Судове рішення #24768104



2/2028/564/12

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



30 липня 2012 року смт. Нова Водолага


Нововодолазький районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Трояновської Т.М.

при секретарі Великородній Л.Ф.

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бірківської селищної ради Нововодолазького району Харківської області про визнання права власності на самочинне будівництво,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бірківської селищної ради Нововодолазького району Харківської області, в якому з урахуванням уточнень просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на нерухоме майно та на самочинно збудоване нерухоме майно.

Позивач мотивував позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Бірки Нововодолазького району Харківської області помер її батько -ОСОБА_2. Після його смерті залишилася спадщина у вигляді домоволодіння з господарськими будівлями, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, яке належало йому на підставі договору купівлі-продажу від 16.11.1987 року.

За життя спадкодавцем на території домоволодіння було здійснене самовільне будівництво, яке належним чином не оформлене, у зв'язку із чим позивач на момент звернення до суду не має можливості отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину.

Позивач у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача -Бірківської селищної ради Нововодолазького району Харківської області у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника зазначивши, що проти позовних вимог не заперечують.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі доказів, що містяться у матеріалах справи.

Суд, вивчивши доводи позовної заяви, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

Як свідчать матеріали справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим Бірківською селищною радою Нововодолазького району Харківської області ІНФОРМАЦІЯ_2.

Факт родинних відносин між позивачем та померлим підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 12 жовтня 1963 року, де ОСОБА_2 записаний, як батько позивачки та свідоцтвом про шлюб позивача із якого вбачається, що ОСОБА_1 у 1986 році зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 та змінила своє дівоче прізвище «ОСОБА_1»на прізвище чоловіка «ОСОБА_1».

Мати позивачки -ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3, виданого Бірківської селищною радою Нововодолазького району Харківської області 06 червня 2011 року.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, позивач -ОСОБА_1 на час відкриття спадщини проживала разом зі спадкодавцем -ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, з 1989 року до дня смерті останнього, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Бірківської селищної ради Нововодолазького району Харківської області від 03.07.2012 року, копією домової книги та реєстраційним штампом у паспорті позивача, та на протязі строку для прийняття спадщини, встановленого ст. 1270 ЦК України, не відмовилася від неї.

Звернувшись до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, їй було запропоновано виготовити оновлений технічний паспорт. Після виготовлення якого було з'ясовано, що в домоволодінні по АДРЕСА_1 без дозволу побудовано вбиральню, два гаражі, літню кухню, тамбур, два сараї, колонку та два навіси. Оформити належним чином спадщину на житловий будинок нотаріус позивачу відмовив, у зв'язку із здійсненням спадкодавцем -ОСОБА_2 самовільного будівництва на території домоволодіння.

Судом встановлено, що житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1, належав ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 16 листопада 1987 року.

Вищевказаний житловий будинок знаходиться на земельній ділянці Бірківської селищної ради в межах населеного пункту, виділеній для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд розміром 0,15 га, для ведення особистого селянського господарства розміром 0,1924 га; для ведення садівництва розміром 0,0392 га, що підтверджується рішенням Бірківської селищної ради від 17 вересня 2002 року.

З довідки № 8 від 01.03.2012 року виданої Нововодолазьким МКПТІ та технічного паспорту вбачається, що на території домоволодіння по АДРЕСА_1, без дозволу побудовано вбиральня -«Д», гараж - «Е», літ. Кухні -«Ж», тамбур -«Ж1», гараж -«М», сарай -«М1», навіс -«Н», навіс -«Н1», сарай -П, колонка -«К», у зв'язку з чим, на дане домоволодіння не зареєстроване право власності.

Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 780720 від 15 січня 2003 р., земельна ділянка розміром 0,1500га по вул. Леніна, 68 в с. Бірки Нововодолазького району Харківської області передана на праві приватної власності ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Відповідно до висновків акту обстеження від 05.03.2012 року, виданого КП «Архітектурно -планувального бюро Нововодолазького району»та погодженого з Відділом містобудування, архітектури ти житлово -комунального господарства райдержадміністрації, самочинно побудовані об'єкти, які розташовані по АДРЕСА_1 відповідають містобудівним вимогам і державним будівельним нормам ДБН 360 -92 ** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»та ДБН 79 -92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України»і можуть бути використані для подальшої експлуатації.

За таких обставин суд зазначає наступне:

Згідно ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, позивачу не надано свідоцтво про право на спадщину у зв'язку із відсутністю належної реєстрації об'єктів самовільного будівництва, які були зведені ОСОБА_2 як власником земельної ділянки.

Відповідно до ст. 375 ЦК України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.

При цьому, право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням (ч.3 ст. 375 ЦК України).

Статтею 1299 ЦК України передбачено обов'язок спадкоємця зареєструвати право на спадщину в органах, що здійснюють реєстрацію нерухомого майна.

При цьому, ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на нову річ, яка виготовлена чи створена особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Згідно положень ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла до інших осіб (спадкоємців).

Положеннями ст. 1261 ЦК України встановлено, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує прав інших осіб.

З матеріалів справи не встановлено, що на зазначені об'єкти самовільного будівництва суперечить суспільним інтересам, порушують права та інтереси інших осіб, чи мають істотні порушення будівельних норм і правил.

За таких обставин суд робить висновок, що позовні вимоги про визнання права власності на самочинно зведені об'єкти нерухомості на підставі ч. 5 ст. 376 ЦК України підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 331, 375, 376, 1216, 1299 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:


Позов ОСОБА_1 до Бірківської селищної ради Нововодолазького району Харківської області про визнання права власності на самочинне будівництво -задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, на житловий будинок літ. «А-1», веранда літ. «а», прибудову літ. «а1», ганок літ. «а2», мансарду літ. «а3», літню кухню літ. «Б», сарай літ. «В», погріб літ. «Г», вбиральню літ. «Д», гараж літ. «Е», літню кухню літ. «Ж», тамбур літ. «Ж1», гараж літ. «М», сарай літ. «М1», навіс літ. «Н», навіс літ. «Н1», сарай літ. «П», колонка літ «К», які розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Нововодолазький районний суд Харківської області в 10-денний строк з дня проголошення рішення.



Суддя Трояновська Т.М





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація