УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2012 р. м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді: Шалаути Г.І.,
суддів: Малєєва А.Ю.,Пнівчук О.В.
секретаря: Городецької У.С.,
з участю сторін: представника апелянта ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ПАТ "Івано-Франківськгаз" в особі Галицького управління по експлуатації газового господарства до ОСОБА_2 про стягнення нарахування боргу за нанесені збитки, за апеляційною скаргою ПАТ "Івано-Франківськгаз в особі Галицького управління по експлуатації газового господарства на рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13 липня 2012 року, -
встановила:
ПАТ "Івано-Франківськгаз" в особі Галицького управління по експлуатації газового господарства звернулося в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення збитків,спричинених втручанням споживача в роботу побутового лічильника. газу. Позов мотивовано тим, що 26 січня 2011 року працівниками Галицького управління по експлуатації газового господарства був складений акт №9 заміни побутового лічильника газу в будинковолодінні відповідача, що розташоване по АДРЕСА_1 Комісією, що проводила повірку газового лічильника, встановлено факт втручання в роботу лічильника, виявлено, що заводська пломба має невеликі вм'ятини з торця, заглушка з місця посадки виймалася,
фіксатор відломаний, пошкоджений обліковий барабан, що свідчить про те, що позивач
_____________________________________________________________________________
Справа №0904/598/2012 Головуючий у І інстанції Мула О.Д.
Провадження №22ц/0990/1641/2012 Суддя-доповідач Шалаута Г.І.
Категорія 24
пошкодив заглушку, відмотував обліковий барабан з метою зниження показників лічильника. Шляхом порівняння спожитого газу за період січень лютий 2010 року встановлено, що за січень - лютий 2010 року, ОСОБА_2 спожив більше газу, а за такий же період 2011 року споживання газу суттєво зменшилося, що підтверджує заниження показників лічильника та втручання споживача в роботу лічильника газу. На підставі висновку експертизи та відповідно до вимог Постанови НКРЕ України «Про затвердження порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем правил споживання природного газу» №475 від 29.05.2003 року та п.29 Постанови Кабінету Міністрів України №2246 від 09.12.1999року "Про затвердження правил надання населенню послуг з газопостачання" від 16.03.2011 року, проведено розрахунок спричинених відповідачем збитків позивачу з врахуванням кількості підключених газових приладів, розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надавалися послуги з газопостачання та кількості днів з часу останнього контрольного зняття показників лічильника газу представником газопостачальної організації до дня виявлення порушення, але не більше як за 6 місяців. Згідно проведеного за вищеописаною методикою розрахунку позивачу спричинено збитки відповідачем в загальній сумі 3346,70 грн. за шість місяців, що передували виявленню зазначеного вище порушення. Вказану суму позивач просив стягнути з відповідача. Відповідач позову не визнав, заперечує факт вчинення ним порушення правил надання послуг з газопостачання та п.5.2.6. умов договору, укладеного між ним та відповідачем 09.04.2008 року щодо збереження та цілісності газового лічильника та пломб на ньому та на інших приладах газопостачання, заперечує свою вину у спричиненні збитків позивачу. Свої заперечення проти вимог позивача відповідач обґрунтовував тим, що будь-яких актів про порушення ним своїх обов»язків як споживача послуг з газопостачання не порушував, газовий лічильник, який був встановлений представниками позивача біля п'ятнадцяти років назад, на повірку ними не брався, а тому 26.10.2011 року був складений акт представниками позивача про заміну його на інший, газовий лічильник було демонтовано без будь-якого упаковування та опломбування та вкинуто його в багажник автомобіля працівників позивача. І лише на 10.02.2011 року він отримав повідомлення про виклик його на експертизу лічильника, згідно висновку якої було виявлено пошкодження цілісності відлікового механізму, йому невідомо в яких умовах і де зберігався цей лічильник та хто мав до нього доступ, оскільки пломба позивача, встановлена на лічильнику при його демонтуванні порушена не була. Просив в позові відмовити.
Рішенням Галицького районного суду від 13 липня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
На вказане рішення ПАТ "Івано-Франківськгаз" в особі Галицького управління по експлуатації газового господарства подав апеляційну скаргу, в якій зіслався на порушення судом норм процесуального та матеріального права, які проявилися в тому, що судом не було всесторонньо досліджено обставини справи, дано неправильну оцінку доказам, а які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень. Так, апелянт зазначив, що суд не дав належної оцінки висновку експертизи, що прямо підтверджує факт втручання відповідача як споживача, в роботу газового лічильника, а також не прийняв до уваги наданого позивачем порівняльного аналізу споживання відповідачем природного газу у січні-лютому 2010 року та значно меншого споживання ним газу за аналогічний період 2011 року, що теж підтверджує про заниження показників газового лічильника через втручання в його роботу споживача, натомість судом першої інстанції взято до уваги лише заперечення відповідача та дано оцінку наданим ним доказам. Апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції, виходячи з наступних доводів.
Стаття 60 ЦПК України покладає на сторін обов»язок довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 ЦПК України. Докази подаються сторонами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі, щодо яких виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до змісту ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін та інших осіб, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень осіб, третіх осіб, їх представників, показань свідків, речових доказів, звуко та відео-записів, висновків експертів.
