ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-66/9279-2012 01.10.12
Суддя господарського суду міста Києва Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Климович М.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування"
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто"
про стягнення в порядку регресу матеріальні збитки в сумі 1515,78 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Ткачук М.В. за довіреністю №24448/18 від 15.08.12
від відповідача: Волчек Н.М. за довіреністю №108-1-4/15 від 28.02.12
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АХА Страхування", звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" про стягнення в порядку регресу матеріальні збитки в сумі 1988,83 грн.
Заявою про уточнення позовних вимог, наданою суду 31.08.2012 року, позивачем зменшено позовні вимоги, та остаточними позовними вимогами, що є предметом розгляду у даній справі є стягнення з відповідача в порядку регресу матеріальні збитки в сумі 1515,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ним, у відповідності до договору страхування від 17.12.2009 року, внаслідок настання страхової події -дорожньо-транспортної пригоди, виплачено страхове відшкодування в розмірі 2498,83 грн., а тому до позивача відповідно до положень ст. 27 Закону України «Про страхування»та ст. 1191 Цивільного кодексу України перейшло право зворотної вимоги до особи, відповідальної за завдану шкоду. Оскільки цивільна відповідальність щодо транспортного засобу, водій якого визнаний винним у скоєнні ДТП була застрахована відповідачем, позивач просить стягнути в порядку регресу з відповідача сплачену суму страхового відшкодування, за вирахуванням франшизи.
Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву, зазначив, що позивачем, в порушення ст.. 22 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", не було розраховано оцінену шкоду з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд ВСТАНОВИВ:
За договором добровільного страхування наземного транспорту № 3008051, укладеного 17.12.2010 року між Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" (страховик) та Кірпічовим Володимиром Олександровичем (страхувальник), було застраховано транспортний засіб -автомобіль Octavia», державний реєстраційний номер АА7518СВ.
Згідно із ст.16 Закону України "Про страхування" договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
З матеріалів справи вбачається, що 06.07.2010 року в м. Києві по вул. Гришка, 3, сталась дорожньо-транспортна пригода, в якій мало місце зіткнення автомобіля Octavia», державний реєстраційний номер АА7518СВ, що належить Кірпічову Володимиру Олександровичу, під керуванням цієї ж особи, з автомобілем Шевроле, державний реєстраційний номер АІ2570АТ, що належить Давидюк І.С., під керуванням Білошицького Андрія Вікторовича, внаслідок чого застрахований транспортний засіб було пошкоджено.
Зазначена дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок порушення Білошицьким Андрієм Вікторовичем Правил дорожнього руху України, що підтверджується Постановою Дарницького районного суду міста Києва від 26.08.2010 року № 3-6710/2010р, якою Білошицького Андрія Вікторовича визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
За страховим випадком -ДТП, що сталась 06.07.2010 року за участю застрахованого автомобіля, згідно Страхового акту № 9812/10/05/11, затвердженого 03.08.2010 року, за договором страхування № 3008051 від 17.12.2010 року, позивачем визначено суму страхового відшкодування в розмірі 2498,83 грн.
Наведена сума страхового відшкодування в розмірі 2498,83 грн. була перерахована позивачем страхувальнику платіжним дорученням від 30.09.2010 року № 21221.
Цивільно-правова відповідальність в частині заподіяння шкоди внаслідок експлуатації автомобіля Chevrolet NIVA, державний реєстраційний номер АІ2570АТ, на момент ДТП була застрахована у Публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" на підставі укладеного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (поліс ВС/1362375).
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Тобто, право регресу до страховика винної особи переходить саме по розміру збитків, завданих пошкодженому автомобілю, розрахованих, зокрема, у відповідності до ст. 29 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"
Відповідно до п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи. Згідно з ч. 4 ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються відповідно до статті 12 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", суб'єктами оціночної діяльності є: суб'єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін.
Згідно приписів п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках необхідності визначення збитків або розміру відшкодування у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно статті 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
До матеріалів справи не надано жодних доказів, як то: звіт (акт) або висновок експерта (експертного дослідження) або інший документ, які б підтверджували визначення матеріального збитку, заподіяного власнику пошкодженого транспортного засобу -Octavia», державний реєстраційний номер АА7518СВ, внаслідок ДТП, яка сталась 06.07.2010 року в м. Києві по вул. Гришка, 3, та які могли бути оцінені судом як належні докази розрахунку витрат, пов'язаних з відновлюваним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу в розумінні ст. 29 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
Разом з тим, представником позивача у судовому засіданні пояснено суду, що відповідне автотоварознавче дослідження, за яким би було визначено вартість матеріального збитку з урахуванням коефіцієнту матеріального зносу, пошкодженого транспортного засобу -«Шкода Октавіа», державний реєстраційний номер АА7518СВ, не проводилось.
З огляду на викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 35, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" до Публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" про стягнення в порядку регресу матеріальні збитки в сумі 1515,78 грн. -відмовити.
В судовому засіданні 31.08.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення складено в повному обсязі та підписане 05.09.2012р.