявлено особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено - опій (ацетильований опій).
Маса опію (ацетильованого опію) в перерахунку на суху речовину становить 0,10 г.
Крім того, ОСОБА_2 17.09.2009 року близько 20 год. 00 хв., перебуваючи біля магазину «Борисфен» по вул. Харківське шосе, 55 в м. Києві, з метою незаконного збуту особливо небезпечного наркотичного засобу опій ацетильований, умисно за грошові кошти в сумі 180 грн., повторно, будучи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст.ст. 307, 308, 310, 317 КК України, незаконно збув ОСОБА_4 (анкетні дані змінено на псевдонім) медичний шприц об'ємом 3 мл., всередині якого знаходилася рідина коричневого кольору, яка містить особливо небезпечний наркотичний засіб опій ацетильований.
Відповідно до висновку судово-хімічної експертизи №773 від 25.09.2009 року в медичному шприці виявлено особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено - опій (ацетильований опій).
Маса опію (ацетильованого опію) в перерахунку на суху речовину становить 0,09 г.
Опій (ацетильований опій), згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів», таблиця 1, список №1) віднесений до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено.
В апеляції прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, не оспорюючи фактичні обставини справи і кваліфікацію дій засудженого, просить вирок скасувати в частині призначеного покарання та призначити покарання ОСОБА_2 за ч.2 ст. 309 КК України у виді 3 років позбавлення волі, за ч.2 ст. 307 - 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна, на підставі ст. 70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточне покарання призначити у виді 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Вважає, що судом при призначенні покарання ОСОБА_2 не в повній мірі врахував характер суспільної небезпечності, обставин вчинення злочину, ставлення засудженого до скоєного та призначив покарання в мінімальних межах санкції статті, що є недостатнім для виправлення засудженого та попередження вчинення нових злочинів.
В апеляції засуджений ОСОБА_2 просить вирок скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в зв'язку з істотними порушеннями вимог кримінально - процесуального закону на досудовому та судовому слідстві, а саме порушенням права на захист на досудовому слідстві, фальсифікацію доказів співробітниками ОБНОН, застосування щодо нього недозволених методів дізнання та інші порушення, на які суд не звернув уваги, а при розгляді справи допустив неповноту дослідження доказів у справі, не задовольнивши в тому числі і його клопотання про допит свідка з псевдонімом «ОСОБА_4».
Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, який не підтримав жодну з апеляцій, вважаючи вирок суду законним і обґрунтованим, засудженого, який відмовився від своїх апеляційних вимог, вважаючи вирок суду законним і обґрунтованим, та заперечував проти задоволення апеляції прокурора, пояснення захисника на підтримку позиції засудженого, провівши судові дебати, заслухавши останнє слово засудженого, перевіривши матеріали кримінальної справи та обговоривши доводи, викладені в апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція прокурора не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Висновок суду першої інстанції про доведеність вини засудженого у вчиненні злочину за обставин, наведених у вироку, відповідає матеріалам справи і підтверджується доказами, що ретельно досліджені під час судового слідства. Кваліфікація дій засудженого за ч.2 ст.307, ч.2 ст.309 КК України відповідає матеріалам справи і не оспорюється в апеляціях.
Призначаючи покарання ОСОБА_2, суд, у відповідності до ст. 65 КК України, врахував ступінь тяжкості вчинених злочинів, характер і ступінь їх суспільної небезпеки, дані про особу засудженого, який не судимий в силу ст.89 КК України, виявляє ознаки опійної наркоманії та потребує протинаркоманійного лікування, позитивно характеризується за місцем проживання, відсутність обставин, які пом'якшують або обтяжують покарання засудженого.
Невизнання засудженим своєї вини за ч.2 ст.307 КК України колегія суддів розцінює як спосіб захисту, і така позиція його в суді не може враховуватись як обставина, що обтяжує покарання, чи іншим чином впливати на ступінь відповідальності, як про це ставить питання прокурор в апеляції.
Таким чином суд в повній мірі врахував всі обставини, на які посилається в апеляції прокурор, інших підстав для призначення більш суворого покарання прокурор в апеляції не навів, і з матеріалів справи таких даних не вбачається, тому колегія суддів вважає, що підстав для скасування вироку в частині призначеного покарання і постановлення нового вироку з призначенням більш суворого покарання немає.
Погоджуючись з рішенням районного суду колегія суддів вважає, що призначене судом покарання ОСОБА_2 за своїм видом і розміром є справедливим, необхідним і достатнім для його виправлення, перевиховання та попередження нових злочинів, а тому не вбачає підстав для задоволення апеляції прокурора.
Керуючись ст.ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції - залишити без задоволення, а вирок Дарницького районного суду м. Києва від 18 березня 2011 року щодо ОСОБА_2 - без змін.
Судді:
Корнієнко Т.Ю. Гриненко О.І. Новов С.О.