Колегією суддів з»ясовано, що спір виник з приводу виявлення позивачем факту втручання в роботу газового лічильника споживача ОСОБА_2 та нарахування йому збитків, спричинених неправомірними діями в сумі 3346 грн. 70 коп. Зазначені обставини позивач підтверджує наступними доказами: висновком експертизи лічильника газу №148 від 10 лютого2011 року, проведеного на підставі акту №9 від 26.01.2011 року вилучення цього лічильника працівниками позивача у споживача. Нарахування збитків позивач обґрунтовує умовами договору про надання ОСОБА_2 послуг з газопостачання від 09.04.2008 року та правовими нормами Постанови НКРЕ України «Про затвердження порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем правил споживання природного газу» №475 від 29.05.2003 року та п.29 Постанови Кабінету Міністрів України №2246 від 09.12.1999року "Про затвердження правил надання населенню послуг з газопостачання від 16.03.2011 року, що визначають методику нарахування збитків, спричинених умисними діями споживача втручанням в роботу газового лічильника з метою заниження його показників. Відповідач не визнає вини у спричиненні збитків позивачу, заперечив факт виявлення представниками позивача з його боку неправомірних дій, зсилаючись на акт заміни побутового лічильника газу та вилучення його працівниками позивача 26.01.2011 року на повірку, яким не було встановлено порушення ним як споживачем цілісності пломби на лічильнику чи інших порушень. Також відповідач зсилається на порушення правил вилучення газового лічильника з метою його транспортування для доставки на повірку без поміщення в поліетиленовий пакет, без опломбування пломбою із зазначенням відповідних реквізитів, про що підтвердили свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 - працівники позивача, що ставить під сумнів унеможливлення доступу до нього інших осіб за період з часу вилучення до проведення експертизи.
Відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №2246 від 09.12.1999року та п.5.2.6 договору про надання послуг з газопостачання, укладеного між сторонами 9.04.2008 року споживач зобов»язаний забезпечувати збереження і цілісність лічильників газу та пломб на ньому , своєчасно та в повному обсязі проводити оплату за надані послуги та згідно вимог п.7.3.4. договору споживач несе відповідальність за законом за навмисне пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілості або пошкодження повірочного тавра, а також дії, що призводять до заниження показань лічильника.
Зі змісту акту №9 від 26.01.2011 року заміни побутового лічильника газу типу PREMA МКМ, Q 6, заводський номер 9057289, рік випуску 1995, реквізити знятої пломби ВАТ ІФ ГАЗ 3056149, у споживача ОСОБА_2, складеного представниками позивача ОСОБА_5., ОСОБА_7, ОСОБА_6 в присутності споживача, вбачається, що будь-яких порушень споживачем конструкції лічильника газу, справності лічильного механізму або порушень в роботі лічильника, зриву чи зняття пломб газопостачальної організації на лічильнику газу, пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу під час демонтажу лічильника не виявлено. Будь-яких інших актів, які би підтверджували порушення правил споживання газу відповідачем, позивачем не було складено. Також встановлено, що докази, на які посилається позивач - висновок експертизи, добутий позивачем з порушенням визначеного законом порядку, а тому не може вважатися як належний та допустимий у даному спорі.
Так, колегією суддів з»ясовано, що порядок проведення експертизи лічильників газу встановлено Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів, і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005 року. Пунктом 3.1.3 вказаного Положення передбачено, що передумовою проведення експертизи лічильників газу з ініціативи газопостачальної чи газотранспортної організації мусить бути факт виявлення нею невідповідності показників лічильника об»ємам спожитого газу , використаних газовими приладами чи пристроями споживача, ознак порушень споживачем конструкції лічильника газу, в тому числі справності лічильного механізму або порушень в роботі лічильника, ознак зняття ним мастичних пломб або порушення повірчого тавра, зриву або пошкодження пломб газопостачальної організації на лічильнику газу, виявлення пристроїв, які застосовані споживачем для навмисного заниження показів лічильника газу. Жодного з цих порушень з боку відповідача, позивачем виявлено не було, однак без будь-яких підстав, позивач прийняв рішення про проведення експертизи, щодо демонтованого у відповідача газового лічильника. Крім того, демонтаж лічильника та відправку його для проведення експертизи проведено працівниками позивача теж з порушенням пункту 3.2.4 зазначеного Положення, де передбачено, що при наявності акта про виявлені порушення газопостачальна організація зобов»язана протягом трьох днів у місті та п»яти днів у сільській місцевості від дати складання акту про виявлені порушення, демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу. Демонтаж лічильника газу проводиться в присутності споживача представниками газопостачальної організації, які на вхідний та вихідний патрубки демонтованого лічильника газу повинні поставити заглушки та опломбувати їх пломбами газопостачальної організації. У присутності позивача лічильник пакується представником газопостачальної організації в пакет з поліетилену або іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної організації. Представниками позивача ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6 якими проводився демонтаж лічильника газу у відповідача, та, які були допитані в якості свідків судом першої інстанції, підтверджено , що лічильник газу у споживача ОСОБА_8 вони демонтували без упаковування та пломбування, що на цьому лічильнику газу не було виявлено порушень пломби , встановленої позивачем та інших видимих порушень, знято лічильник через те, що він понад 8 років не піддавався повірці та замінено на інший.
Оскільки позивачем не встановлено факту порушень споживачем ОСОБА_2 правил надання послуг з газопостачання та умов п.5.2.6 укладеного з позивачем договору про надання послуг з газопостачання від 9.04.2008 року, то не було підстав для направлення демонтованого у нього газового лічильника для проведення експертизи, а отже і підстав для нарахування збитків.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам норм процесуального та матеріального права, є законним та обґрунтованим, і не може бути скасовано з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.307, 308, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ПАТ "Івано-Франківськгаз" в особі Галицького управління по експлуатації газового господарства відхилити.
Рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 13 липня 2012 року у даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Судді Г.І.Шалаута
О.В.Пнівчук
А.Ю.Малеєв