Судове рішення #247969

   

 

 ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

07.11.2006                                                                                    Справа № 15/232 

 

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дмитренко А.К. (доповідач)  

суддів: Прокопенко А.Є., Сизько І.А. 

 

При секретарі судового засідання Вроні С.В.

Представники сторін у судове засідання не з"явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

 

розглянувши апеляційну скаргу суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 м. Світловодськ на постанову господарського суду Кіровоградської області від  25.07.06р.  у справі № 15/232

 

за позовом   суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 м.Світловодськ

до регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області, м. Кіровоград

про  скасування рішення про застосування фінансових санкцій НОМЕР_1 в розмірі 1000 грн. 

 

В засіданні оголошувалась перерва з 03.10.06 по 07.11.06 (ст.. 150 Кодексу адміністративного судочинства України).

Постановою господарського суду Кіровоградської області від 25.07.06 суддя Мохонько К.М. відмовив суб"єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1  у позові про скасування рішення регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів державної податкової адміністрації у Кіровоградській області НОМЕР_1.

Не погоджуючись з постановою суду, суб"єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 просить її скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права.

Відповідач вважає доводи, викладені в апеляційній скарзі, необґрунтованими, і просить постанову залишити без змін.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд

 

В С Т А Н О В И В:

 

          На виконання Указу Президента України від 11.07.01 р. № 510/2001 «Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 07.08.01 р. № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справлянням акцизного збору», відповідно до якої утворено у складі ДПА України Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, його регіональні управління.

          Наказом державної податкової адміністрації України НОМЕР_2  затверджено Положення про Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України, яким на Департамент та його регіональні управління покладено виконання функцій ліцензування та контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

          Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначені основні засади державної політики у сфері виробництва, експорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров"я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

          Статтею 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

          Частиною сьомою статті 18 вказаного Закону передбачено, що державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог цього Закону здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування, яким в конкретному випадку є регіональне управління ДААК ДПА в Кіровоградській області.

          Щодо визначення виду перевірки, то відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

          Законом України „Про державну податкову службу України" встановлено, що до функцій органів державної податкової служби України відноситься, зокрема, проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

          Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України  статтю 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" доповнено частиною сьомою, яка визначає, що позаплановими вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового. алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках за рішенням суду.

          У Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового. алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено правові засади здійснення ліцензованого виду господарської   діяльності    та   встановлено    відповідальність   за   порушення    встановлених законодавством умов здійснення господарської діяльності. Цей Закон за предметом правового регулювання не належить до податкового законодавства і не є законом про оподаткування, тобто не пов'язаний з нарахуванням і сплатою податків, зборів і обов"язкових платежів.

          На підставі виникнення обставин, зазначених у статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" можуть проводитись лише позапланові перевірки з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування і сплати податків, зборів і обов'язкових платежів, які не відносяться до питань здійснення суб"єктами господарювання таких ліцензованих видів господарської діяльності, як виробництво і торгівля спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами.

          Таким чином, до позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності та повноти нарахування і сплати податків, зборів і обов'язкових платежів, визначених у статті 11   Закону України "Про державну податкову службу в Україні", не відносяться перевірки щодо дотримання вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового. алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

          Щодо умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових і позапланових виїзних перевірок, визначених статтею 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", то вони також стосуються перевірок своєчасності, достовірності та повноти нарахування і сплати податків, зборів і обов'язкових платежів.

          11.04.2006 року посадовими особами РУ ДААК ДПА у Кіровоградській області відповідно до внутрішнього плану-графіка проведення перевірок у квітні 2006 року, проведена перевірка суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи  ОСОБА_1 щодо дотримання нею вимог чинного законодавства у сфері роздрібної торгівлі підакцизними товарами.

          Перевіркою встановлено факт реалізації споживачеві цигарок "Прилуки" за ціною 1 грн. 75 коп. за пачку, яка є вищою від встановленої максимальної роздрібної ціни на такі цигарки, а саме: 1 грн. 70 коп., чим порушено ч.21 ст. 6 Декрету Кабінету міністрів України "Про акцизний збір".

          Факт реалізації  суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1   тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних, зафіксовано в акті перевірки, підтверджено поясненнями продавця ОСОБА_2  та розрахунковою квитанцією НОМЕР_3 (а.с. 41-42).

          Твердження позивача про те, що у момент перевірки цигарки "Прилуки" продавались за ціною 1 грн. 70 коп., про що, на думку позивача, свідчить копія контрольної стрічки, суперечить матеріалам справи. Відповідно до згаданої контрольної стрічки час реалізації товару вказаний 12 год. 19 хв., проте з акту перевірки НОМЕР_4  видно, що перевірка почалась о 12 год. 40 хв.

          Згідно з абз. 12 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, до суб"єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 100 відсотків вартості наявних у суб"єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1000 грн.

          Безпідставними  є посилання позивача щодо проведення посадовими особами відповідача закупки товару в контрольних цілях, оскільки даний факт не підтверджується документально, зокрема відсутній акт контрольної закупки.

          У матеріалах перевірки є акт перевірки правильності розрахунків за реалізовані товари (надані послуги) встановленої форми. 

          В статті 2 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" наведено такі визначення:

          розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів, за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;

          розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

          В статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зазначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

          1)   проводити розрахункові операції на повну суму покупки  (надання  послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених  цим  Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

          2)  видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

          Відповідно до ст. 15 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зазначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 108 від 08.02.1995 року затверджено Порядок заняття торгівельною діяльністю і правила торгівельного обслуговування населення.

          Цей Порядок і правила визначають загальні умови заняття торговельною діяльністю, основні вимоги до торговельної (торговельно-виробничої) мережі і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств (їх об'єднань), установ, організацій незалежно від форм власності, громадин-підприємців та іноземних юридичних осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність на території України у сфері торгівлі.

В даному порядку і правилах у пункті 22 вказано, що касир або інший працівник, який одержує гроші за товар, під час розрахунку з покупцем повинен чітко назвати суму, одержану від покупця, і покласти одержані від нього гроші окремо на видному місці, оформити розрахунковий документ установленої форми на повну суму покупки, назвати покупцеві належну йому суму здачі і видати її разом з розрахунковим документом.

Пунктом 52 даного Порядку і правил встановлено, що контроль за дотриманням цього Порядку і правил здійснюється службовими особами органів державної виконавчої влади у межах іхньої компетенції та в установленому порядку.

          Посадовими особами регіонального управління проводяться перевірки на виконання вимог статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного плодового, алкогольних   напоїв та тютюнових виробів".

          Дані перевірки проводяться відповідно до внутрішнього плану-графіка проведення перевірок суб"єктів підприємницької діяльності щодо дотримання ними вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

          Під час проведення перевірки посадовими особами, поряд з вивченням цільового питання, перевіряються і інші питання контролю діяльності суб"єктів підприємницької діяльності в сфері виробництва та обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

          Зокрема посадовими особами проводиться перевірка проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та видачу розрахункового документа, про що складається відповідної форми акт перевірки правильності розрахунків за реалізовані товари (надані послуги).

          З викладеного вище випливає, що посадовими особами регіонального управління здійснюється контроль за виконанням Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", інших нормативних актів, який здійснюється за окремими планами, затвердженими керівництвом державної податкової адміністрації.

Щодо посилання позивача на норми Цивільного кодексу України, то дії осіб, що складали акт перевірки, не є правочином, у тому числі і фіктивним правочином. визначення якого містить, стаття 234 ЦК України, оскільки відповідно до статті 1 Цивільного кодексу України відносини підприємця та управління щодо дій, про які йдеться у позові та запереченнях на позов, не регулюються Цивільним кодексом України.

Таким чином, посадові особи відповідача під час перевірки суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 діяли на підставі та в межах визначених Законом повноважень, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

          Керуючись ст.ст 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 

У Х В А Л И В :

 

          Постанову господарського суду Кіровоградської області від 25.07.06 у даній спрві залишити  без змін, а скаргу без задоволення.

          Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складання її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України. 

 

Головуючий                                                     А.К.Дмитренко

 

Суддя                                                                А.Є.Прокопенко

 

Суддя                                                                 І.А. Сизько

з оригіналом згідно

Помічник судді                  О.В. Поштаренко

  • Номер:
  • Опис: Про спонукання вчинити певні дії
  • Тип справи: Видача дублікату наказу (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 15/232
  • Суд: Господарський суд Донецької області
  • Суддя: Дмитренко Г.К.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.05.2018
  • Дата етапу: 29.05.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація