АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22-ц/490/9194/12 Справа № 2/402/209/12 Головуючий у 1 й інстанції - Марченко Н.В. Доповідач - Кіктенко Л.М.
Категорія
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 вересня 2012 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
Головуючого судді: Кіктенко Л.М.
Суддів: Кочкової Н.О., Петешенкової М.Ю.
при секретарі: Бойко О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Петрово»на рішення Апостолівського районного суду, Дніпропетровської області від 15 травня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Петрово»про визнання недійсним договору оренди,-
ВСТАНОВИЛА:
В грудні 2011 року ОСОБА_2 звернулась до Апостолівського районного суду, Дніпропетровської області із позовом до ТОВ «Агрофірма «Петрово»про визнання недійсним договору оренди землі від 01.09.2009 року, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ «Агрофірма «Петрово», зареєстрованого 23.11.2009 року.
Рішенням Апостолівського районного суду, Дніпропетровської області від 15 травня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено.
Визнано договір оренди земельної ділянки від 01.09.2009 року між ОСОБА_3 та ТОВ «Агрофірма «Петрово», що зареєстрований у книзі реєстрації договорів оренди у відділі Держкомзему у Апостолівському районі ,про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 23 листопада 2011 року за № 040911700830 -недійсним.
В апеляційній скарзі Товартво «Агрофірма «Петрово»ставить питання про скасування рішення суду та ухвалити нового рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити. Судові витрати покласти на позивача.
Судом встановлено, що згідно Державного акту на право власності на землю від 11 червня 2004 року ДП № 081846 земельна ділянка площею 6,5265 гектарів, яка знаходиться на території Кам'янської сільської ради, зареєстрованого за № 1220383300010080554, належить на праві приватної власності ОСОБА_2
01 вересня 2009 року між ТОВ «Агрофірма «Петрово»та ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого, громадянка ОСОБА_2 передала у платне користування ТОВ «Агрофірма «Петрово» земельну ділянку загальною площею 6,5265 гектарів, яка знаходиться на території Кам'янської сільської ради. Даний договір визначає предмет договору, строк дії договору, об'єкт оренди, орендну плату, умови використання земельної ділянки, обмеження щодо використання земельної ділянки, інші права та обов'язки сторін, ризик випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, страхування об'єкта оренди, зміну умов договору і припинення його дії, відповідальність сторін, прикінцеві положення, реквізити та підписи сторін, відмітку про державну реєстрацію.
Але позивачка з даним договором не згодна, та вважає, що під час укладення договору істотні умови не були погоджені.
Відповідно до ч., ч. 1, 2, 3, 4 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі, статтею 18 Закону встановлено, що договір оренди землі набуває чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до ч.1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п*ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що договір оренди укладений у письмовій формі, пройшов державну реєстрацію, позивач по справі мала необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення позивачів було спрямоване на укладення договорів оренди, що встановлено в судовому засіданні та позивачкою не оспорювалось.
Задовольняючи позовні вимоги на підставі статті 203 ЦК України, суд першої інстанції помилково дійшов до висновку про недійсність договору оренди за відсутності в договорі таких істотних умов , як умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки та вказав,що це є підставою для визнання вказаного договору оренди недійсним, при цьому не врахував, що відсутність такої умови не є безумовною підставою для визнання правочинів недійсними у розумінні зазначеної норми матеріального права та правил статті 215 ЦК України, як і не є підставою для визнання недійсним договору оренди у зв*язку з тим, що в договорі не вказано про строки виплати орендної плати в грошовій формі, оскільки в договорі вказано, що ця виплата здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Згідно вимог ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Оскільки позивачка не довела, що укладений договір оренди не відповідає загальним вимогам, додержання яких є необхідним для чинності правочину, суд першої інстанції безпідставно визнав договір оренди земельної ділянки недійсним.
Оспорюваний договір оренди підписаний сторонами, визначено термін його дії в межах діючого законодавства, державна реєстрація проведена відповідно до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. № 174, за яким така реєстрація здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України, також цей договір виконувався сторонами з 1 вересня 2009 року.
Що стосується орендної плати, то укладаючи договір оренди землі 1 вересня 2009 року сторони домовилися про її розмір.
Зокрема, п.9 вказаного договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3%-2204 грн.97 коп.
Пунктом 11 договору передбачено, що орендна плата вноситься у такі строки:
- грошова (оплата земельного та прибуткового податку замість Орендодавця) в термін згідно чинного законодавства;
- натуральна плата з 1 серпня до 1 грудня кожного року.
Отже, з'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення сторін у справі, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.
У зв*язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріального, процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне оскаржуване рішення суду скасувати та відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.,ст.209,303,307,309,316 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Петрово»задовольнити.
Рішення Апостолівського районного суду, Дніпропетровської області від 15 травня 2012 року скасувати.
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Петрово»про визнання недійсним договору оренди.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:
Судді: