Судове рішення #2473153

            Справа № 2-3132/08

 

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

(заочне)

24 червня 2008 року   Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

У складі,  головуючого -  судді  Єлісєєвої Т.Ю.

                 при секретарі   Худицькій Т.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання угоди дійсною та визнання права власності, -

В С Т А Н О В И В:

 

       Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтуванні позовних вимог посилається на те, що він є власником домоволодіння АДРЕСА_1. Дане домоволодіння позивач придбав за домашньою угодою від 25 травня 2003 року. 17 вересня 2002 року була укладена угода між позивачем та відповідачкою про сплату завдатку та був укладений договір купівлі-продажу даного домоволодіння з додержанням вимог чинного законодавства. При цьому відбулося повне виконання умов договору. Відповідачка ОСОБА_2є невісткою ОСОБА_3, яка після смерті своєї матері ОСОБА_4 успадкувала дане домоволодіння АДРЕСА_1 та відповідно інформаційної довідки МКП «Земград» №2320 від 23.11.2007 року вищезазначене домоволодіння має тимчасову адресу АДРЕСА_2. ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, не залишивши після себе жодних розпоряджень, а її донька ОСОБА_3,яка мешкала разом із матір'ю, була зареєстрована в домовій книзі за вказаною адресою з моменту свого народження та фактично прийняла спадщину, оскільки була єдиним спадкоємцем померлої. Для належного оформлення спадщини ОСОБА_3 надала своєму синові ОСОБА_5 довіреність від 6 лютого 1985 року, а ІНФОРМАЦІЯ_2 вона померла, не залишивши після себе ніяких розпоряджень. ОСОБА_5 був її єдиним спадкоємцем та фактично прийняв спадщину, не оформивши її після смерті матері належним чином. 15 липня 1995 року також помер ОСОБА_5, а після його смерті єдиним спадкоємцем стала його дружина - ОСОБА_2- відповідачка по справі, з якою він перебував в зареєстрованому шлюбі. Так, після смерті чоловіка, відповідачка ніяким чином не оформила спадкове майно, тому між позивачем та відповідачкою була укладена домашня угода, підписана у Бабушкінському райвиконкомі 25 травня 2003 року. На сьогоднішній день, з 25 травня 2003 року, позивач користується вищезазначеним домоволодінням та сплачує земельний податок. Просить визнати угоду купівлі-продажу домоволодіння АДРЕСА_2 дійсною та визнати за ним право власності на вищевказане домоволодіння.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві.

 Відповідачка в судове засідання не з'явилася,  про час та місце  розгляду справи була повідомлена належним чином, тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідачки відповідно ст. ст. 169,224,225 ЦПК України - заочно.

Заслухавши осіб, яки приймають участь у справі, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

      Як встановлено в судовому засіданні відповідно до домової книги на будинок АДРЕСА_1, заведеної 08.10.1949 року, з цього часу була зареєстрована в будинку ОСОБА_4, її донька ОСОБА_6 - ОСОБА_3 1936 року народження, яка також мешкала в будинку та була зареєстрована разом з матір'ю, до моменту укладення угоди 2003 року(а.с.18-22). ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть, актовий запис №5140 від 08.08.1984 року (а.с.16). Єдиним спадкоємцем після її смерті була донька ОСОБА_3, яка фактично прийняла спадщину після смерті своєї матері. 6 лютого 1985 р. ОСОБА_3 надала своєму синові ОСОБА_7 довіреність для оформлення прав спадкоємця після смерті своєї матері ОСОБА_4(а.с.10).

ОСОБА_3 померла 26 лютого 1985 р., ніяких розпоряджень після себе не залишила. ОСОБА_7 був єдиним спадкоємцем після смерті своєї матері, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.16) та фактично прийняв спадщину, яка залишилась після її смерті, та не оформив спадщину належним чином. 27 жовтня 1985 р. був складений акт обстеження домоволодіння АДРЕСА_3 на предмет встановлення прав володіння. В акті вказано, що ОСОБА_7 - онук ОСОБА_4, померлої в 1984 р., постійно мешкає в будинку, який належав ОСОБА_4

ОСОБА_7 також не оформив належним чином своє право на прийняття спадщини після смерті бабусі та матері.  15 липня 1995 р. ОСОБА_7 раптово помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, актовий запис №1303 від 24.07.1995 року та не залишив після себе ніяких розпоряджень. Спадкоємцем після його смерті є відповідачка - його дружина ОСОБА_2Відповідачка є законною дружиною ОСОБА_7 на підставі свідоцтва про шлюб, зареєстрованого 11 листопада 1978 р. в Бабушкінському РАЦС м. Дніпропетровська, актовий запис № 1188. Відповідачка також ніяким чином не оформила спадкове майно яке залишилось після смерті чоловіка, тому й була укладена домашня угода між позивачем та відповідачкою (а.с.8,9)- договір купівлі-продажу домоволодіння. Підписи сторін за договором було завірено у Бабушкінському райвиконкомі 25 травня 2003 р. в день підписання договору купівлі-продажу, який проходив у присутності свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_8

     Правомочність володіння - це початок права власності. Виникнення права власності у набувача  закон пов'язує з моментом передачі-отримання речі, а отримання є нічим іншим, як початком володіння. Отже початок володіння передбачає і правомочність володіння, користування та розпоряджання майном. Суб'єктивне право власності - це юридично забезпечена можливість власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном на свій розсуд і в своїх інтересах шляхом здійснення щодо свого майна будь-яких дій, які не суперечать законодавству і не порушують права та охоронювані законом інтереси інших осіб, а також можливість захисту від усіляких протиправних втручань до свого володарювання над належним йому майном.

     Відповідно до ст.529 ЦК України (1963р.)  до першої черги спадкоємців за законом відносяться діти.

    Згідно до ст.549 ЦК України (1963) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління та користування спадковим майном, тобто він фактично прийняв спадщину. Оскільки ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину після свого померлого чоловіка, а він, в свою чергу, після своєї померлої матері, а померла мати - після ОСОБА_4, як донька, в тому числі і дане домоволодіння, то вона мала право і розпоряджатися ним, тому що  отримала таке право за законом.

Відповідно інформаційної довідки МКП «Земград» №2320 від 23.11.2007 року вищезазначене домоволодіння має тимчасову адресу АДРЕСА_2 (а.с.17). Домоволодіння  складається з житлового будинку літ. „А-1”, коридор 3,3 кв.м., житлова кімната 8,7 кв.м., житлова кімната 13.0 кв.м., санвузол 2,4 кв.м., кухня 9,7 кв.м., а разом по літ. «А-1» 37,1 кв.м., відповідно технічного плану, виготовленого 23.05.2008 року (а.с.25-28).

Відповідно ст.47 ЦК України (1963р.) Якщо одна із сторін повністю або частково виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального посвідчення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконала угоду, визнати угоду дійсною. В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.

      Враховуючи вищевикладене, що відповідач не бажає оформити угоду нотаріально, суд дійшов висновку, що можливо визнати угоду купівлі-продажу від 25 травня 2003 року укладену  між ОСОБА_1 та ОСОБА_2дійсною та визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння за тимчасовою адресою по АДРЕСА_2.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12 ЦК України ст. ст. 3,10,11,60,214,215,226 ЦПК України, суд, -

 

В И Р І Ш И В:

 

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання угоди дійсною та визнання права власності задовольнити.

Визнати дійсною угоду купівлі-продажу домоволодіння АДРЕСА_2 від 25 травня 2003 року, укладеною між ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Визнати право власності за ОСОБА_1 на домоволодіння АДРЕСА_2, яке складається з житлового будинку літ. „А-1”, коридор 3,3кв.м., житлова кімната 8,7кв.м., житлова кімната 13.0кв.м., санвузол 2,4кв.м., кухня 9,7кв.м., а разом по літ «А-1» 37,1кв.м.

Рішення може бути оскаржено відповідачем шляхом подачі заяви до Бабушкінського районного суду про його перегляд, протягом 10-и днів з дня отримання його копії.

Іншими учасниками процесу рішення може бути оскаржено шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подальшої подачі апеляційної скарги протягом 20 днів. Або шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду Дніпропетровської області через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.

 

 

                 Суддя:              (підпис)             Т.Ю. Єлісєєва

 

 

З оригіналом згідно. Рішення набрало чинності.

Суддя  Бабушкінського районного суду

м. Дніпропетровська                                                                                                                  Т.Ю. Єлісєєва

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація