Судове рішення #24792295

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 22-ц/490/9665/12 Справа № 434/1154/12 Головуючий у 1 й інстанції - Митошоп В.М. Доповідач - Кіктенко Л.М.

Категорія

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


17 вересня 2012 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:


Головуючого: Кіктенко Л.М.

Суддів: Кочкової Н.О., Колодяжної Н.Є.

при секретарі: Бойко О.Л.


розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою Аграрно-виробничого Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроцентр К»на рішення П'ятихатського районного суду, Дніпропетровської області від 07 серпня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Аграрно-виробничого Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроцентр К» про визнання договору оренди землі недійсним, -

ВСТАНОВИЛА:


В липні 2012 року ОСОБА_2 звернувся із позовом до аграрно-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю «Агроцентр К» про визнання договору оренди землі недійсним, посилаючись на те, що він є власником земельної ділянки площею 7,730 га, що розташована на території Савровської сільської ради, П'ятихатського району, Дніпропетровської області. Згідно договору оренди землі від 28 січня 2005 року, укладеного між сторонами, позивач надав відповідачу вищезазначену земельну ділянку у строкове платне користування на 5 років. Але коли восени 2011 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з проханням повернути земельну ділянку, то дізнався, що в 2008 році між ним та відповідачем укладений новий договір, відповідно до якого, він передав земельну ділянку у користування ще на 10 років, про існування якого він не знав. В позові ОСОБА_2 просив визнати недійсним договір оренди землі від 15 січня 2009 року, посилаючись на те, що він його не підписував.

Рішенням П'ятихатського районного суду, Дніпропетровської області від 07 серпня 2012 року визнано недійсним договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2 та аграрно-виробничим ТОВ «Агроцентр К», зареєстрований у відділі ДРФ ДП «Центру Державного земельного кадастру»15 січня 2009 року за № 040913800097. Вирішено питання стосовно судових витрат.

З таким рішенням не погодилось аграрно-виробниче ТОВ «Агроцентр К», звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення П'ятихатського районного суду, Дніпропетровської області від 07 серпня 2012 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до АВ ТОВ «Агроцентр К»відмовити.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 на підставі Державного акту на праві власності на земельну ділянку серії ЯА №170043, виданого на підставі розпорядження голови П*ятихатської районної державної адміністрації №473-р від 30.09.2004 року(а.с.4 зворот) , є власником земельної ділянки площею 7,730 га, що розташована на території Савровської сільської ради, П'ятихатського району, Дніпропетровської області.

На вищезазначену ділянку між ОСОБА_2 та АВ Товариством «Агороцентр К»укладено договір оренди землі ,зареєстрований у Савровській сільській раді 29 січня 2005 року(а.с.7-8).

Згідно даного договору позивач надав відповідачу належну йому земельну ділянку в оренду строком на 5 років, а саме до 28 січня 2010 року(а.с.6 зворот).

15 січня 2009 року між сторонами укладено новий договір оренди землі, згідно якого, позивач передав належну йому земельну ділянку в оренду АВ ТОВ «Агроцентр К»строком на 10 років(а.с.5-6).

Представник відповідача в суді апеляційної інстанції підтвердив, що вказаний договір підписала працівник відповідача за погодженням із жінкою позивача у телефонному режимі.

Згідно копій заяв на видачу орендної плати та копій видаткових касових ордерів від 25.05.2010 року, 09.11.2010 року, 05.03.2012 року позивач отримував орендну плату в АВ Товаристві «Агроцентр К»за користування відповідачем його земельною ділянкою(а.с.23-28).

Правочин вважається недійсним, якщо є недодержання в момент вчинення стороною вимог, які встановлені частинами 1-3, 5-6, ст. 203 ЦК України. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша зацікавлена особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.( ст. 215 ЦК України).

За змістом ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору та умови, що визначені законодавством як істотні.

Істотні умови договору оренди землі передбачені ст.15 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року, з послідуючими змінами в редакції станом на час виникнення правовідносин, в числі яких визначено: об'єкт оренди(місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві.

Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч.4 ст.15 Закону є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073, в редакції станом на час виникнення правовідносин, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Згідно з п.5 зазначеного Порядку для державної реєстрації договорів оренди юридична або фізична особа (заявник) подає до відповідного державного органу земельних ресурсів: заяву про державну реєстрацію договору оренди; договір оренди; план (схему) земельної ділянки, яка надається в оренду; копію державного акту на право власності на землю, що перебуває у власності фізичних або юридичних осіб. Крім зазначених документів до заяви додаються: акт перенесення меж земельної ділянки, яка надається в оренду, на місцевість у разі не визначення їх у натурі; проект відведення земельної ділянки у разі надання її в оренду зі зміною цільового призначення.

Як вбачається із договору оренди земельної ділянки від 15 січня 2009 року, укладеного між ОСОБА_2 та АВ Товариством «Агроцентр К»"(а.с.5-6), до договору оренди землі при його реєстрації були надані: кадастровий план земельної ділянки; креслення до акту прийому-передачі земельної ділянки; акт приймання-передачі земельної ділянки; копія Державного акту на право власності на землю (а.с. 4 зворот), що свідчить про погодження сторонами істотних умов договору.

Відповідно до вимог ст.17 Закону України "Про оренду землі" передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представники позивача підтвердили факт отримання позивачем орендної плати за оспорюваним договором за 2010рік та 2011 роки.

В судовому засіданні апеляційної інстанції також встановлено, що з часу укладення зазначеного договору оренди землі відповідач фактично виконував умови договору оренди землі, зокрема, сплачував позивачу, а останній одержував передбачену договором орендну плату з часу укладення договору(а.с.23-28).


Наведені обставини свідчать, що мала місце фактична передача земельної ділянки, виконання сторонами умов договору, оспорюваний договір оренди земельної ділянки, укладений у письмовій формі, пройшов відповідну державну реєстрацію у Жовтоводському відділі ДРФ ДП «Центр ДЗК» 15 січня 2009 року(а.с.6).

Частиною 1 ст.241 ЦК України передбачено, що правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює,змінює , припиняє цивільні права та обов*язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим, зокрема, у разі , якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання.

Відповідно до вимог ч.2 ст.241 ЦК України наступне схвалення правочину особою, яку представляють, створює, змінює і припиняє цивільні права та обов*язки з моменту вчинення цього правочину.

За наявності зазначених обставин саме по собі підписання договору іншою особою, не може бути підставою для визнання договору оренди землі недійсним, оскільки своє волевиявлення щодо вказаного договору ОСОБА_2 проявив у фактичному його виконанні.

Оскільки суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, права та обов'язки сторін, не взяв до уваги обставини щодо укладення ОСОБА_2 та АВ Товариством «Агро центр К»договору оренди земельної ділянки від 15 січня 2009 року, то його висновки про відмову в задоволенні позову є такими, що протирічать фактичним обставинам справи, нормам матеріального права, у зв'язку з чим, колегія суддів вважає, що рішення суду на підставі п.1,4 ст.309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову ОСОБА_2 у задоволенні позову до АВ Товариства «Агроцентр К»про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки(паю).

Посилання позивача на те, що про існування оспорюваного договору він не знав та був введений в оману відповідачем, є необгрунтованим, оскільки в заяві від 4 січня 2011 року він прохав видати йому орендну плату за п*ять років: 2012-2016 рік включно (а.с.29), схвалив вказаний договір його виконанням.

Керуючись ст.,ст.209,303,307,309,316 ЦПК України, колегія суддів,-


ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу Аграрно-виробничого Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроцентр К»на рішення П'ятихатського районного суду, Дніпропетровської області від 07 серпня 2012 року задовольнити.

Рішення П'ятихатського районного суду, Дніпропетровської області від 07 серпня 2012 року скасувати.

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Аграрно-виробничого Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроцентр К» про визнання договору оренди землі недійсним.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.


Головуючий:

Судді:








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація