Судове рішення #24745561

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________________________________________

_______________________________________________________________________________

Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.м.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.


ПОСТАНОВА

іменем України


"04" квітня 2012 р. Справа № 2-А-2099/11


Житомирський апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Пасічник С.С.,


розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Богунського районного суду м.Житомира від "30" червня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії, -


ВСТАНОВИВ:


Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 30 червня 2011 р. позов ОСОБА_4 задоволено.

Визнано неправомірними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат по нарахуванню та виплаті ОСОБА_4 щорічної соціальної допомоги, як учаснику бойових дій, за 2011 рік у розмірах, менших, ніж визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Стягнуто з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_4 недоплачену щорічну разову допомогу, як учаснику бойових дій, за 2011 рік в сумі 3360 грн. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову, прийти нову про відмову у задоволені позову до Центру.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість постанови суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що позивач має статус учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1 від 20.02.2003 року).

Згідно ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції згідно із Законом від 25.12.1998р. №367-XIV щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, зміни, внесені у ст.12 Законом України від 28.12.2007 р. №107-УІ визнано неконституційними, а отже ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має застосовуватись у чинній редакції.

Також, згідно з ч.3 статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тому, пенсії та інші види соціальних виплат, що є єдиним джерелом існування не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який встановлюється законом.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15.07.1999р. №966-14 для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком застосовується прожитковий мінімум.

З вищезазначеного випливає, що прожитковий мінімум є основою для розрахунку мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, та ґрунтується, зокрема, на частині 3 статті 46 Конституції, у відповідності до якої пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги не можуть бути нижчими ніж прожитковий мінімум, встановлений законом.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не можуть бути взяті до уваги, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на підвищення пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 р. №177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення.

Вказана постанова містить положення й щодо того, що Міністерство оборони, інші структури мають забезпечувати подання місцевим органам праці та соціального захисту населення щороку до 1 березня списків ветеранів війни, яким зазначена у пункті 1 цієї постанови виплата передбачається законом про Державний бюджет на відповідний рік.

Постановами Кабінету Міністрів України №211 від 18.03.2009р. та №299 від 07.04.2010р. передбачено, що Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Міністерство транспорту та зв'язку, Служба безпеки, Державна судова адміністрація, Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державний департамент з питань виконання покарань, Управління державної охорони, Державна податкова адміністрація, Адміністрація Державної прикордонної служби забезпечують подання відповідно до 20 березня 2009 р. та у триденний строк з дня набрання чинності постановою місцевим органам праці та соціального захисту населення списків осіб, які мають право на одержання разової грошової допомоги та які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України. В свою чергу, згідно вказаних постанов Пенсійний фонд України подає місцевим органам праці та соціального захисту населення списки осіб, які мають право на одержання разової грошової допомоги та перебувають на обліку в його органах.

Згідно з Положенням про Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженим розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації №223 від 07.07.2006р., Центр є невід'ємною частиною системи соціального захисту населення, державною установою, завданням якої є забезпечення всіх видів соціальних виплаті (п.3.1), їх нарахування, виготовлення виплатних документів (п.3.2), контроль за правильністю призначення, перерахунку, і виплаті всіх видів соціальної допомоги, цільовим використанням бюджетних коштів (п.3.3), облік фактичних видатків по даних виплатах та здійснення перерахунку соціальної допомоги (п.4.9), веде базу даних отримувачів соціальної допомоги (п.4.10).

Відповідно до листа Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 15.12.2009 року №6888/03-1 Управління, будучи головним розпорядником коштів на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни, безпосередньо соціальні виплати не здійснює, а лише перераховує ці кошти за кошторисним призначенням - розпоряднику коштів для цієї мети - Житомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на його реєстраційний рахунок для подальшої виплати ветеранам війни за місцем проживання.

Тобто, Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації безпосередньо не здійснює соціальні виплати ветеранам війни й не має реєстраційних рахунків для обліку коштів та кошторисних призначень на здійснення зазначених виплат, воно, як головний розпорядник бюджетних коштів, здійснює розподіл бюджетних призначень між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня відповідно до кошторисних призначень.

Отже, Центр, здійснюючи делеговані йому як органу праці та соціального захисту населення повноваження по наданню соціальної допомоги ветеранам війни, отримавши списки ветеранів війни, має провести їх перевірку та виплату грошової допомоги в розмірах, визначених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Враховуючи вищевикладене, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є належним відповідачем, розпорядником коштів на зазначену допомогу, якому затверджено кошторис доходів та видатків за бюджетною програмою "Щорічна грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань" (КПКВ 2501150), і обслуговується в Державному казначействі м.Житомира й виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни здійснюється на підставі поданих до Управління Державного казначейства України у м.Житомирі платіжних доручень Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що вбачається з листа Головного управління Державного казначейства України у Житомирській області, наявного в матеріалах справи.

Суд першої інстанції повно та об'єктивно з'ясував обставини справи, врахував вказані положення та дійшов обґрунтованого висновку про незаконність дій відповідача щодо невиплати грошової допомоги у розмірі, встановленому Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Проте, суд першої інстанції безпідставно стягнув з відповідача на користь ОСОБА_4 конкретно визначений розмір грошової допомоги, залишивши поза увагою наступне.

Згідно положень статей 21, 105, 262 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю, тобто, адміністративний суд визнає дії суб'єкта владних повноважень незаконними (протиправними) і зобов'язує відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до Закону, а не ухвалює рішення про стягнення визначених сум. Тому, рішення суду першої інстанції у частині стягнення з Центру на користь позивача конкретно визначеної суми щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2011 рік в сумі 3360 грн. необхідно змінити, зазначивши про вказане. У решті постанова суду підлягає залишенню без змін

Керуючись ст.ст. 197, 198, 201, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м.Житомира від "30" червня 2011 р. в частині стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_4 недоплаченої щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2011 рік в сумі 3360 грн. змінити, зазначивши про зобов'язання Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 щорічної соціальної допомоги, як учаснику бойових дій, за 2011 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, визначеному ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням проведених виплат.

У решті постанову суду залишити без зміни.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і оскарженню не підлягає.


Головуючий суддя А.В. Жизневська


судді: Л.О. Зарудяна С.С. Пасічник




























А.В. Жизневська

Роздруковано та надіслано: прос

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10014

3- відповідачу Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вул.Черняхівського, 105,м.Житомир,10025


  • Номер: 2-а/2303/1781/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2099/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Жизневська А.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.04.2011
  • Дата етапу: 06.12.2012
  • Номер: 2-а/1506/6755/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити доплату до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2099/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Жизневська А.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.10.2011
  • Дата етапу: 12.12.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація