Справа № 2/0510/1527/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2012 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді Супрун М.Ю.
при секретарі Шуляк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Макіївка цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" в особі Відокремленого підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту та невраховану електричну енергію з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних,
В С Т А Н О В И В:
У травні 2012 року ПАТ „ДТЕК Донецькобленерго" в особі ВП „Макіївський об'єднаний район електричних мереж"звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію та невраховану електричну енергію, внаслідок порушення Правил користування електричної енергію за актом про порушення Правил користування електричною енергією з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних в загальній сумі 4217,09 грн.
В судовому засіданні представник позивача Шульга Ю.В., яка діє на підставі довіреності, позовні вимоги уточнила та пояснила суду, що відповідачі проживають в квартирі НОМЕР_1, розташованої в будинку АДРЕСА_2 та є споживачами електричної енергії за вказаною адресою, яку надає їм Публічне акціонерне товариство „ДТЕК Донецькобленерго". В порушення своїх зобов"язань споживачі не вносили своєчасно плату за спожиту електричну енергію, тому мають заборгованість за вказані послуги, надані їм позивачем, за період з 01.01.1998 року по 09.09.2010 року в сумі 1190,13 грн. При цьому індекс інфляції за весь час прострочення складає 130,91 грн., три відсотки річних від простроченої суми -35,80 грн. Крім того, 09 вересня 2010 року при перевірці представниками ПАТ „ДТЕК Донецькобленерго" у відповідачів електроустановок та приладу обліку електроенергії, були виявлені порушення останніми Правил користування електроенергією, а саме встановлено самовільне підключення електроустановок до електромережі поза приладу обліку електроенергії, зняття лічильника без дозволу енергопостачальника, про що складений відповідний акт. Вартість неврахованої енергії за вказаним актом складає 2675,94 грн. При цьому індекс інфляції за весь час прострочення складає 155,20 грн., три відсотки річних від простроченої суми -45,53 грн. З урахуванням наведеного, просила солідарно стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства „ДТЕК Донецькобленерго" в особі Відокремленого підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" заборгованість за спожиту електричну енергію та невраховану електричну енергію, внаслідок порушення Правил користування електричної енергію за актом про порушення Правил користування електричною енергією з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, в загальній сумі 4233,51 грн.
Відповідачі у судовому засіданні позовні вимоги позивача визнали частково та суду пояснили, що в квартирі НОМЕР_1, розташованої в будинку АДРЕСА_2, де вони зареєстровані, фактично вони не проживають з 1993 року. Дійсно електролічильник в даному жилому приміщенні був знятий з метою перенесення його з приміщення квартири до сходового майданчика і до теперішнього часу не встановлений та не підключений. Приймаючи до уваги викладене, відповідачі не заперечували проти стягнення з них на користь позивача суму неврахованої електричної енергії, внаслідок порушення ними Правил користування електричною енергією за актом про порушення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних. Разом з тим, просили відмовити ПАТ „ДТЕК Донецькобленерго" в особі ВП „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" в задоволенні його позовних вимог в частині стягнення з них заборгованості за спожиту електричну енергію, оскільки такої заборгованості в них немає і електролічильник, з якого знімались показання представниками енергопостачальника, не був підключений і не обліковував електричну енергію.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до вимог статті 68 ЖК України, наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату за комунальні послуги.
Згідно статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач зобов"язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об»єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
В силу пункту 42 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабміну України від 26.07.1999 року № 1357, споживач електричної енергії зобов'язаний в тому числі дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору, оплачували спожиту -електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил, вносити плату за спожиту електричну енергію виключно на розподільчий рахунок енергопостачальника в уповноваженому банку.
У відповідності з пунктом 48 вказаних Правил, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за крадіжку електричної енергії у випадку самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приборів обліку.
Відповідно до підпункту 4 пункту 3.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, порушенням Правил користування електричною енергією є самовільне підключення електроустановок струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю споживача.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є наймачем квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, де зареєстрований з членами своєї сім»ї дружиною ОСОБА_2, синами ОСОБА_3 та ОСОБА_1
09 вересня 2010 року представники Макіївського ОРЕМ за місцем проживання відповідачів провели перевірку дотримання споживачами Правил користування електричною енергією для населення і встановили порушення вказаних Правил, що виразилось в самовільному підключенні електроустановок квартири до електромережі енергопостачальника поза прибором обліку електроенергії та самовільне зняття приладу обліку електричної енергії, про що у присутності наймача ОСОБА_1 складений відповідний акт за № 126346.
Вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією, складає 2675,94 грн. (а. с. 13,14).
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три процента річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію ( передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Таким чином, виниклі між сторонами правовідносини про надання послуг передбачають, що виконавець повинен надати послугу, а замовник наділений правом вимагати виконання цього обов'язку, крім того, замовник зобов'язаний оплатити надану послугу, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати.
Грошовим зобов'язанням вважається будь-яке зобов'язання, що складається з правовідношення, в якому праву кредитора вимагати від боржника виконання певних дій відповідає обов'язок боржника сплатити гроші на користь кредитора.
Згідно розрахунку індексу інфляції від суми боргу складає за період з 08.11.2010 р. по 02.06.2011 р. ( 2675,94 грн. Х 1.058 індекс інфляції )= 155,20 грн., три відсотки річних -в сумі 45,53 грн. = (2675,94 грн. -сума боргу Х 3 %) : 207 днів -кількість днів прострочення), тому загальний розмір заборгованості відповідачів за невраховану електричну енергію за актом № 126346 від 09.09.2010 року про порушення Правил користування електричної енергію з урахуванням трьох відсотків річних та інфляційних сум складає 2876,67 грн. і дана заборгованість підлягає солідарному стягненню з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 на користь позивача.
Разом з тим, суд вважає, що позов в частині стягнення з відповідачів заборгованості за спожиту електричну енергію задоволенню не підлягає за наступними підставами.
Так, у відповідності до пункту 19 Правил користування електричною енергією для населення розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі фактичних показань приладів обліку.
Судом встановлено, що представниками енергопостачальної організації заборгованість за спожиту електричну енергію у відповідачів була розрахована виходячи з показань електролічильника, який не був встановлений та підключений.
З урахуванням наведеного, підстав для стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію за період з 01.01.1998 року по 09.09.2010 року з відповідачів немає, оскільки наявність такої заборгованості позивачем не доведена.
У відповідності до частини 1 статті 88 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути з відповідачів на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго»в особі Відокремленого підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" судовий збір в сумі 214, 60 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабміну України від 26.07.1999 року № 1357, ст. 68 ЖК України, ст.ст.10,11, 209,212, 214-215, 224-226 ЦПК України суд,
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства "Донецькобленерго"в особі Відокремленого підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту та невраховану електричну енергію задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго" в особі Відокремленого підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" вартість неврахованої електричної енергії, внаслідок порушення Правил користування електричною енергією за актом № 126346 від 09 вересня 2010 року в сумі 2675,94 грн. (дві тисячі шістсот сімдесят п'ять грн. 94 коп.).
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго»в особі Відокремленого підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" три відсотків річних від простроченої суми -45,53 грн., індекс інфляції за весь час прострочення в сумі 155,20 грн., та судовий збір в розмірі 214, 60 грн., всього 415,33 грн. (чотириста п'ятнадцять грн. 33 коп.).
В іншій частині позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Донецькобленерго" в особі Відокремленого підрозділу „Макіївський об'єднаний район електричних мереж" відмовити.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя