ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.07.12 Справа № 5021/984/12.
за позовом: Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської
міської ради, м. Суми
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Енергомаш», м. Суми
про стягнення 12 497 грн. 68 коп.
СУДДЯ ДЖЕПА Ю.А.
За участю представників сторін:
від позивача: Литвиненко Н. О. (довіреність № 01-4 від 03.01.2012 р.)
від відповідача: не з'явився
При секретарі судового засідання Лєпковій О.О.
В судовому засіданні оголошуваля перерва з 24.07.12 р. до 31.07.12 р.
Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача 12 497 грн. 68 коп. з яких: 10 086 грн. 86 коп. заборгованість за об'єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, відповідно до Договору на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями № 73, укладеного між сторонами 01.03.2009 р.; 603 грн. 90 коп. пені; 6 грн. 54 коп. інфляційних збитків, 190 грн. 90 коп. 3% річних; 1609 грн. 50 коп. - судового збору.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не надав, однак надіслав клопотання № 376-06 від 25.07.2012 року, в якому просить погашення суми заборгованості розбити рівними частинами до 30 грудня 2012 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши позивача, оцінивши надані докази, господарський суд встановив:
01.03.2009 року між позивачем та відповідачем було укладено Договір на водопостачання та прийом стічних вод № 73.
Відповідно до п.1.1. вищевказаного договору, виробник (позивач) взяв на себе зобов'язання забезпечувати споживача (відповідача) питною водою та приймати стічні води згідно межі розподілу, а споживач (відповідач) зобов'язався своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами у строки і на умовах передбачених договором.
Згідно із преамбулою зазначеного Договору сторони зобов'язалися керуватися рядом нормативно-правових актів, серед яких є "Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджені наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37.
Відповідно до п.п. 2.4 "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37, підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих правил та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги, дотримуватися встановлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
На підставі цих Правил та Інструкцій Водоканали розробляють місцеві правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Такі місцеві правила є обов'язковими для всіх підприємств, яким Водоканал надає послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
Рішенням Сумської міської ради від 10.12.2007 р. № 596 та рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 р. № 536 затверджено "Правила приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми".
Пунктом 4.2. "Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми" встановлені єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 (а.с. 38, 48). Дані Правила встановлені відповідно до норм чинного законодавства виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд з врахуванням затверджених допустимих концентрацій речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р. Псьол і якісного складу води із міськводопроводу.
Як вбачається з матеріалів справи, сторонами в п. 5.1. договору зазначено перелік гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин, граничний розмір яких відповідає п. 4.2. "Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми" .
Відповідно до пунктів 2.1., 2.2. „Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми" Водоканал зобов'язаний здійснювати нагляд за умовами скиду стічних вод абонентів, за виконанням абонентами цих Правил і вимог договору; проводити хімічний аналіз стічних вод абонентів з метою визначення відповідності фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах абонентів встановленим допустимим концентраціям; при виявленні перевищення встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин, Водоканал зобов'язаний у встановленому порядку пред'являти абоненту рахунки, а в разі несплати рахунків -звертатись до господарського суду з позовом щодо примусового стягнення заборгованості. Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод абонентом; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби) відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються абонентом; пред'являти абоненту у встановленому порядку рахунки при порушенні Правил та скиду понаднормативних забруднень.
Згідно пункту 2.3. даних Правил за абонентом закріплено обов'язок виконувати в повному обсязі вимоги „Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми" та Договору; дотримуватися встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень; надавати Водоканалу необхідну інформацію щодо своєї системи каналізації, допомогу при відборі проб стічних вод; забезпечити безперешкодну можливість проведення службами Водоканалу у будь-який час доби обстеження системи водовідведення абонента, включаючи надання відповідного експлуатаційного персоналу.
Умовами Договору, а саме п. 5.1., передбачено, що споживач (відповідач) несе відповідальність за скиди до каналізаційної мережі.
Зокрема, в каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, ганчірки, лід, токсичні речовини і т.п., а також грунтові води і води промислових підприємств з перевищенням гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Виробник (позивач) контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць.
Відповідно до п. 3.4.10 Договору відповідач зобов'язаний забезпечити доступ представників "Виконавця" (позивача) за службовим посвідченням, до водолічильників, водопровідних пристроїв та обладнання для зняття показників водо лічильників, а також для проведення обстеження водопровідних та каналізаційних мереж, розміщених на території "Споживача"(відповідача) та забезпечити їх безпеку при виконанні вказаних робіт, згідно вимог "Правил техніки безпеки при експлуатації системи водопостачання та водовідведення населених місць".
Згідно з п. 7.5. зазначених Правил, п. 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37 відповідач зобов'язаний здійснювати оплату за перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими місцевими правилами приймання, яка рахується за встановленим нормативом плати за очищення 1 куб. м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як встановлено судом, позивачем при здійсненні щомісячного контролю за скидом забруднюючих речовин, виявлено факти скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно з встановленими місцевими правилами, що підтверджується актом про відбір проб стічних вод від 28.04.2011р. № 127 (а.с. 16) та протоколом дослідження якості стічних вод № 218 від 28.04.2011 р. (а.с.17); актом про відбір проб стічних вод від 15.06.2011р. № 172 (а. с. 21) та протоколом дослідження якості стічних вод від 15.06.2011 № 261 (а.с.22); актом про відбір проб стічних вод від 17.08.2011р. № 256 (а.с. 26) та протоколом дослідження якості стічних вод від 17.08.2011 р. № 327 (а.с.27); актом про відбір проб стічних вод від 28.02.2012 р. № 53 (а.с. 31) та протоколом дослідження якості стічних вод від 28.02.2012 № 481 (а.с.32).
З матеріалів справи вбачається, що позивач повідомив відповідача про порушення ним умов скиду токсичних речовин в міську каналізаційну мережу листами: № 05/1888 від 27.05.2011 р., № 05/2532 від 07.07.2011 р, № 05/3555 від 14.09.2011 р., № 05/1284 від 20.03.2012 р. (а.с. 18, 23, 28, 33). Тобто, з боку відповідача мало місце порушення Правил, зокрема недотримання Єдиних допустимих концентрацій забруднюючих речовин при скиді.
Позивачем, на підставі зафіксованих фактів, було виставлено відповідачеві рахунки: № 73 від 30.05.2011 р. за квітень 2011 р. на суму 1208 грн. 44 коп. (а.с. 19); № 73 від 07.07.2011 р. за червень 2011 р. на суму 2800 грн. 00 коп. (а.с. 25); № 73 від 14.09.2011 р. за серпень 2011 р. на суму 1960 грн. 00 коп. (а.с. 30); № 73 від 21.03.2012 р. за лютий 2011 р. на суму 4118 грн. 40 коп. (а.с. 35).
Оскільки, відповідачем, згідно рахунків, оплату здійснено не було, позивачем, в порядку ст. 6 Господарського процесуального кодексу України, було направлено претензії: № 05/2358 від 22.05.11 р. на суму 1208 грн. 44 коп. (а.с. 20), № 05/3287 від 29.08.11р. на суму 2800 грн. 00 коп. (а.с. 25), № 05/1418 від 27.03.12 р. на суму 1960 грн. 00 коп. (а.с. 30), № 05/2357 від 22.05.12 р. на суму 4118 грн. 40 коп. (а.с. 35), в яких відповідачу - ПАТ «Сумський завод «Енергомаш» пропонується розглянути дані претензії та перерахувати грошові кошти на розрахунковий рахунок КП "Міськводоканал" Сумської міської ради. Відповідач відповіді на претензії не надав.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Отже, матеріалами справи підтверджено, зокрема розрахунком заборгованості за скид забруднюючих речовин у міську каналізацію станом на 01.07.2012 р., що позивачем, за об'єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, нараховано відповідачу за квітень, червень, серпень 2011 р. та лютий 2012 року сума боргу в розмірі 10 086 грн. 84 коп. (а.с. 12).
Доказів сплати заборгованості в розмірі 10 086 грн. 84 коп. відповідач не надав, тому вимоги позивача визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по договору № 73 від 01.03.2009 р., позивач просить стягнути з відповідача 6 грн. 54 коп. інфляційних збитків та 190 грн. 90 коп. 3 % річних, що підтверджується наданими розрахунками (а.с. 14, 15).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги стосовно стягнення інфляційних збитків та 3% річних є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, позивачем заявлені вимоги по стягненню пені у розмірі 603 грн. 90 коп., що підтверджується розрахунком пені (а с. 13).
Відповідно до п. 5.3. договору, у разі несвоєчасного перерахування коштів споживачем (відповідачем) за послуги водопостачання та водовідведення стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний прострочений день.
Оскільки право позивача щодо стягнення з відповідача пені в сумі 603 грн. 90 коп. передбачено умовами договору, пеня нарахована з урахуванням вимог Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", тому позовні вимоги в зазначеній частині також є обґрунтованими та підлягають задоволенню на підставі ст. ст. 549-552 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 83 Господарського процесуального кодексу України при прийнятті рішення господарський суд має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Відповідач надав клопотання № 376-06 від 25.07.2012 року, в якому просить погашення суми заборгованості розбити рівними частинами до 30 грудня 2012 року.
В судовому засіданні 31.07.2012 року позивач зазначив, що не заперечує проти розстрочення виконання судового рішення строком до 30 грудня 2012 року.
Враховуючи викладені обставини, господарський суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача 10 086 грн. 84 коп. заборгованості за об'єм скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 603 грн. 90 коп. пені, 6 грн. 54 коп. інфляційних збитків, 190 грн. 90 коп. 3 % річних за неналежне виконання відповідачем укладеного з позивачем договору на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями № 73 від 01.03.2009 р. обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню на підставі ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України та розстрочити виконання рішення шляхом стягнення з відповідача всієї суми заборгованості в розмірі 12 497 грн. 68 коп. рівними частинами щомісяця до 30 грудня 2012 року.
Відповідно до п. 4 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони. Таким чином стягненню з відповідача на користь позивача підлягають 1609 грн. 50 коп. в рахунок відшкодування витрат останнього зі сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 174, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 530, 549-552, 625 Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Сумський завод "Енергомаш" (40022, м. Суми, вул. Воровського, 4, код 00223208) на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 9, код 03352455) 10 086 грн. 84 коп. заборгованості, 603 грн. 90 коп. пені, 6 грн. 54 коп. інфляційних збитків, 190 грн. 90 коп. 3 % річних, 1609 грн. 50 коп. відшкодування витрат зі сплати судового збору.
3. Розстрочити виконання рішення шляхом стягнення з Публічного акціонерного товариства "Сумський завод "Енергомаш" всієї суми заборгованості в розмірі 12 497 грн. 68 коп. рівними частинами щомісяця до 30 грудня 2012 року.
4. Видати наказ після набранням рішення законної сили.
Повне рішення складено 31 липня 2012 року.