Справа № 1003/8851/12
2/1003/2594/12
Категорія 36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2012 року Білоцерківський міськрайоний суд у складі:
головуючого судді - Шовкопляс О. П. ,
при секретарі - Кузьменко Т. Г.,
розгялнувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Білоцерківського міськрайонного суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківської державної нотарфіальної контори № 1, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з 51/100 частини житлового будинку, що складається з тьох житлових кімнат жилою площею 9,3 кв.м., 12,3 кв.м., 12,9 кв.м., коридора 7.6 кв. м., вхідного ганку, 1/2 частина сарай - літня кухня, 1/2 б/п погріба, 1/2 Б прибудова, 1/2 огорожі, 1/2 криниці, гараж Г, 1/2 В уборної згідно заповіту складеного 15 березня 2000 року.
Після смерті мати вона звернулася до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини для оформлення правовстановлюючих документів, однак їй було запропоновано звернутися до суду з заявою, оскільки строк прийняття спадщини було пропущено. Вона є спадкоємицею, тому не подавала заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк, оскіллки ввважала, що вже вступила в спадщину за правом фактичного користування.
Вважає, що причина пропуску строку прийняття спадщини є поважною та просить поновити строк для прийняття спадщини.
Представник відповідача - Білоцерківської державної нотарфіальної контори № 1 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляу справи повідомлений наледжним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, про те надала до суду заяву, що просить слухати справу за її відсутності, позов визнає
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
У судовому засіданні було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з 51/100 частини житлового будинку, що складається з тьох житлових кімнат жилою площею 9,3 кв.м., 12,3 кв.м., 12,9 кв.м., коридора 7.6 кв. м., вхідного ганку, 1/2 частина сарай - літня кухня, 1/2 б/п погріба, 1/2 Б прибудова, 1/2 огорожі, 1/2 криниці, гараж Г, 1/2 В уборної згідно заповіту складеного 15 березня 2000 року.
Згідно ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач просить суд визнати причину пропуску його звернення із заявою про прийняття спадщини поважною і продовжити строк для прийняття спадщини, визначивши йому додатковий строк терміном один місяць.
ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_4 відповідно до положень ст. 1234 ЦК України є спадкоємцем за заповітом.
Відповідно до приписів Цивільного кодексу України (статті 1268, 1269) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 УК України), до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що строк подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущено з поважної причини, тому визнає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 60, 130, 174, 212 215 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 1234 1270, 1272 Цивільного кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Продовжити ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини, пропущений з поважної причини, визначивши їй додатковий строк 1 місяць (з дня набрання чинності рішення суду) для подання нею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя О. П. Шовкопляс