АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________________________________________________________________________________
Провадження № 22ц/2090/6554/2012 р Головуючий1-ї інст-Лосєва Д.А.
Справа № 2-8643/2011
Категорія : відшкодування шкоди Доповідач - Черкасов В.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2012 року судова колегія судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого судді - Черкасова В.В.
суддів - Кукліної Н.О., Пономаренко Ю.А.
при секретарі - Каплоух Н.Б.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою представника відповідача ОСОБА_1 -ОСОБА_2
на рішення Дзержинського районного суду м.Харкова від 29 травня 2012 року
по цивільній справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія «Альфа-Гарант»до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди , -
В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2011 року ТДВ СК «Альфа-Гарант»звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди.
В обґрунтування позову ТДВ СК «Альфа-Гарант»вказувало, що 30 жовтня 2009 року між ОСОБА_3 та позивачем укладено договір добровільного страхування наземного транспортного засобу, що є предметом застави. За вказаним договором позивач зобов'язувався у випадку пошкодження забезпеченого автомобіля НОМЕР_1 виплатити страхове відшкодування страхувальнику у розмірі фактичної матеріальної шкоди за вирахуванням франшизи. 19 липня 2010 року трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів MAZDA 6,НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_4 та автомобіля НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_1
ТДВ СК «Альфа-Гарант» зазначає, що постановою Київського районного суду м.Харкова від 01.09.2010 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.. 124 КУпАП. Свої зобов'язання за договором добровільного страхування позивач виконав у повному обсязі, виплатив страхове відшкодування 29.10.2010 року ОСОБА_3 у розмірі 4 154,06 грн. Таким чином, до ТДВ СК «Альфа-Гарант» перейшло право вимоги, яке страхувальник мав до особи, відповідальної за нанесення шкоди.
Тому, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь ТДВ СК «Альфа-Гарант»матеріальну шкоду у розмірі 4154,06 грн., покласти на відповідача всі витрати, пов'язані з розглядом справи, 51 грн. витрат на сплату державного мита та 120 грн. витрат на сплату інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.
Рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 29 травня 2012 року позов ТДВ СК «Альфа-Гарант»задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь позивача 4 325 грн.
В апеляційній скарзі представник відповідача ОСОБА_1 -ОСОБА_2 ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити, просив судові витрати покласти на позивача.
В обгрунтування доводів апеляційної скарги вказують на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення районного суду у відповідності до ст. 303 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, знаходить апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню.
При цьому колегія суддів виходить із наступного.
Задовольняючи позовні вимоги ТДВ СК «Альфа-Гарант»суд першої інстанції обґрунтовано виходив з доведеності факту сплати позивачем страхового відшкодування та наявності у останнього права зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування.
Такі висновки колегія суддів вважає правильними.
Відповідно до ст. 979 ЦК України, ст. 16 Закону України «Про страхування»за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що договором добровільного страхування наземного транспортного засобу від 30 жовтня 2009 року, укладеного між ТДВ СК «Альфа-Гарант»та ОСОБА_3, транспортний засіб MAZDA 6 НОМЕР_1 застрахований до 30 жовтня 2015 року з виплатою страхових платежів відповідно до тарифу (а.с.5).
19 липня 2010 року по вул.. Ак. Білецького в районі мосту «Мисіївський»м.Харкова стався страховий випадок за участю застрахованого автомобіля НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_4 та автомобіля НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_1 (а.с.11).
Згідно ст. 8 Закону «Про страхування»страховий випадок - це подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.
Матеріали справи свідчать, що Звітом від 20 вересня 2010 року, зробленого ФОП ОСОБА_5, визначено вартість відновлювального ремонту пошкодженого автомобіля (а.с.23-29). Згідно розрахунку страхового відшкодування сума страхового відшкодування за пошкодження забезпеченого автомобіля MAZDA 6 НОМЕР_1 склала 4 154,06 грн. (а.с.30).
Так, ТДВ СК «Альфа-Гарант»29 жовтня 2010 року здійснило виплату страхового відшкодування ОСОБА_3 у розмірі 4 154,06 грн., шляхом зарахування страхового відшкодування в рахунок сплати наступних страхових платежів за договором страхування та відповідно укладеної додаткової угоди №1 від 29 жовтня 2010 року та проведеної доплати ОСОБА_3 до щорічного страхового платежу у розмірі 567 грн.43 коп. (а.с.8,59,70,71).
Відповідно до ст. 1166, 1187, п. 1 ст. 1188 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Постановою судді Київського районного суду м.Харкова від 01 вересня 2010 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.. 124 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу (а.с.12).
Згідно ст.ст. 993, 1191 ЦК України, ст. 27 ЗУ «Про страхування»особа. яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) , до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування. До страховика , який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування , у межах фактичних витрат переходить право вимоги , яке страхувальник або інша особа , що одержала страхове відшкодування , має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ТДВ СК «Альфа-Гарант»з урахування ст..ст. 10, 11, 60 ЦПК України, оскільки позивач отримав право на зворотню вимогу від відповідача виплаченого страхового відшкодування
Доводи апеляційної скарги спростовуються нормами цивільного законодавства та матеріалами справи.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду законне і обґрунтоване, постановлено з дотриманням вимог матеріального і процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 303 304, п.1ч.1ст.307, ст.308, 313,314,315,317,319,324 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу представника відповідача ОСОБА_1 -ОСОБА_2 -відхилити.
Рішення Дзержинського районного суду м.Харкова від 29 травня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: