Судове рішення #24768379

Справа № 2/0510/2242/2012

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2012 року м. Макіївка

Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:

головуючого - судді Супрун М. Ю.

при секретарі - Шуляк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Макіївської міської ради Донецької області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

У серпні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Макіївської міської ради Донецької області про визнання за ним в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

У судовому засіданні представник позивача, ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності, позовні вимоги підтримала та суду пояснила, що матері позивача -ОСОБА_2 на підставі договору купівлі -продажу, посвідченого 04 лютого 1957 року державним нотаріусом Макіївської державної нотаріальної контори, належав жилий будинок, який складається з трьох кімнат та кухні, а також господарські будівлі у вигляді двох сараїв та споруди готовністю 95%, що розташовані на земельній ділянці площею 600 кв. м., прилеглої до будинку за адресою: АДРЕСА_1 За час свого життя ОСОБА_2 без належного дозволу та затвердженого проекту вказаний жилий будинок добудувала і на теперішній час його площа складає: загальна -64,00 кв. м., в тому числі жила -29,00 кв. м. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, не встигнувши здати жилий будинок до експлуатації та зареєструвати на нього своє право власності. Під час життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким все майно заповіла своєму сину ОСОБА_1, який, як єдиний спадкоємець, фактично прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, так як постійно як до смерті матері так і після постійно мешкав з нею за адресою спадкового будинку, переважний час був зареєстрований в даному жилому будинку. У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 самочинно добудувала жилий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_1 позбавлений можливості оформити свої спадкові права після її смерті. Приймаючи до уваги те, що спадковий жилий будинок був спадкодавцем добудований з додержанням будівельних та інших норм та правил, просила визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на жилий будинок, під літерою „А-1", загальною площею 64,00 кв. м., жилою -29,00 кв. м., разом із погребом та прибудовами, під літерами „а", „а1" і „а2", а також на господарські будівлі у вигляді літньої кухні, під літерою „Б", сараю, під літерою „В", вбиральні, під літерою „Д", водогону І та огорожі №1.

Представник відповідача - Макіївської міської ради Донецької області у судове засідання не з"явився, згідно листа просив справу розглянути у його відсутність, визнав позовні вимоги у повному обсязі.

Суд, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

В силу ст. 238 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно статті 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Судом встановлено, що згідно договору купівлі -продажу, посвідченого 04 лютого 1957 року державним нотаріусом Макіївської державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 належав жилий будинок, який складається з трьох кімнат та кухні, а також господарські будівлі у вигляді двох сараїв та споруд, готовністю 95%, що розташовані на земельній ділянці площею 600 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1. (а. с. 16, 18)

З свідоцтва про смерть, виданого 18 вересня 1995 року Відділом РАЦСу Гірницького районного виконкому м. Макіївки вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2. ( а. с. 6).

В силу п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 „Про судову практику у справах про спадкування", відносини спадкування регулюються правилами діючого ЦК, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовуються чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Згідно до ст. 548 ЦК України, в редакції Закону 1963 року, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Відповідно до п. 1 і 2 ч.1 ст. 549 того ж ЦК України визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до відомостей Першої Макіївської державної нотаріальної контори спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.

Із свідоцтва про народження, виданого 26 квітня 1949 року Міським відділом РАЦСу м. Макіївки Сталінської області вбачається, що спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є її син ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ( а. с. 5) якому ОСОБА_2 заповіла жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується заповітом, посвідченим 03 листопада 1994 року державним нотаріусом П'ятої Макіївської державної нотаріальної контори. ( а. с. 17)

З домової книги домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що позивач з 10 серпня 1996 року зареєстрований за вказаною адресою, крім того, ОСОБА_1 був раніш також прописаний в даному жилому приміщенні.

Так, свідок ОСОБА_4 пояснила суду, що є сусідкою сім"ї ОСОБА_1. ОСОБА_1 із своєю сім"єю, як до смерті матері -ОСОБА_2 так і після, і на теперішній час мешкає в жилому будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2, оскільки фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Судом встановлено, що за час життя спадкодавець ОСОБА_2 самочинно без узгодженого проекту добудувала жилий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується актом КП „БТІ м. Макіївки" від 05 червня 2012 року. ( а. с. 15).

Звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об»єкту, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 свідчить про те, що даний жилий будинок існує згідно з метою призначення, відповідає вимогам санітарних та протипожежним нормам діючого ДБН В.В. 2.2.-15-2005 р. і нормативно-технічної документації в області архітектурного проектування і може бути введений в експлуатацію. (а. с. 19-37).

Враховуючи те, що померлою ОСОБА_2 не отримано дозвіл на добудову жилого будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 проведені нею будівельні роботи вважаються самочинними.

Разом з тим, судом встановлено, що при самочинному будівництві ОСОБА_2 нічиїх прав не було порушено. Крім того, вона здійснила вказану забудову із додержанням архітектурних, будівельних та інших норм та правил з використанням земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Оскільки дане нерухоме майно є самочинним, спадкоємець ОСОБА_1 позбавлений можливості оформити свої спадкові права на дане нерухоме майно в нотаріальній конторі і тому право позивача на спадщину підлягає захисту в судовому порядку.

За таких обставин, враховуючи те, що право власності згідно ст. 328 ЦК України виникає на підставах, що не заборонені законом, суд вважає доказаним і підлягаючим визнанню за позивачем його права власності в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_2 на жилий будинок з господарськими будівлями, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10,11,209,212,214-215 ЦПК України ст. ст. 328, 331, 376 ЦК України, суд


В И Р І Ш И В :


Позов ОСОБА_1 до Макіївської міської ради Донецької області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування задовольнити.

Визнати право власності за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, на жилий будинок, під літерою „А-1", загальною площею 64,00 кв. м., в тому числі жилою -29,00 кв. м., разом із погребом та прибудовами, під літерами „а", „а1" і „а2", а також на господарські будівлі у вигляді літньої кухні, під літерою „Б", сараю, під літерою „В", вбиральні, під літерою „Д", водогону І та огорожі №1, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

СУДДЯ


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація