ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
27.10.06 Справа№ 1/891-30/74
За позовом Регіонального відділення ФДМУ по Львівській області
Відповідач ОО „Косяк” ДПГХ „Вокзальне”, м. Моршин
Суддя Н.Мороз
Сума 2172,76 грн.
Представники;
Від позивача - Орищин Н.В-спец.ю/к
Від відповідача - н/з
Позивачу роз”яснено зміст прав та обов”язків відповідно до ст.ст.20,22 ГПК України.
Суть спору:
Позов заявлено Регіональним відділенням ФДМУ по Львівській області до організації орендарів «Косяк»ДПГХ «Вокзальне», м.Моршин про стягнення 2172,76 грн. орендної плати, в т.ч. пені.
Для об»єктивного та всестороннього вирішення спору, розгляд справи відкладався ухвалами суду від 07.09.2006р., 26.09.2006р., 17.10.2006р., в судовому засіданні оголошувалась перерва.
Позивач на виконання вимог ухвали суду подав уточнений розрахунок пені та докази правонаступництва орендного підприємства громадського харчування „Косяк”, усно заявив клопотання про здійснення правонаступництва. Позов просить задоволити та стягнути з останнього 2009,50 грн. основного боргу та 130,41 грн. пені.
Відповідач проти позову заперечив. Зокрема, зазначив, що орендне підприємство громадського харчування „Косяк” (як правонаступник Державного підприємства громадського харчування „Вокзальне”), з липня 2005р. не здійснювало господарської діяльності, орендоване майно не використовувалось, у зв”язку з чим неодноразово звертався до позивача з проханням достроково розірвати договір оренди.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 07.11.2006р.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, заслухавши пояснення повноважних представників, суд встановив:
Відповідно до п.4 Прикінцевих Положень Господарського Кодексу України, до господарських відносин, що виникли до набрання чинності відповідними положеннями Господарського кодексу України, зазначені положення застосовуються щодо тих прав і обов»язків, які продовжують існувати або виникли після набрання чинності цими положеннями.
Між Регіональним відділенням ФДМУ по Львівській області (орендодавець) та організацією орендарів „Косяк” державного підприємства громадського харчування „Вокзальне” (орендар), укладено договір оренди №21 від 29.06.1994р., із змінами та доповненнями до договору від 11.08.2000р.
Умовами договору визначено: предмет договору (автомобіль ГАЗ-52; кіоск дерев”яний), орендна плата (ціна, п.3.1 договору), термін договору оренди (п.10.1).
Враховуючи, що сторони досягли згоди по основних істотних умовах та формі договору, суд застосовує до сторін наслідки договірних зобов"язань та дає оцінку поданих сторонами доказів в сукупності відповідно до ст.43 ГПК України.
У відповідності до умов договору, позивач зобов”язався передати визначене майно в користування (акт приймання-передачі в матеріалах справи), а відповідач взяв на себе зобов”язання прийняти в користування майно та сплачувати за нього орендну плату.
У відповідності до ч.2 ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»та аналогічними положеннями Господарського кодексу України, договір оренди припиняється, зокрема в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно ч.2 ст.17 вищезазначеного Закону в контексті з вимогами п.10.5 договору, в разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. По припиненні договору, відповідач зобов»язаний повернути майно в належному стані (п.5.5 договору).
Згідно п.3.1 договору, орендна плата перераховується відповідачем не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції.
Відповідно до п.5.2 договору, відповідач зобов”язався своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Проте, суд зазначає, що відповідачем належним чином договірні зобов"язання не виконано, згідно поданого позивачем розрахунку позовних вимог, відповідач допустив заборгованість по орендній платі в розмірі 2009,50 грн. Крім того, у відповідності до п. 3.4 укладеного договору, позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 130,41 грн. (згідно уточненого розрахунку).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, з метою уникнення заборгованості з орендної плати, звертався до позивача із заявою від 30.09.2005р. про дострокове припинення (розірвання) договору оренди.
Повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств проводиться після припинення або розірвання договору оренди, відповідно до Порядку „Повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди”, затвердженого наказом ФДМУ №847 від 07.08.1997р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.09.1997р. за № 446/2250. Відповідно до п.50 Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються, а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою КМУ від 02.03.1993р. №158 (із змінами і доповненнями) зведений акт інвентаризації майна підприємства, у разі закінчення строку дії договору оренди, затверджується орендодавцем за погодженням з державним органом до сфери управління якого належить передане в оренду майно державного підприємства.
Керуючись вищевказаним Положенням, позивачем, з метою затвердження, скеровано Міністерству транспорту і зв”язку зведений акт інвентаризації майна ОПГХ „Косяк”, та 26.05.2006р. відповідач-орендар повернув майно позивачу-орендодавцю (акт приймання-здачі приміщення згідно договору оренди в матеріалах справи).
Посилання відповідача на той факт, що підприємство припинило господарську діяльність та не використовувало орендоване майно, а відтак не мало змоги сплачувати орендну плату, судом до уваги не приймаються, оскільки дані обставини не звільняють відповідача від виконання договірних зобов»язань, зокрема, в частині сплати орендної плати. Згідно ст.286 ГК України, орендна плата- це фіксований платіж, який орендар сплачує незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права на звернення до суду з вимогою про дострокове розірвання договору, проте, своїм правом на захист у встановленому порядку відповідач не скористався.
У відповідності до ст.ст.193, 291 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов»язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться, одностороння відмова від договору оренди не допускається.
В порядку ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що орендне підприємство громадського харчування „Косяк” створене за рішенням загальних зборів організації орендарів (зареєстроване розпорядженням № 413 від 11.09.1995р) та згідно договору оренди №21 від 29.06.1994р. є правонаступником прав та обов”язків ДПГХ „Косяк”.
Згідно ст.25 ГПК України, в разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок рерганізації підприємства чи організації, господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні або ухвалі. Відтак, суд дійшов висновку здійснити процесуальне правонаступництво та замінити відповідача його правонаступником- ОПГХ „Косяк”.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позов обгрунтований поданими доказами, не спростований відповідачем і підлягає до задоволення.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.17 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», ст..ст.193,286,291 ГК України, ст.ст.25,33,43,49,82,84,85 ГПК України, господарський суд,-
В И Р І Ш И В:
1.Позов задоволити повністю.
2.Стягнути з орендного підприємства громадського харчування „Косяк”, м.Моршин, вул.Привокзальна,10 (ЗКПО 13830507) в доход держбюджету (р/р 31311315602002 УДК у Львівській області, ЗКПО 23949066, МФО 825014)- 2139,91 грн. заборгованості;
- в доход державного бюджету- 102 грн. державного мита;
-на користь ДП „Судово-інформаційний центр”,м.Київ-118 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати згідно ст.116 ГПК України.
Суддя Мороз Н.В.